Bir Patlamadan Aylar Sonra Bir Kasaba Terk Edildi ve Cevapsız

Abide

Üye
Britanya Kolumbiyası’ndaki son zamanlardaki yıkıcı sel veya orman yangınlarının bıraktığı gibi bir felaket sahnesi değil. Ancak geçen Ağustos ayında Ontario, Wheatley’de meydana gelen bir patlamanın etkileri, o kasabadaki yüzlerce insanın hayatını benzer şekilde alt üst etti.

Ontario, Wheatley’in merkezi Ağustos ayından beri kapalı. Kredi. . . The New York Times için Tara Walton

Britanya Kolumbiyası’ndaki sel baskınını rapor ettikten kısa bir süre sonra, Wheatley’e gittim ve askıya alınmış bir animasyon durumunda bir topluluk buldum. Üç binayı yerle bir eden ve kasabanın merkezini elektrik ve diğer altyapılardan kesilen, girilmez bir bölgeye çeviren gaz patlamasını çevreleyen gizem hakkındaki raporum bu hafta ortaya çıktı.

[Oku: Gizemli Gaz Sızıntısı Kanada Kasabasını Sinirlendiriyor ]

Wheatley’in çoğu hala ayakta. Kasabanın kavşağında yeni açılan bir motel de dahil olmak üzere sadece üç bina harap oldu. Ancak Ağustos ayı sonlarında evlerinden kaçtıktan sonra, yerinden edilen 100 hanenin sadece yarısının üyelerinin, kıyafetlerini ve diğer kişisel eşyalarını almak için sadece bir saatliğine geri dönmelerine izin verildi. Topluluğun neredeyse tüm mağazaları, küçük işletmeleri ve profesyonel ofisleri kapalı kalmaya devam ediyor.

Makalemde yazdığım gibi, patlamaya neyin neden olduğunu tam olarak belirlemek, araştırmacıların hala gözünden kaçıyor. En olası kaynaklar, kasaba merkezinin altına gömülü 19. yüzyıldan kalma iki doğal gaz kuyusu. Ancak sürekli başka bir patlama tehdidi, soruşturmayı yavaşlattı ve dört aydan fazla bir süredir evlerinden ayrılan insanları hayal kırıklığına uğrattı.

Bir gönüllü olan Tabitha Fulmer, Wheatley’in gıda bankasında paket hazırlıyor. Kredi. . . The New York Times için Tara Walton

Bir öğleden sonra geç saatlerde, Stephanie Charbonneau ile ailesinin büyük tuğla evi olan “Big Red”den sadece birkaç adım uzakta tutan çitin yanında tanıştım. Kasabadaki birçok insan gibi, o da ailenin durumunu neredeyse gerçeküstü olarak tanımladı.

Bir kasırga mahalleyi süpürürse, Bayan Charbonneau, “Başınıza gelenleri işlemenize yardımcı olması için enkazı alabilirsiniz. ”

“Yaşadıklarımızı işlemek için buna sahip değiliz” diye ekledi.

Bayan Charbonneau, elbette, kasabasında bir hortum dilemiyordu. Ancak patlamanın etkisi benzer olmuştur. Ancak potansiyel tehlike nedeniyle, sigorta şirketi radyatörlerini ve su borularını boşaltmak için hala işçileri eve gönderemedi. Bayan Charbonneau, ailesinin geçici evi olan çiftlik evindeki bazı boruların kısa süre önce donduğu göz önüne alındığında, ısıtılmayan evi için en kötüsünden korkuyor.

Wheatley’de yaygın bir yıkım olmasa da, daha önce Britanya Kolombiyası’nda tanık olduğum aynı topluluk duygusunun, evlerini terk eden insanlara yardım etmek için bir araya geldiğini gördüm. Herkesin, kapalı bölge dışında veya komşu topluluklarda yaşayan insanlar tarafından barınma, giyim, hatta çocuklara Noel hediyeleri konusunda yardım edildiğine dair bir hikayesi vardı.

İhtiyaç çok gerçek. Yer değiştirmek zorunda kalan yerel gıda bankası, 2020’nin başlarında haftada beş ila yedi aileye hizmet verdi. Şu anda bireyler ve aileler dahil olmak üzere 40 müşterisi var. Ayrıca şimdi ev eşyalarını ve kıyafetleri dahil etmeyi teklif ediyor. Bağışçılar, gıda bankasının soğutmalı bir yarı römork içeren alanını aştığı noktaya kadar cömert davrandılar.

Yerel işletmeler için, kasabanın belirsizlik durumu, pandemi kapanmalarının neden olduğu streslere eklendi. Neyse ki yerel ekonomi için, büyük yerel işverenler olan balık işleme tesisleri ve tersane, Erie Gölü kıyısında, şehir merkezine kısa bir sürüş veya uzun bir yürüyüş mesafesinde.

Yerel olarak, sızıntı yapan gaza kalıcı bir çözüm bulunamazsa, şehir merkezini limana doğru hareket ettirmenin gerekli olabileceği konuşuluyor.

