AI güncellemesi Deep-Dive: Okul sistemi için fırsat

hadicanim

Aktif Üye
En azından güçlü üretken yapay zeka araçlarının sağlayıcılarının tanıtım için etkili bir şekilde dünyaya getirdiği tüm uyarı çağrılarıyla birlikte, yapay zekanın pek çok fayda sağlayabileceği alanlar da var. Bunlardan biri de eğitim sistemimiz. Kulağa komik geliyor, ama böyle. Dijitalleşme açısından Alman okullarında bastırılmış talep yıllardır devam eden bir konu. Özellikle bu günlerde ebeveynler, notların ne kadar az anlamlı olduğu ve okul sistemimizde bireysel olarak çocukların ihtiyaçlarını karşılamanın ne kadar zor olduğu konusunda ağıt yakabilir. Öğretmenlerden genellikle çok büyük ve eski donanıma sahip sınıflarla çalışmaları istenir. Peki yapay zeka bu sorunları çözmeye nasıl yardımcı olabilir? Yeni “KI güncellemesi: Hafta sonu için derin dalış”ta Haberler çevrimiçi haber odasından Kristina Beer ile bu sorunun temeline ineceğim.

Reklamcılık

Kristina’nın eğitim fuarlarında zaten gördüğü bir yaklaşım, yapay zekanın öğrencilerin doğrulanabilir ilerlemesine dayalı bireysel öğrenme planları oluşturmasını sağlayarak öğretmenler veya eğitmenler için işi kolaylaştırmaktır. Diğer eğitim yazılımı sağlayıcıları, AI’yı eğlenceli öğrenmeye entegre etmeye çalışıyor. Çocuklar daha sonra Marie Curie, Albert Einstein, Beyoncé veya Harry Potter gibi ünlü şahsiyetlerle sohbet ederler. Bu sayede çocukları ilgilendiren ve bilgiyi bireysel olarak aktaran anlatılar oluşturulur.

Yapay zeka aslında ne kadar zeki? Üretken yapay zekanın işimiz, boş zamanlarımız ve toplumumuz için sonuçları nelerdir? Haberler’nin “KI-Güncellemesi”nde, The Decoder ile birlikte, size yapay zekadaki en önemli gelişmeler hakkında günlük güncellemeler getiriyoruz. Cuma günleri yapay zeka devriminin farklı yönlerini uzmanlar eşliğinde inceleyeceğiz.

Öğretmenlere yönelik platformlar, görüntü oluşturucular veya dil modelleri gibi farklı yapay zeka araçlarını denemek için gizlilikle uyumlu fırsatlar yaratmak ve ayrıca öğrencilere yapay zekayı sorumlu bir şekilde kullanmayı öğrenebilmeleri için bu araçları kullanabilecekleri güvenli bir alan sunmak istiyor.

Araştırmacılar ve öğretmenler artık en geç sınav sisteminin de değişmesi gerektiğini görüyor. Kristina, “Bir gece çalışıp ertesi gün bilgiyi kağıda dökmek artık bir anlam ifade etmiyor” diye açıklıyor. “Bugünün çocukları dünya hakkında 50 yıl öncesine göre çok daha fazla bilgiyle karşı karşıya. Bu nedenle onlara güvenilir bilgiyi nerede bulacaklarını, bu bilgiyi tasnif etmeyi ve kaynakların kalitesini değerlendirebilmeyi öğretmek bu yüzden daha önemli. “

AI, okul eğitiminin bu dönüşümünde öğretmenleri destekleyebilir. Tamamen örgütsel bir bakış açısıyla, bir AI devralmadıkça, okuldaki her çocuk için bireysel müfredat geliştirmek mümkün olmayacaktır. Öğretmenler daha sonra çocukların kişisel bakımına ve desteğine daha fazla konsantre olabilir.

(igr)

Haberin Sonu