Bakan Özer: Meslek liselerinde 50 adet Ar-Ge merkezi açtık

dunyadan

Global Mod
Global Mod
Bakan Özer: Meslek liselerinde 50 adet Ar-Ge merkezi açtık
Özer, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Eylül Ayı Meclis Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, bir ülkenin en kalıcı sermayesinin, beşeri sermaye olduğunu söylemiş oldu.

Son 20 yılda bu mevzuda fazlaca değerli aralıkların alındığını belirten Özer, “(Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü-OECD ülkeleri) Okul evvelden ortaöğretim, ortaöğretimden yükseköğretime kadar eğitimin tüm kademesindeki çağ nüfusunun yüzde 90’nın üstündeki bir kitleyi eğitimle buluşturabilme başarısı gösterdiler. 2000’li senelera bakıldığı vakit okul öncesindeki okullaşma oranımız yüzde 11. Ortaokulda okullaşma oranı yüzde 44. Yükseköğretimde okullaşma oranı yüzde 14’tü. Türkiye’de son 20 yılda bu gecikmeyle ilgili devasa yatırım yapıldı. Yüzde 11’lik beş yaşlarındaki okullaşma oranları bugün yüzde 93’e geldi. Yüzde 44’lük ortaöğretimdeki okullaşma oranları yüzde 90’ları geçti. Yükseköğretimdeki net okullaşma oranı 14’ten yüzde 48’lere geldi. Bizim genç nüfusumuz daha fazla olduğu göz önüne alındığı vakit bu aslında bir fırsat penceresidir, ekonomik kalkınmayla ilgili.” diye konuştu.

Geçmiş senelerdaki başörtüsü yasağı ve katsayı üzere uygulamalara değinen Bakan Özer, eğitimin önündeki tüm antidemokratik uygulamaların son 20 yılda ortadan kaldırıldığını anlattı.

Özer, bu ülkenin kendi çocuklarının eğitime erişimini engellemek için başörtüsü engellini ortaya koyduğuna dikkati çekerek şunları söylemiş oldu:

“senelerca bu beşerler, bayanlarımız, kızlarımız Yükseköğretim kurumlarının önünde acı kıssalarla üniversiteye girmenin niye mümkün olmadığını topluma sormaya çalıştı. İmkanı olanlar, fırsatı olanlar, kendilerine imkan yaratan beşerler, bayanlarımız da yurt dışına gittiler. Bugün hayli rahat konuşuyor beşerler ancak beyin göçü varmış. Dün de beyin göçü vardı? Bayanlarımız kendi ülkesinde yükseköğretime ulaşamadığı için yurt dışına gidiyordu. O gün niçin beyin göçü ile ilgili bir şey demediniz? Bugün bayana şiddetle ilgili konuşuyorsunuz, dün niçin konuşmadınız? O bayanların eğitime erişim konusunda anayasal haklarını kullanamadıkları vakit niye yanlarında yer almadık? Bu ülkede imam hatipler ve meslek liselerinin başarılı öğrencilerden arındırılması için sistematik olarak 12 yıl katsayı uygulaması uygulandı. Yükseköğretime erişimi kısıtladınız. Bunun iki maksadı vardı. Birincisi başarılı öğrenciler imam hatip liselerine gitmesinler. Öbür taraftan mesleksel eğitime en başarısız öğrenciler gitsin ki ekonomik kalkınmanın tekamülü ile ilgili badireler yaşansın. Bir taraftan beşeri sermayenin okullaşma oranın artması için uğraş sarf etmiyorsun, uğraş sarf etmediğin üzere dünya üzere mani ortaya koyuyorsun.”

– OECD Genel Sekreteri’nin Türkiye övgüsü

Fransa’nın başşehri Paris’te düzenlenen Eğitim Bakanları Doruğu’nda OECD Genel Sekreteri ile yaptığı toplantıda Türkiye’nin eğitim serüvenini, muvaffakiyet kıssasını, kız çocuklarının okullaşma oranları ve mesleksel eğitimle ilgili yapılan dönüşümleri anlattığını lisana getiren Bakan Özer, “OECD Genel Sekreteri, epey hoş bir toplumsal medya paylaşımında bulundu. Dedi ki, ‘Türkiye eğitimde son 20 yılda inanılmaz gelişmeler sağlanmıştır. Eğitimde fırsat eşitliğiyle ilgili epeyce değerli aralıklar almıştır. Türkiye’nin bu muvaffakiyet öyküsü öbür ülkelere de ilham vermelidir.’ Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak eğitimin kalitesini artırmak gayesiyle tüm alanlarda epeyce daha yeterli noktalara taşımak için gece gündüz demeden çalışmaya devam edeceğiz.” tabirlerini kullandı.

Mesleki eğitimin güçlendirilmesiyle ilgili süreçleri kesimle birlikte yönettiklerini kaydeden Özer, meslek liselerini artık akademik olarak başarılı öğrencilerin tercih etmeye başladığını söylemiş oldu.

Bakan Özer, meslek liselerinin tüm alanlarda üretim yaparak dalla rekabet ortamı oluşturma üzere bir niyetlerinin olmadığını belirterek “Bizim sıkıntımız, eğitim verdiğimiz tüm alanlarda gerçek iş ortamlarında kalıcı maharetlerle üretim sağlamak. Ar-Ge merkezleri kurduk. Sayın Cumhurbaşkanımızın iştirakiyle 50 adet Ar-Ge merkezinin meslek liselerinde açılışını yaptık. Şu anda 55’e çıktı. Ar-Ge merkezlerindeki emelimiz, fikri mülkiyetle ilgili patent, faydalı model, marka, dizaynla ilgili inovatif yaklaşımları kökleştirmek, o kültürü yaygınlaştırmak.” dedi.

Meslek liselerinin birinci kere ihracat yapmaya başladığına değinen Özer, “Maske ihracatı yapıyor, kağıt havlu ihracatı yapıyor. Bir adım daha attık. Sayın Cumhurbaşkanımız deklare etti, ikisi İstanbul’da olmak üzere 7 Memleketler arası Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi kurduk, birisini İTO’yla bir arada yapıyoruz. Birinci defa meslek liselerimize yurt haricinden öğrenci aldık. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığıyla birlikte koordineli bir biçimde yürüttük.” değerlendirmesini yaptı.

– OECD ülkeleri İstanbul’da toplanacak

Konuşmasında bir haberi birinci defa duyuracağını aktaran Bakan Özer, şunları kaydetti:

“OECD Genel Sekreteri’yle görüşmemizde mesleksel eğitimdeki bu muvaffakiyet kıssalarını anlattıktan daha sonra, o dedi ki ‘İstanbul’da mesleksel eğitim doruğu yapalım, tüm OECD ülkelerini İstanbul’a toplayalım. Hem Türkiye’nin muvaffakiyet öykülerini öteki OECD ülkelerine aktarma imkanımız olur birebir vakitte mesleksel eğitimle ilgili genel bir aktiflik.’ Biz de 1 Aralık 2022’de İstanbul’da inşallah bu tepeyi gerçekleştireceğiz. Artık mesleksel eğitimin o geçmişteki travmalarından kurtulmuş, muvaffakiyetlerini dünya ülkelerine anlatabilir bir duruma getirmenin memnunluğunu ve bu kıssanın küçük bir kesimi olmanın da kıvancını yaşıyorum.”

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ ÇABUCAK GÖR!

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.