30.000 BT koltuğu: Schleswig-Holstein hükümeti LibreOffice'e geçmeye başladı

hadicanim

Aktif Üye
Schleswig-Holstein eyalet hükümeti, eyalet yönetiminin 30.000 çalışanına LibreOffice'i tanıtma yönündeki kabine kararıyla Microsoft Office'ten ayrılmayı başlattı. Şimdi Başbakan Daniel Günther'in (CDU) Eyalet Şansölyeliği bunu açıkladı. Bu adım dijital egemenliğin ciddiye alındığını gösteriyor. Aynı zamanda “dönüm noktası” sadece “geçişin başlangıcıdır”. Windows'tan Linux'a geçiş ve işbirliği platformu, rehber hizmeti, uzman prosedürler ve telefon olarak ücretsiz alternatiflerin kullanılması da planlanıyor. Ana amaç Microsoft'un sunduğu hizmetleri değiştirmektir.

Reklamcılık

Tam bir kalkış planlanmadı

Eyalet hükümetine göre, açık kaynaklı yazılıma geçiş lehine konuşan tek şey dijital egemenlik hedefi değil. Ayrıca gelişmiş BT güvenliği, daha düşük maliyetler, daha fazla veri koruması ve farklı sistemler arasında daha iyi etkileşim bekleniyor. Ülke, yazılımın daha da geliştirilmesine katılmak ve sonuçları ücretsiz lisanslar altında yayınlamak istiyor. Bakanlıklar ve yetkililer arasındaki iletişimde ofis yazılımı olarak LibreOffice'e geçiş artık kısa sürede gerçekleşmelidir. Geçiş zorunludur ancak “teknik veya mesleki koşullar” nedeniyle istisnalar üzerinde anlaşmaya varılabilir. Bir eğitim programı mevcuttur ve ihtiyaç oldukça devam ettirilecektir; ayrıca kişisel yardım sözü de verilmektedir.

Günther, 2022'den beri Kiel'de CDU ve Yeşiller koalisyonuna liderlik ediyor ve bu koalisyon, açık kaynak yazılım konusunda kendisine önceki hükümete göre daha az iddialı hedefler koyuyor. Devlet yönetiminin tamamen açık kaynağa dönüştürülmesi planından vazgeçildi. Ayrıca dijitalleşme konusundan artık Devlet Kançılaryası sorumlu. Eyalet hükümeti kurulduktan sonra, eyalet parlamentosunun kararına göre, özel mülk yazılımın açık kaynakla değiştirilmesinin hâlâ planlandığına dair güvence verdi. Plan, 2025 yılı sonuna kadar “ofis iletişim sektöründe daha önce kullanılan, özel yazılım çözümlerinin çoğunluğunun bağımsız olarak işletilen ve özgürce lisanslanan varyantlarla değiştirilmesi” yönünde devam ediyor. LibreOffice şimdi başlıyor.

(mho)

Haberin Sonu