3 okul değiştiren öğrenciler, heyelan dehşetinden kurtulamadı

dunyadan

Global Mod
Global Mod
3 okul değiştiren öğrenciler, heyelan dehşetinden kurtulamadı
Yomra ilçesine 43 kilometre uzaklıkta, Maden Mahallesinde, 7 mahallenin ortak kullandığı 4 katlı Maden Ortaokulu binası, etrafındaki yamaçta heyelan ve kaya düşme riskinin tespiti daha sonrası 2020 yılında, eğitim-öğretime kapatıldı.

Okulda eğitim bakılırsan 150 öğrenci, servis uygulamasıyla hudut ilçe olan Arsin’deki 14 kilometre uzaklıktaki 3 katlı Başdurak Ortaokulu’na taşındı. 1 yıl burada eğitim bakılırsan öğrenciler, yol güzergahında heyelan ve kaya düşme riski niçiniyle mahallelerine 8 kilometre uzaklıktaki Yomra ilçesindeki 3 katlı Çamlıyurt Birinci ve Ortaokulu’na nakledildi. Lakin bu kere de yeni okul yolunda irili ufaklı kaya düşmeleri oldu.

Okul yolunda heyelan kaygıları süren öğrencilerin velileri, yamaçlarda çelik ağlarla tedbir alınarak, çocuklarının birinci kapatılan okullarına geri dönmelerini istiyor.

‘OKUL OLMADIĞI İÇİN GÖÇ ETMEK ZORUNDA KALDILAR’
Mahalle muhtarı Şenol Sırtlı, mahallede okul olmadığı için insanların göç etmek zorunda kaldığını belirterek, şunları söylemiş oldu:

“7 mahalle buradaki okulu kullanıyorduk. Yaklaşık 150 öğrencimiz var. Okul kapandığı devir öğrenci sayımız 200’ün üzerindeydi. Birfazlaca mahalleli, mahallede okul olmadığı için buradan kent merkezine göç etmek zorunda kaldı.

Okul kapatılırken etrafında güvenlik tedbirleri alındıktan daha sonra bir daha açılacağı bize söylenmişti. Okulumuzu açmadılar, etrafında bir tedbir de almadılar. Mahallenin ilkokul çağındaki çocukları sabahın köründe kalkıp bozuk yollarda okula gidiyorlar.

Okul yolu hem uzak birebir vakitte sık sık heyelanlar oluyor. Yollar hem heyelan yüzünden tıpkı vakitte kış kaidelerinde sık sık kapandığı için çocuklarımız eğitim nazaranmiyor. Biz mahalleli olarak iş makinesi ile buradaki yolu, kendi imkanlarımızla genişlettik. Elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız. Kâfi ki mahallemizin okulu olsun. Çocuklarımız eğitim nazaranbilsin”

‘OKULA VARANA KADAR PERİŞAN OLUYORLAR’
Okul yolunun ilkokul çağındaki çocuklar için elverişli olmadığını söyleyen veli Yasemin Uzunoğlu da “Çocuklar kilometrelerce uzaklıktaki okullara araçlarla gdolayılüyor. Mecbur yaşıtlarından daha erken kalkıyor ve yola çıkıyorlar. Yollar bozuk. Çocuklarımız okula varana kadar perişan oluyorlar.

Girdikleri derslerden de bir şey anlayamıyorlar. Öğrenci geçmiş üçüncü sınıfa lakin hala daha okuma yazma bilmiyor. Haftada 5 gün gitmesi gereken okula fakat 2 gün gidebiliyor. Çocuklar eğitim bakılırsamiyorlar. Okula gitmek istemiyorlar. Okulda hastalanıyor, başına bir badire geliyor, okul uzak olduğu için yanlarına gidemiyoruz. Biz mahallemizde bulunan okulumuzu geri istiyoruz” diye konuştu.

‘ÇOCUĞUMUN EĞİTİM HAKKINI GERİ İSTİYORUM’
Yöre halkından 4 çocuk annesi Değer Ulus ise “Ben çocuklarımın okumasını istiyorum. Geçen yıl çocuklarım fakat 2 ay okula gidebildi. Çocuklarımızı bir okula gönderdiler. Çocuklar sabahları kalkıp okula gitmek istemiyor. Yol fazlaca uzun. Taşımalı olduğu için de daima bir sorun çıkıyor. Çocuklarımız daima yaşıtlarından geri kaldı. Ben çocuğumun eğitim hakkını geri istiyorum. Mahallemdeki okulum açılsın istiyorum” dedi.

‘OKUL YOLU HAKİKATEN TEHLİKELİ’
Sekizinci sınıf öğrencisi Muhammet Ulus da “Bu yıl lise imtihanına gireceğim. Lakin rakiplerimle uğraş etmem mümkün değil. Okula gidemiyoruz. Okul yolu nitekim tehlikeli. Yollar bozuk. Servis araçları sık sık arıza yapıyor. Öteki mahallelerin okullarına gittiğimiz için sınıflara sığmıyoruz.

Okulumuzun açılmasını istiyoruz” diye konuştu. Öğrencilerden Mukadderat Uzunoğlu da “Okul yolu epeyce uzak. Sabahları epey erken kalkıyoruz. Okula gidince aslına bakarsan ders işleyecek takatimiz kalmıyor. Biz yanı başımızda bulunan okulumuzun açılmasını ve eşit kurallarda eğitim görmeyi istiyoruz” dedi.

İL ULUSAL EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNDEN AÇIKLAMA
Trabzon Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü de yaşananlara ait yazılı açıklamada bulundu. Maden Ortaokulu’nun Vilayet Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve müfettiş incelemesi raporları doğrultusunda kapatıldığı belirtilen açıklamada, “Trabzon Valiliğince kapatılan okuldaki öğrenciler Arsin Başdurak birinci ve ortaokuluna taşınmıştır. 2022-2023 eğitim yılı itibariyle de valiliğimiz onayı ile öğrenciler Yomra Çamlıyurt Mahallesi’nde bulunan Çamlıyurt İlk/Ortaokul binasına taşınmış eğitim öğretim burada devam etmektedir” denildi.

MAHALLEDE YENİ OKUL İÇİN ARAYIŞ
Trabzon Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü’nce, Yomra ilçesinde heyelan riski niçiniyle kapatılan okullardaki eğitim sürecine ait yazılı açıklamada bulunuldu. Bölgede riskli alan haricinde yeni okul yeri inşası için araştırmanın sürdürüldüğü belirtilen açıklamada, “AFAD ilgili bölgeyi renkli bölge ilan edince Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü olarak okula rastgele bir şey yapılamıyor. Öğrenciler daha öncesinden taşındığı üzere bu yıl da Çamlıyurt İlkokulu ve Ortaokulu’na taşınıyor. Sayın valimizin bilgisi dahilinde riskli alan haricinde okul alanı yeri araştırılıyor. Diğer bir yer alanı bulunduğunda yeni okul yapılabilecektir” denildi.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.