Avukatların yargılandığı DHKP/C davasına devam edildi

dunyadan

Global Mod
Global Mod
Avukatların yargılandığı DHKP/C davasına devam edildi
Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Lideri Selçuk Kozağaçlı’nın da ortalarında bulunduğu 22 avukatın, “terör örgütü DHKP/C’ye üye olmak yahut yönetmek” hatalarından yargılanmasına devam edildi.

İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesince Marmara Cezaevi’nin karşısındaki salonda yapılan duruşmada tutuklu sanıklar Selçuk Kozağaçlı, Barkın Timtik, Oya Aslan, öbür cürümden tutuklu Özgür Yılmaz ile 4 tutuksuz sanık ve avukatları hazır bulundu.

Duruşmaya, CHP milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Ali Haydar Hakverdi, İlhan Cihaner, HDP milletvekilleri Züleyha Gülüm, Dilşat Canbaz, TİP milletvekilleri Sera Kadıgil, Ahmet Şık, İstanbul Barosu Lideri Mehmet Durakoğlu, Adana Barosu Lideri Semih Gökayaz, Fransa, Belçika, İtalya, Almanya ve İsviçre barolarından avukatlar da katıldı.

Mahkeme lideri, sanıklar ve avukatlarına dava belgesine gelen eksper raporuna karşı beyanlarını sordu.

Raporu teslim almadığını belirten sanık Kozağaçlı, beyanda bulunmak için mühlet istedi.

Avukat Hasan Fehmi Demir de evrak boyutunun büyük olması yüzünden çabucak hemen rapora ulaşamadıklarını söyleyerek, bu niçinle mühlet istediğini kaydetti.

Duruşmada görüşü sorulan cumhuriyet savcısı, tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına karar verilmesini istedi.

hemen sonrasında kelam alan Kozağaçlı, bu evrakta avukat olması halinde öfkeli savunma yapacağını lakin şu anda sanık olduğunu hatırlatarak, “Sanık olarak huzurda olduğum için daha samimi konuşacağım. Hiç tahliye talep etmedim.” dedi.

Sanık olarak kaldığı sürece tahliye talep etmeyeceğini söyleyen Kozağaçlı, “Yapabilecek yargıç vardır, yapamayacak yargıç vardır. Yapabilecek yargıç için talep gerekmez. Bir hafta daha sonra tutuklulukta 7. yıla giriyorum. 10 yıl boyunca, avukatlar yasa dışı silahlı örgütünün üyesi mi değil mi karar veremediniz.” sözlerini kullandı.

Duruşmada kelam alan İstanbul Barosu Lideri Mehmet Durakoğlu da burada avukatların yargılandığını belirterek, “40 yıldır bu işi yapıyorum. bu biçimde devirleri hayli yaşadık. Benim, burada yargılanan meslektaşlarımın siyasi görüşüyle yakınlığım yok ancak ben bir hukukçuyum. güçlü hata kuşkusu var mı? Yok, gelmemiş ki rapor. Kaçma kuşkusu var mı? Adam yurt haricindeydı geldi. Tahliye talep etmiyorum. Yürekli olmanızı talep ediyorum. Hukuk ismine, şahsi olarak değil. Tarihe not düşmenizi talep ediyorum.” tabirlerini kullandı.

Mahkeme heyeti, Selçuk Kozağaçlı, Barkın Timtik ve Oya Aslan’ın tutukluluk hallerinin devamına hükmederek, temel hakkındaki mütalaaya karşı savunma yapmaları için duruşmayı 7-11 Kasım’a erteledi.

Duruşmanın akabinde açıklama yapan HDP milletvekilleri Züleyha Gülüm ve Dilşat Canbaz da birer konuşma yaparak davaya reaksiyon gösterdi.

– Mütalaadan

Duruşma savcısı tarafınca celse içinde belgeye sunulan temel hakkındaki mütalaada, Kozağaçlı’nın “silahlı terör örgütü yöneticisi olmak” ve “terör örgütü propagandası yapmak” hatalarından 16 yıl 3 aydan 31 yıl 3 aya kadar mahpus cezasına çarptırılması gerektiği kaydediliyor.

Sanık Taylan Tanay’ın “silahlı terör örgütü yöneticisi olmak”, 4 sefer “terör örgütü propagandası yapmak”, “zincirleme terör örgütü propagandası yapmak” ve “nazaranvi yaptırmamak için direnme” cürümlerinden 21 yıl 3 aydan 57 yıl 3 aya kadar mahpusu isteniyor.

Mütalaada, sanık Barkın Timtik’in, “silahlı terör örgütü üyesi olmak”, 5 kere “terör örgütü propagandası yapmak”, “zincirleme terör örgütü propagandası yapmak”, “gorevi yaptırmamak için direnme” kabahatlerinden 14 yıl 9 aydan 54 yıl 9 aya kadar, sanık Oya Aslan’ın “silahlı terör örgütü üyesi olmak”, 5 defa “terör örgütü propagandası yapmak”, “zincirleme biçimde terör örgütü propagandası yapmak” kabahatlerinden 13 yıl 9 aydan 48 yıl 9 aya kadar mahpusu talep ediliyor.

Sanık Günay Dağ’ın aksiyonlarına uyan “silahlı terör örgütü üyesi olmak”, 5 kere “terör örgütü propagandası yapmak”, “zincirleme biçimde terör örgütü propagandası yapmak”, “nazaranvi yaptırmamak için direnme” hatalarından 14 yıl 9 aydan 56 yıl 9 aya kadar hapsinin talep edildiği mütalaada, sanıklar Nazan Betül Vangölü Kozağaçlı ve Avni kuvvetli Sevimli’nin “silahlı terör örgütü üyesi olmak” ve “terör örgütü propagandası yapmak” kabahatlerinden 8,5 yıldan 20’şer yıla kadar mahpusları isteniyor.

Mütalaada, sanık Gülvin Aydın’ın “silahlı terör örgütü üyesi olmak” ve “zincirleme terör örgütü propagandası yapmak” cürümlerinden 8 yıl 9 aydan 23 yıl 9 aya kadar, sanıklar Güray Dağ, Efkan Bolaç, Serhan Arıkanoğlu, Mümin Özgür Masraf, Metin Narin, Sevgi (Özer) Sönmez, Alper Tunga Saral, Rahim Yılmaz ve Selda Kaya Yılmaz’ın ise “silahlı terör örgütü üyesi olmak” cürmünden 7,5 yıldan 15’er yıla kadar mahpusla cezalandırılmaları gerektiği anlatılıyor.

Sanık Naciye Demir’in 4 kere “terör örgütü propagandası yapmak” ve “zincirleme biçimde terör örgütü propagandası yapmak” hatalarından 5 yıl 3 aydan 28 yıl 9 aya kadar hapsinin talep edildiği mütalaada, sanık Özgür Yılmaz’ın “terör örgütü propagandası yapmak” cürmünden 1 yıldan 5 yıla, sanık Şükriye Erden’in 4 sefer “terör örgütü propagandası yapmak” hatasından 4 yıldan 20 yıla kadar mahpusu isteniyor.

Mütalaada, yargılama basamağında ölen sanık Ebru Timtik hakkında açılan davanın düşürülmesine karar verilmesi talep ediliyor.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ ÇABUCAK GÖR!

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.