Bayan üreticilere dayanakta hudut yok

dunyadan

Global Mod
Global Mod
Bayan üreticilere dayanakta hudut yok
MERSİN (İGFA) – Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği takviye ile kendine olan özgüvenini ortaya çıkardığını söyleyen 3 çocuk annesi Esengül Kaşıkara “Mersin Büyükşehir Belediyesi bu biçimde etkinlikler yaptığı sürece, biz görünmeyen bayanların görünürlüğü ortaya çıkacaktır” dedi.

Başarı kıssası ‘Toprağa dokunmak’ ile başladı

Başarı öyküsünün ‘Toprağa dokunmak’ ile başladığını tabir eden Esengül Kaşıkara, “Seramiğe başladığımda, toprağın eşsiz hoşluğunu ve ruhuma işlediğini gördüm. Yeteneğimin de farkına vardım. Bunlarla ilgili eğitimler almaya başladım. Seramik bana kâfi gelmedi, heykel dersleri almaya başladım. Modellemede de âlâ olduğumu gördüm” dedi.

Evinde üretirken yer kahrı yaşamaya ve bundan dolayı zevk almamaya başladığını lisana getiren Kaşıkara, “Mersin Büyükşehir Belediyesi’nden ilgili çalışanlar ile tanıştım. Aktifliklerin, stantların olduğu, teşebbüsçü bayanların, üreten bayanların mamüllerini sergileyebileceği bir alan olduğunu söylemiş olduler. Ben de bu etkinliklere katılmaya başladım. Artık bana ‘Yeriniz nerede?’ diye sorulmaya başlandı. Bu fazlaca sıklaşınca, kendi atölyemi açtım. Artık beşerler stantlarda beni tanımaya başlayınca, atölyeme de gelmeye başladılar” diye konuştu.

“Biz görünmeyen bayanların görünürlüğünü ortaya çıkardılar”

Büyükşehir Belediyesi’nin dayanağının akabinde, kendine olan özgüveninin ortaya çıktığını söz eden Kaşıkara “Verilen dayanak, aileme ve bana maddi ve manevi epeyce katkı sağladı. Görünmezliğimi de görünür kıldı. Büyükşehir Belediyesi bu biçimde etkinlikler yaptığı sürece, biz görünmeyen bayanların görünürlüğü ortaya çıkıyor. Benim varlığımdan haberdar olan biroldukca insan olmaya başladı. Hani bu biçimde üreten bir bayan varmış, bunları yapıyormuş diye. Büyükşehir her şeyden değerlisi; kendime itimadımı, üretme azmimi, görünürlüğümü, bir şeyler yapabilen bir hanımın varlığını ortaya çıkardı. Belediyemiz takviye olmasaydı, tahminen bugün kendimi bulamayacak, ürettiğim eserlerle konutumda cebelleşiyor olacaktım” tabirlerini kullandı.

Şu anda atölyesinde 1 tam vakitli ve 3 part-time çalışanı olduğunu söyleyen Kaşıkara, “Atölyemde yetersiz gelmeye başladım. Yanıma daimi çalışan bir bayan, 3’de part-time çalışan öğrenci aldım. bu biçimdece üretime devam ettik. Bu da artık bana yetmeyince, kendi mağazamı açmaya karar verdim. Atölyeden değil de, insanların daha fazla bakılırsabileceği, daha pak ve tertipli bir yerden alışveriş yapabileceği bir alan açtık” dedi.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.