bir daha görülen Adnan Oktar organize cürüm örgütü davasında beyanlar alındı

dunyadan

Global Mod
Global Mod
bir daha görülen Adnan Oktar organize cürüm örgütü davasında beyanlar alındı
İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesince Marmara Cezaevi karşısındaki salonda görülen duruşmaya, Adnan Oktar’ın da ortalarında bulunduğu birtakım tutuklu sanıklar ile bir kısım tutuksuz sanık ve avukatları katıldı.

Sanık Aydan Saraçoğlu, beyanında, Bölge Adliye Mahkemesinin bozma sonucuna katıldığını söz ederek, ortada cürüm olmadığını ve 4 yıllık süreçte haksızlığa uğradıklarını öne sürdü.

Gaye Ertin de cürüm işlemek için değil Allah’ın varlığını ve birliğini anlatmak için bir ortada olduklarını tez etti.

Sanık Yasemin Kiriş, bu davada gerçek müştekilerin ve mağdurların olmadığını savundu.

Delillerin görmezden gelindiğini, şahitlerin dinlenmediğini belirten sanıklardan Aslı Efeoğlu, “Bu cürüm değildir. Bize birbirimizi niçin sevdiğimizin, maddi manevi dayanak olduğumuzun hesabı soruldu.” sözlerini kullandı.

Sanık Fatma Ceyda Ertüzün, ailesinin bu davadaki kumpası fark ettiğini söylemiş oldu.

Ertüzün, 60 yaşında, 2 evlat ve 2 torun sahibi olduğunu anlatarak, “(Adnan Oktar) Yanından ayrılmayı düşünmüyorum. Bize ‘Dağılın.’ diyorlar. Biz, Allah’ın buyruğu olduğu ve hata işlemediğimiz için dağılmayacağız.” diye konuştu.

Sanıklardan Gülay Pınarbaşı, hukuka inancının bir daha yeşerdiğini belirtti. İstinaf yargıçlarını bu sonucu aldıkları için kutladığını kaydeden Pınarbaşı, “Dosyada kabahat yok. Geç gelen adalet, adalet değildir. Adnan Oktar davası; Ergenekon, Balyoz üzere bir kumpas davasıdır. Beraatimizi talep ediyorum.” tabirlerini kullandı.

Diğer tutuksuz sanıklar da beyanlarında, cürüm örgütü olmadıklarını öne sürdü.

Duruşmanın öğlen içinde kısa bir süre avukatlarıyla görüşen Oktar, kendilerine el sallayan sanıklara gülümsedi.

Öğleden daha sonraki oturumda, sanık avukatlarının bozma ilamına karşı beyanları alındı.

Müştekilerin avukatları ise bozma ilamına katılmadıklarını ve sanıkların üzerlerine atılı cürümleri işlediklerini savundu.

– “Kapıyı maksat alırcasına gerisi ardına ateş etti”

Sanık Mert Hatası’nın üzerine atılı “nitelikli öldürmeye teşebbüs” cürmüne ait duruşmaya katılan polis memurları dinlendi.

Polis memurları C.O.A. ve A.K’ye imaj izlettirilen duruşmada, kurşun isabet eden çelik yeleklerin kendilerine ilişkin olup olmadığı soruldu. Polis memurları, imajlarda görülen kurşun isabet etmiş çelek yelekli polislerin kendileri olduğunu söylemiş oldu.

Operasyonda kapının açılması için birkaç sefer seslendiklerini aktaran C.O.A, şu biçimde devam etti:

“İçeride bulunan Mert Hatası, ‘Açıyorum tamam.’ dedi. İçeride biri olduğunu o biçimde öğrendik. Bizim kapının ardında olduğumuzu bilmesine karşın o mühlet zarfında muhtemelen silahını dolduruyormuş. Direkt kapıyı amaç alırcasına gerisi gerisine ateş etti. Birisi sırtıma denk geldi, birisi tabanca şarjörüne denk geldi. İçerideki mermiyi patlattı. İçeride temiz biri, bayan, çocuk olabilir diye devletimizin verdiği buyruk gereği rastgele ateş etmiyoruz. Temiz bir insan olabilir içeride diye içeriye atışla karşılık vermedik. Sırtımı dönerek, eğilerek dışarı çıktım. Kendisini farklı bir takımımız mermisi bitince teslim aldı.”

Diğer polis memuru A.K. ise içeriden edilen ateş durunca dışarı çıktılarını, Hatası’nın silahını bırakıp daha sonradan gelen takıma teslim olduğunu aktardı.

Sanık Mert Hatası, savunmasında odasının haricinden şiddetli biçimde bağrışma sesleri geldiğini söylemiş oldu.

Ne olduğunu kestirim edemediğini öne süren Cürmü, “Ses duyuyorum, kimseyi görmüyorum. Bizim topluluğumuza IŞİD, PKK olsun biroldukça tehdit var. Son vakit içinderda da fazlaca tehdit vardı. Dehşet refleksiyle 5-6 el ateş ettim. daha sonrasında durdum. Polis oldukları için fazlaca rahatladım. ‘Kusura bakmayın. Yanlış oldu. Pardon, teslim oluyorum.’ dedim ve çabucak süratlice çıkıp elimi kaldırdım, teslim oldum.” dedi.

