Blackberry iki yeni patron arıyor – John Chen emekli oluyor

hadicanim

Aktif Üye
John S. Chen, Kanadalı Blackberry şirketinden (resmi olarak Reserach in Motion veya kısaca RIM) ayrılır. Cuma, işteki son günü olacak. Chen on yıldır CEO ve yönetim kurulu başkanıdır. Blackberry göreve geldiğinde neredeyse iflas etmişti. Chen’in liderliğinde, ölmekte olan cep telefonu işinden BT güvenliğine yönelik yazılımlara ve bağlantılı motorlu araçlar da dahil olmak üzere Nesnelerin İnterneti’ne (IoT) doğru geçiş başarılı oldu. Hong Konglu futbolcunun sözleşmesi sona eriyor. Şaşırtıcı olan ise henüz bir halefinin olmaması.

Reklamcılık

Daha doğrusu henüz hazır bir halef yok. Chen’in Blackberry’nin patronu olarak son büyük projesi, Blackberry’yi bölme kararına yol açan stratejik seçeneklerin kapsamlı bir incelemesiydi. Gelecekte listede iki yazılım şirketi olacak: biri BT güvenliğiyle ilgilenecek, diğeri ise IoT işini sürdürecek. Arkasındaki umut: İki hisse birlikte Blackberry hisselerinin şu anki değerinden daha değerli olmalı.

Spatilasyon kararı ekim ayının başında açıklandı. Chen’in sözleşmesini şu anda uzatmaması sürpriz değil. Bunu haftalar önce açıkça ifade etti. Bu nedenle yönetim kurulunun henüz yeni bir CEO seçmemiş olması şaşırtıcıdır. On yıldır yönetim kurulu üyesi olan Richard (Dick) Lynch, Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini devralacak. Lynch ayrıca geçici olarak CEO’nun gündemini de denetleyecek. Lynch, ABD şebeke operatörü Verizon’da 39 yıl hizmet verdikten sonra Ağustos 2011’de emekli oldu. En son burada Teknolojiden Sorumlu Başkan olarak görev yaptı.

RIM’in yükselişi ve düşüşü

Blackberry telefonları bir zamanlar büyük saygı görüyordu; Donanım klavyeleri özellikle e-posta ve sohbetler için uygundu. Blackberry aynı zamanda sistem tasarımı sayesinde mobil ağlardaki yükü önemli ölçüde azaltmayı başardı. Ancak daha sonra bir şeyler oluşmaya başladı: 2007’de Apple, üçüncü tarafların uygulama satabileceği iPhone’u piyasaya sürdü; ve giderek daha fazla şebeke operatörü dakika ve SMS satışından gigabayt satışına geçti. Veri tasarrufu sağlayan bir cihaz artık bu konsepte uymuyor.

Ekim 2011’de, ilk iPhone’un piyasaya sürülmesinden dört yıldan fazla bir süre sonra, Blackberry (o zamanlar hala RIM olarak adlandırılıyordu), yeni akıllı telefon platformu BBX ile bu duruma karşı koymaya ve uygulama programcılarının desteğini kazanmaya çalıştı. Marka adı zaten alınmış olduğundan, RIM kısa süre sonra BBX’i BB10 olarak yeniden adlandırmak zorunda kaldı. Ancak bu, sorunların en küçüğüydü: BB10 henüz kullanıma hazır değildi.

2012 yılının başında, o zamanki eş CEO’lar Mike Lazaridis ve Jim Balsillie istifa etti ve görevi Alman Thorsten Heins devraldı. BB10’un lansmanını daha da ertelemek zorunda kaldı. İlk iki BB10 cihazı, Q10 ve Z10, ancak 2013’ün başlarında piyasaya çıktı. Umulan pazar başarısı gerçekleşmedi; diğer şeylerin yanı sıra, kullanıcı arayüzü sezgisel olmaktan çok uzaktı. İyi yazılım bile yardımcı olmadı.

10 yıl Chen

Heins, şirketin Kanadalı Fairfax Financial Holdings’e satışını başlattı. Blackberry satışı başarısız olunca Heins ayrılmak zorunda kaldı. Belki de RIM’in adını Blackberry olarak değiştirmek Alman’ın en kalıcı kararıydı. Fairfax en az bir milyar ABD doları yatırım yaptı ve emekli Chen’i yönetimi devralmaya ikna etti.

Chen aslında diğer şeylerin yanı sıra gayrimenkul satarak Blackberry’yi kurtarmayı başardı. Rotasını son kullanıcı donanımı markasından IoT ve BT güvenliği yazılımına doğru temelden değiştirdi. Tabii ki bu bir gecede olmuyor. Chen, 2015 yılında ilk kez Blackberry markalı bir Android akıllı telefonunu duyurmak zorunda kalmıştı. Kanadalılar hâlâ kötü duruma iyi bakıyor ve uygulama sağlayıcılarını hizaya getirmeye çalışıyor. Ancak şirketin kendi işletim sistemleri olan BB 7.1 OS ve daha eski işletim sistemleri, BB10 ve BB Playbook OS’nin bir geleceği olmadığı açıktı. Ve Kanadalı şirket Android telefonlarla hiçbir zaman iyi bir başlangıç yapamadı.

WhatsApp, 2016 yılında Blackberry işletim sistemlerini (ve Nokia’nın Symbian cihazlarını) desteklemeyi bıraktığında, BB10 artık kurtarılamıyordu. Gerekli sunucular yıllarca çalışmaya devam etti. Blackberry ancak 2022’nin başında cep telefonlarını ve e-posta hesaplarını desteklemeyi bıraktı. Chen geriye dönüp baktığında “En zor karar akıllı telefon işinden çıkmaktı” diyor.

(ds)

Haberin Sonu