Android’in doğuşu: HTC Dream 15 yaşına giriyor

hadicanim

Aktif Üye
(Videoyu izleyemeyen veya izlemek istemeyen kişiler için bonus içeriktir. Transkript, görsel parçadaki bilgileri yansıtmamaktadır)

Her şeyin başladığı yer burası: 2008’den itibaren HTC Dream veya T-Mobile G1, şimdiye kadarki ilk Android akıllı telefon. Ve bugün buna daha yakından bakacağız.

15 yıl önce akıllı telefon dünyası bugün olduğundan çok farklı görünüyordu. iPhone’un ilk nesli zaten piyasadaydı ve Nokia, Palm ve Microsoft gibi rakipler kendi işletim sistemlerine güvenirken, Google Android işletim sistemini piyasaya sürüyor. Bu yeni işletim sistemine sahip ilk akıllı telefon nihayet ABD’de T-Mobile G1 adıyla, birkaç ay sonra da Almanya’da karşımıza çıkıyor.

HTC Dream, Qualcomm’un 528 MHz hızında çalışan ve 192 megabayt RAM’e sahip bir ARM işlemcisine sahip.

Akıllı telefon, gücünü bugün neredeyse düşünülemez olan, ancak o zamanlar standart olan değiştirilebilir bir bataryadan alıyor. Tescilli güç kaynağı henüz günümüzün USB standardına sahip değildir.

Girişler kayan klavye, dokunmatik ekran ve beş kontrol düğmesi kullanılarak yapılır. Dokunmatik ekran bugün normalden farklı çalışıyor; aynı anda yalnızca tek dokunuşla çalıştırılabiliyor, bu da iPhone’daki gibi hareket kontrolünü imkansız hale getiriyor. Bu nedenle menüler arasında gezinmeyi kolaylaştıran bir hareket topuyla donatılmıştır. Akıllı telefon internete HSDPA, HSUPA, EDGE veya WLAN aracılığıyla bağlanır. Etkileyici 256 megabaytlık dahili bellek, mikro SD kart kullanılarak 8 gigabayta kadar genişletilebilir. Bluetooth veya kulaklık bağlantısı yok.

HTC Dream, günümüzde standart olan yakınlaştırma ve görüntü sabitleme özelliği olmayan 3 megapiksel kamera ile donatılmıştır. 2008 yılında akıllı telefon fotoğrafçılığının başlangıcında işler oldukça iyiydi. Karşılaştırma için: Google Pixel 8 Pro’nun 48 ve 50 megapiksellik üç kamerası var. Ön kamerası yok; selfie döneminin başlamasına daha birkaç yıl var.

HTC Dream, özellikle Google işlevlerine odaklanan Google Deneyimi ile standart olarak Android 1.5 Cupcake sürümünü çalıştırıyor. HTC’nin son resmi güncellemesi sürüm 2.1’dir, ancak modlama yardımıyla daha yüksek Android 2 sürümleri de biraz kurcalama çabasıyla kurulabilir. O zamandan bu yana çok şey yaşanmış olsa da klasik Android unsurları şimdiden tanınabiliyor.

Menülerin düzeni günümüzde yaygın olan düzeni anımsatmaktadır. Üstelik o zamanlar bile akıllı telefonunuzu kullanabilmek için bir Google hesabıyla oturum açmanız gerekiyordu. 2008 test raporumuzda kullanım kolaylığı ve hızlı tarayıcıdan etkilendiğimizi ancak iPhone’un eğlence özelliklerini kaçırdığımızı gördük.

“Ekran girişi çok hassas bir şekilde kaydediyor. Küçük içerik, iPhone’da olduğu gibi iki parmağınızı ayırarak ekrana yakınlaştırılamadığından ve yalnızca birkaç kez dokunarak büyütülebildiğinden, daha hassas dokunma için PDA kaleminin geri gelmesini istersiniz – ancak bu Biraz tırnağa benzeyen kapasitif bir ekranda da aynı şekilde çalışıyor.”

İlk Android akıllı telefon bir patlama değil. Ancak Android kendisini bir akıllı telefon işletim sistemi olarak kurmaya başlıyor. Giderek daha fazla üretici Android’e geçiyor veya umutsuzca batıyor. 15 yıl sonra, yani 2023’te Android, neredeyse yüzde 71’lik pazar payıyla akıllı telefonlar arasında açık ara en başarılı işletim sistemi olacak.