Tanık olarak dinlenen polis memuru H.A, sabah operasyon düzenlemeye gittiklerini kaydederek, şu biçimde devam etti:

“Burası villanın müştemilatı, şahsın kaldığı yer. 3 kişi girdik buraya. Cam, buzlu camdı. İçerideki kişi görülüyordu. İçeride hareket ediyordu, ‘Aç kapıyı polis.’ diye bağırdık, ‘Geliyorum.’ dedi lakin kapıyı açmadı. Hareket ediyordu. ‘Kapıyı kıralım, biz alalım.’ dedik. Bir kez koçbaşıyla vurduk, ateş etti. C.O.A’nın çelik yeleğine isabet etti. Kucaklayıp dışarı attım, A.K. içeride kaldı. Bir şarjör, seri bir biçimde ateş edildi.” diye konuştu.

Mahkeme heyeti, davayla evrakı birleşen 2 sanığın savunmasını almak için duruşmayı yarına erteledi.

– Davanın geçmişi

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, 11 Ocak 2021’de deklare ettiğı sonucunda, örgüt yöneticisi olmak hatasından yargılanan sanıklar Adnan Oktar, Tarkan Yavaş, Mehmet Noyan Orcan, Bora Yıldız, Halil Hilmi Müftoğlu, İbrahim Tuncer, Ulviye Didem Ürer, Alev Babuna, Aylin Atmaca, Merve Büyükbayrak, Yeliz Cürmü, Sinem Hacer Tezyapar, Fatma Ceyda Ertüzün, Ayşegül Hüma Babuna’ya başka ayrı 9 bin 803 yıl 6 ay mahpus cezası verilmesine hükmetmişti.

Mahkeme 107 sanığa “örgüt üyeliği” kabahatinden 4 yıl 6’şar ay, 20 sanığa da “örgüte üye olmak”, “gerçeğe ters mal bildirme”, “örgüte yardım etme”, “suçluyu kayırma”, “ruhsatsız silah taşıma” ve “tehdit” kabahatlerinden 1 yıl 8 aydan 11 yıl 3 aya kadar değişen müddetlerde mahpus cezası vermişti.

Etkin pişmanlık kararlarından faydalanan 12 sanığa “örgüte üye olmak” kabahatinden 11’er ay mahpus cezası veren mahkeme, bu sanıklarla ilgili kararın açıklanmasının geriye bırakılmasını karara bağlamıştı.

Sanık Mustafa Kuşçu, Ozan Süer ve Turgut Aksu’nun tahliyesine karar veren mahkeme, Bahadır Köseoğlu hakkında tutuklamaya yönelik yakalama sonucu çıkarılmasını kararlaştırmıştı.

Sanıklardan 3’ünün tüm cürümlerden beraatine hükmeden mahkeme, tutuksuz sanıklar Ahmet Bürke, Dolunay Tezin, Hüseyin Alpar Sayın, Sibel Yılmaztürk, Şecaaddin Çelikler, Eşref Nuri Yakışan, Mehmet Murat Atmaca ve Deniz Tanık’ın tutuklanmalarına karar vermişti.

Bir kısım sanıkların kimi kabahatlerden beraatini kararlaştıran heyet, 80 sanığı ise çeşitli cürümlerden 3 yıl ile 36 yıl içinde değişen mahpus cezalarına çarptırmıştı.

– İstinaf Mahkemesi sonucu bozmuştu

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi ise Adnan Oktar organize kabahat örgütüne yönelik ortalarında Oktar ve örgüt yöneticilerinin de bulunduğu 84’ü tutuklu 215 sanık hakkında lokal mahkemece verilen kararı tarzdan bozmuştu.

İstinafın bozma sonucuyla 68 sanığın, tutuklulukta geçirdikleri mühlet ve haklarındaki kararlarla ilgili bozma niçinleri dikkate alınarak tahliyelerine karar verilmişti. Alınan kararda, hata örgütü önderi Oktar, Alev Babuna, Aylin Atmaca, Ayşegül Hüma Babuna, Bora Yıldız, Hakan Kurtul, Halil Hilmi Müftüoğlu, İbrahim Tuncer, Mehmet Noyan Orcan, Mert Cürmü, Merve Büyükbayrak, Oğuzhan Sevinç, Sinem Hacer Tezyapar, Tarkan Yavaş, Ulviye Didem Ürer ve Yeliz Aksoy’un ise tutukluluk hallerinin devamına hükmedilmişti.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığı da tahliyelerin “usul ve yasaya aykırı” olduğunu belirterek, sanıklar hakkında tutuklamaya yönelik yakalama sonucu çıkarılmasını istemişti.

İtirazın reddedilmesinin akabinde Başsavcılık, bir üst mahkeme olan 2. Ceza Dairesine bir daha itirazda bulunmuştu.

İtirazı kıymetlendiren İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, tahliye edilen 68 sanıktan 61’i hakkında “cinsel saldırı” hatasından tutuklamaya yönelik yakalama sonucu çıkarılmasına hükmetmişti.

Haklarında yakalama sonucu çıkarılan 61 sanıktan 50’si, gözaltına alınmalarının akabinde tutuklanmış, dava belgesi birinci derece mahkemesine gönderilmişti.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ ÇABUCAK GÖR!

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.