Ancak bu, bir sorunu bir başkasıyla takas etmek olabilir. Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, Wheatley’in ana caddesi olan eski eyalet karayolunun uzun bir bölümü, şehrin birkaç kilometre doğusunda kapatıldı. Büyük olasılıkla iklim değişikliği nedeniyle aşınmış bir uçurumun tepesinde, yetkililerin yolun Erie Gölü’ne karışabileceğinden korktuğu noktaya kadar uzanıyor.

Wheatley’de tanıştığım insanların hiçbiri bir gaz patlaması beklediklerini veya kasabanın terkedilmiş üç kuyunun üzerine inşa edilmiş olabileceğini bile bilmediklerini söylese de, petrol ve gaz endüstrisinin geçmişinin günümüze musallat olması meselesi değil. şehre özgü. Ezici bir çoğunlukla kentsel alanların dışında olmasına rağmen, temizlenmesi gereken yaklaşık 71.000 terkedilmiş kuyunun bulunduğu Alberta’da bu büyük bir sorun.

Hilary Hyatt, restoranını geçici olarak bir golf sahasının kulüp binasına taşıdı. Kredi. . . The New York Times için Tara Walton

Wheatley’de alışveriş artık çok sınırlı. Yasak bölgenin dışında bir benzin istasyonu, bir yem deposu ve eyalet hükümeti içki dükkanı bulunuyor. Ancak bir litre süt veya bir somun ekmek arayan herkes direksiyona geçmelidir.

Ancak tüm Ontario’ya yeni Covid kısıtlamaları gelene kadar, kasabanın bir toplanma yeri vardı. Hilary Hyatt, kafe ve restoranı Lil Hil’s’i kasabanın doğu ucundaki bir golf sahasının kulüp binasında yeniden kurmayı başardı.

Bayan Hyatt, işine geri döndüğü için minnettar olduğunu söyledi. Ve göl kenarında, kapalı bölgeden uzakta yaşıyor. Ama Wheatley’de tanıştığım herkes gibi o da belirsizliğin sona ermesini istiyor.

“Şehrimi geri istiyorum,” dedi bana. “Asla eskisi gibi olacağını sanmıyorum – bu çok uzun zaman önce gitti. Ancak topluluğumuzun kendisini tekrar evindeymiş gibi hissettirmenin bir yolunu bulacağına inanıyorum. ”

<saat/>

Newfoundland’daki Fogo Adası bu yılki “52 Yer” gezi listesinde. Kredi. . . Alex Fradkin

Trans Kanada

• Seyahatle ilgili süregelen belirsizliğe rağmen, The Times yine yıllık “52 Yer” listesini çıkardı. Bu sefer liste, seyahatin iklimle ilgili etkilerini kabul ediyor. Seyahat editörü Amy Virshup, 2022 listesi, “değişimin gerçekten gerçekleştiği yerleri vurguluyor – nesli tükenmekte olan vahşi alanların korunduğu, tehdit altındaki türlerin korunduğu, tarihi yanlışların kabul edildiği, kırılgan toplulukların desteklendiği – ve gezginlerin nerede olduğu. değişimin bir parçası olabilir. Kanada’da üç varış noktası içerir: Vancouver Adası, Kuzeybatı Toprakları’ndaki Thaidene Nëné Ulusal Parkı Koruma Alanı ve Newfoundland’ın Fogo Adası.

• Connecticut’ta bir lise hokey oyuncusu olan Teddy Balkind’in ölümü, Amerika Birleşik Devletleri’ni Kanada örneğini takip etmeye ve amatör hokeyde boyun koruyucuları görevlendirmeye yöneltebilir.

• Premier François Legault, ayrıntıları konusunda çok az şey önermesine rağmen, Quebec’te aşılanmamışlar için bir “sağlık katkısı” cezası almayı düşünüyor. Ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, ülkedeki “çok yüksek” koronavirüs enfeksiyonu seviyeleri nedeniyle Amerikalıları Kanada’ya seyahat etmemeleri konusunda uyardı.

• İngiltere’de Başbakan Boris Johnson’ın son özrünün ardından, Rick Gladstone, Başbakan Justin Trudeau’nun geçmişinde sürekli olarak kahverengi surat veya siyah surat taktığı için 2019 özrü de dahil olmak üzere diğer dikkate değer pişmanlık ifadelerine bakıyor.

• Eleştirmen Marina Warner, Montreal’de yaşayan yazar-çizimci Nahid Kazemi’nin resimli kitabı “Shahrzad & the Angry King”in “sıkıntılı zamanlarımız için bir masal” olduğunu yazıyor. ”
<saat/>

Windsor, Ontario’da yaşayan Ian Austen, Toronto’da eğitim gördü, Ottawa’da yaşıyor ve son 16 yıldır The New York Times için Kanada hakkında haberler yapıyor. Onu Twitter’da @ianrausten’de takip edin.

<saat/>

Nasılız?
Bu haber bülteni ve genel olarak Kanada’daki olaylar hakkında düşüncelerinizi almak için sabırsızlanıyoruz. Lütfen onları nytcanada@nytimes adresine gönderin. com.

Bu e-postayı beğendiniz mi?
Arkadaşlarınıza iletin ve buradan kaydolabileceklerini bildirin.