2022: Güneş enerjisi ve rüzgar enerjisinden önemli ölçüde daha fazla elektrik

hadicanim

Aktif Üye

1. 2022: Güneş enerjisi ve rüzgar enerjisinden önemli ölçüde daha fazla elektrik

Güneş ve rüzgar, Almanya’ya 2022’de bir önceki yıla göre önemli ölçüde daha fazla elektrik sağladı. Fraunhofer ISE’nin 2022 için kamu net elektrik üretimi hakkında bildirdiği şey budur.

Rusya’nın Ukrayna’daki saldırı savaşı nedeniyle, beklendiği gibi, bir önceki yıla göre daha fazla kömür üretildi. Ancak yenilenebilir enerjilerin elektrik karmasındaki payı azalmadı, yüzde 45,6’dan yüzde 49,5’e çıktı. Enerji ihracatı da düşmedi, yeniden arttı.

Güçlü güneş yılı

Buna göre, fotovoltaik sistemler 2022 yılında yaklaşık 57,6 teravat saat (TWh) elektrik üretti. Bunun çoğu (52,6 TWh) şehir şebekesine verildi ve 5 TWh şirketin kendisi tarafından tüketildi. Üretim, yüzde 19’luk bir artışla bir önceki yıla göre yaklaşık 9,2 TWh arttı. Kurulu PV kapasitesi Kasım ayı sonunda yaklaşık 65,5 gigawatt (GW) idi. Geçen yıl Kasım ayına kadar, ekleme yaklaşık 6,1 GW idi.

Almanya’da güneş enerjisi üretimi için zirve gününe 17 Temmuz 2022’de ulaşıldı. O zamanlar, güneş enerjisi tüm elektrik üretiminin yüzde 84’ünü oluşturuyordu.

Rüzgar santralleri de 2022 yılında bir önceki yıla göre daha fazla elektrik üretti. 2021 yılına göre artış yüzde 10,4 civarında, toplam üretim ise 123,3 TWh civarında gerçekleşti. Rüzgar enerjisi yine yılın en güçlü enerji kaynağı olurken, onu linyit, güneş, taşkömürü, doğal gaz, biyokütle, nükleer enerji ve hidroelektrik takip etti.

Ekim 2021’in sonunda, kara rüzgarının kurulu gücü 57,9 gigawatt ve açık deniz rüzgarının 7,98 GW’ıydı. Üretilen maksimum güce yılın başlarında, 20 Şubat 2022’de ulaşıldı ve saat 20:15’te yaklaşık 47,7 GW oldu.

Hidroelektrik, 2022’de net elektrik üretimine bir önceki yıla göre yaklaşık 3 terawatt saat daha az katkıda bulundu – 2021’de 19 TWh yerine yalnızca 16 TWh üretti. Kurulu güç neredeyse hiç değişmedi. 2022’de biyokütlede de çok az değişiklik oldu. Sadece hafif bir artışın ardından yaklaşık 42,2 TWh üretti ve burada da kurulu kapasite neredeyse değişmedi.

Toplamda yenilenebilir enerji kaynakları güneş, rüzgar, su ve biyokütle 2022’de yaklaşık 244 TWh üretti. Böylece 226 TWh ile bir önceki yılın seviyesinin yüzde 8 üzerindeydi.

“Grafik, kamu elektrik arzı için elektrik santrallerinden net elektrik üretimini göstermektedir. Bu aslında prizden çıkan elektrik karışımıdır. “İmalat sanayi ile madencilik ve taşocakçılığındaki işletmelerin” elektrik santrallerinden üretim, yani kendi tüketimi için endüstriyel Üretim bu sunumda dikkate alınmamıştır.”

(Resim: Fraunhofer ISE)

Yarı yarıya nükleer enerji, kömür talep edildi

Brokdorf, Grohnde ve Gundremmingen C nükleer santrallerinin 31 Aralık 2021’de planlanan kapatmaları nedeniyle Almanya’daki nükleer enerji üretimi 2021’de yarı yarıya azaldı. Kalan nükleer santraller hala 32,8 TWh üretti.

Linyit, savaşla ilgili enerji krizinin bir sonucu olarak küçük bir geri dönüş yaptı ve 2021’dekinden yaklaşık 8 teravat saat daha fazla katkıda bulundu. Genel olarak, yıllık üretim net 107 TWh oldu. Aynı durum taş kömürü için de geçerlidir. Burada bir önceki yıla göre yaklaşık 9 TWh daha fazla, 2022’de toplam 56 TWh üretildi.

