Astımda yeni prosedür nefes antrenmanları

ANKARA (İGFA) – Kapsamlı bir araştırmada orta-ağır astımı olan 193 hastaya fizyoterapist nezaretinde nefes eğitimi verildi ve nefes eğitimi alan hastaların almayanlara nazaran 1 yıl ortasında ömür kalitesinde düzgünleşme olduğu gözlendi. Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Üyesi Prof. Dr. İlknur Bostancı, “Nefes antrenmanlarının artık memleketler arası astım tedavi rehberlerine de girdiğini görüyoruz. Gerçekten 2022 Milletlerarası Uzlaşı Raporu’nda hastaların ömür kalitesini artırmakta yararlı bir sistem olduğu ve bununla ilgili ispat seviyesinin A derecesinde yani devasa yükseklikte olduğu açıklandı” dedi.

Astımlı hastalarda nefes vermeyi uzatmak ve dakika teneffüs sayısını azaltmak için tasarlanmış teneffüs teknikleri son senelerda çok tanınan. Pranayama yahut yoga nefes antrenmanları; yavaş nefes verme ile derin nefes almayı odağına alıyor. Benzeri biçimde, dakika teneffüs sayısındaki azalmanın astım denetimini iyileştirebileceği teorisine dayanarak Buteyko nefes idmanlarının geliştirildiğini söyleyen Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Üyesi Prof. Dr. İlknur Bostancı, “Kapsamlı bir araştırmada orta-ağır astımı olan 193 hastaya fizyoterapist nezaretinde nefes eğitimi verilmiş ve nefes eğitimi alan hastaların almayanlara nazaran 1 yıl ortasında hayat kalitesindeki düzgünleşme olduğu gösterilmiştir. Lakin hava yolu fizyolojisi, aldığı ilaç sayısı, astım atak sayısı ve idman kapasitesi ölçümlerinde hiç bir değişiklik kaydedilmemiştir” dedi.