Endüstriyel kullanım için daha fazla gaz

Beklendiği gibi, gaz yakıtlı elektrik santrallerinden elektrik üretimi düştü. Kamu elektrik arzı için net 47 TWh ürettiler. Bu, üretimin bir önceki yılın seviyesinin 5 TWh altında olduğu anlamına gelir. Ancak rapor, toplam net elektrik üretiminin yalnızca kamu net elektrik üretimini değil, aynı zamanda “sanayi ve ticaret şirketlerinin kendi üretimini” de içerdiğine dikkat çekiyor. Rapora göre, bu “esas olarak gazla yapılır”. Rapor ayrıca şunları açıklıyor: “Kamuya elektrik sağlamak için kullanılan elektrik santrallerine ek olarak, madencilikte ve işleme endüstrisinde kendi kendine yeterlilik için gazla çalışan elektrik santralleri de var. Bunlar ayrıca endüstriyel öz tüketim için yaklaşık 41 TWh üretti. bu yayında dikkate alınmamıştır.”

Grafik, kamu elektrik arzı için elektrik santrallerinden net elektrik üretimini göstermektedir. Bu, “aslında prizden çıkan elektrik karışımıdır. “İşleme endüstrisindeki şirketlerin yanı sıra madencilik ve taş ve toprak ocaklarındaki” elektrik santrallerinden üretim, yani kendi tüketimi için endüstriyel üretimdir. bu sunumda dikkate alınmamıştır.”

Kömür ve gaz çubuğuna dikkat edin: “Grafik, toplam net elektrik üretimini göstermektedir. Bu, ‘imalat ve madencilik ve taşocakçılığı’ tarafından kendi kullanımı için net kamu elektrik üretimi ile üretiminin toplamıdır.”

Buna göre, “işleme sanayi, madencilik ve taş ve toprak ocaklarındaki şirketler”in elektrik santralleri de dahil olmak üzere, toplam net elektrik üretiminde yenilenebilir enerjilerin payı yaklaşık olarak yüzde 100’dür. 2021’deki yüzde 41’e kıyasla yüzde 44,5.

İthal edilenden daha fazla ihraç edilen

Elektrik ticaretinde ise ihracat fazlası 26 teravat saat civarında gerçekleşti. Bu, 2021’dekinden 9 TWh daha fazla. Avusturya ve Fransa en büyük tüketiciler oldu (16 TWh ve 15,3 TWh), ardından İsviçre ve Lüksemburg (6,6 TWh ve 3,9 TWh) geldi. Almanya ise Danimarka’dan (10,3 TWh), Norveç’ten (3,7 TWh) ve İsveç’ten (3,1 TWh) elektrik ithal etti.

“Almanya: 49,5 TWh ithalat; 75,8 TWh ihracat; denge: 26,3 TWh ihracat”

Prof. Dr. Bruno Burger’in Fraunhofer ISE için hazırladığı raporda da “yüksek elektrik fiyatları ve daha yüksek sıcaklıklar nedeniyle muhtemelen önemli bir elektrik tasarrufu sağlandı” ifadesi yer alıyor. Elektrik şebekesindeki yük yaklaşık 20TWh azalarak 484’e düştü.

Borsadaki elektrik fiyatı 2021’deki fiyatın yaklaşık 2,5 katıydı. Ortalama olarak 230,58 euro/MWh veya 23,058 cent/kWh (hacim ağırlıklı gün öncesi santral elektrik fiyatı) oldu. 2021’de buraya 93,35 euro/MWh çağrıldı, 2019’da 36,65 euro/MWh idi.

2002’den 2022’ye kadar Alman net elektrik üretimi

Net ve brüt enerji üretimi

Burger net elektrik üretimiyle ilgili raporunun dayanağını şu şekilde açıklıyor: “Net büyüklükler kullanılırken, bir santralin öz tüketimi doğrudan santralin brüt elektrik üretiminden sağlanır. Brüt elektrik üretimi ile öz tüketim arasındaki fark, şebekeye beslenen net elektrik üretimi Bu sözleşmeye göre Örneğin, linyit yakıtlı bir elektrik santralindeki bir kömür değirmeni, doğrudan santral tarafından üretilen elektrikten sağlanır ve bu nedenle yalnızca linyit bazlı elektrikle çalıştırılır. ” Tüm elektrik sektörü net değerlerle hesaplama yapar, örneğin “elektrik ticareti, şebeke hesaplamaları, şebeke kullanımı, santral dağıtım planlaması vb.” Kamu net elektrik üretimi, evdeki prizden fiilen çıkan ve evde tüketilen elektrik karışımını temsil eder. Örneğin elektrikli araçlar bununla birlikte halka açık olarak da ücretlendirilebilir. Brüt rakamlar “yalnızca istatistiksel amaçlar için toplanır, ancak günlük elektrik yönetiminde kullanılmaz”.

(kbe)

Haberin Sonu