Brezilyalı Joe Rogan, Serbest Konuşma Konusunda Kendi Ateş Fırtınasıyla Yüzleşiyor

Abide

Üye
RIO DE JANEIRO — Belki de ülkenin en popüler podcast yayıncısıdır. Genellikle bölücü haberciler ile saatlerce süren röportajlar yayınlar. Bazen misafirleriyle kafayı bulur. Ve şimdi yorumları yüzünden bir ateş fırtınasının ortasında.

Bu ifadeler iki adamı tanımlayabilir: Amerikalı komedyen Joe Rogan, podcast yayıncısı oldu ve bir oyuncu oldu, podcast yayıncısı oldu, Monark’tan geçti ve Brezilya’nın Joe Rogan versiyonu.

31 yaşındaki Bay Aiub, röportaj programı Flow’u Bay Rogan’ınkinin ardından modelledi ve bazı ölçütlere göre sadece üç yıl içinde Brezilya’nın en çok dinlenen podcast’i olmak için fırladı. Şimdi kendisini birdenbire idolüyle benzer bir çıkmazın içinde buldu – Amerika Birleşik Devletleri’nin çok ötesine yayılan özgür konuşma ve sözde iptal kültürü üzerine kükreyen bir tartışmanın son parlama noktası.

Bay Aiub’un sorunları geçen Pazartesi başladı. Brezilya Kongresi’nin iki üyesiyle Flow’un bir bölümünde, Nazi partisinin yasadışı olduğu Brezilya’da var olma hakkını savundu ve serbest konuşma ilkeleriyle korunması gerektiğini savundu.

Salı sabahı öfkeli bir çevrimiçi mafyayla uyandı. Sosyal medyada binlerce kişi ona Nazi dedi, sponsorlar fonlarını çekti ve hükümet savcıları yorumlarıyla ilgili soruşturma başlattı. Gün sonunda, Bay Aiub’un yapım şirketi, podcast’ten çıkarıldığını ve şirketten ayrılacağını duyurdu.

Bay Aiub bir röportajda “Amerika Birleşik Devletleri’nde anayasal olan bir fikri savunduğum için yok ediliyorum” dedi. “Ben Nazi değilim” dedi. “Lütfen olmadığımı söyleyebileceğinizi yazın.”

Antisemitizmin ve Nazi betimlemelerinin suç olduğu Brezilya’daki birçokları için Bay Aiub’un yorumları affedilemezdi ve adalet hızla yerine getirildi. Diğer birçokları için, Bay Aiub, şu anda Brezilya’ya bulaşan kendini beğenmiş bir iptal kültürünün kurbanıydı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, Brezilya’da ve ötesinde olduğu gibi, ifade özgürlüğü konusundaki tartışmalar toplulukları bölüyor, teknoloji platformları ve reklamcılar için zor sorular soruyor ve bu çağın en önemli siyasi konularından biri haline geliyor.

Bay Rogan’ın aşı şüphecileriyle yaptığı röportajların ve ırksal aşağılamaların kullanımıyla ilgili yeni incelemelerin ardından, son haftalarda müzik ve podcast endüstrisini sardı.

Ortaya çıkan kargaşa, Spotify için bir kriz yarattı. ve dinleyiciler onun podcast’i üzerinden. Spotify onlarca bölümünü kaldırdı ancak şovunu yayınlamaya devam etmeye karar verdi.

Bay. Aiub, yıllar boyunca, insanların ne kadar iğrenç olursa olsun, herhangi bir fikri ifade edebilmeleri gerektiğini söyleyerek özgürlükçü görüşler geliştirdi. Kredi… The New York Times için Victor Moriyama

Brezilya’da, Bay Rogan, pandemi yanlış bilgilendirme ve ırkçı yorumlarla dolu kendi geçmişine sahip olan Başkan Jair Bolsonaro tarafından alkışlandı.

“@joerogan’ın benim veya hükümetim hakkında ne düşündüğünden emin değilim, ama önemli değil,” diye bu ayın başlarında Twitter’da yazdı. “Eğer ifade özgürlüğü bir şey ifade ediyorsa, bu, bizimle aynı fikirde olsalar da olmasalar da, insanların düşündüklerini söylemekte özgür olmaları gerektiği anlamına gelir. Olduğun yerde kal!”

Günler sonra, Bay Aiub’un yorumlarından sonra, Bay Bolsonaro, Nazizm’den vazgeçmekle ifade özgürlüğünü desteklemek arasındaki çizgide yürümeye çalıştı. “Nazi ideolojisi ve insanların temel haklarını tehlikeye atan her türlü totaliter ideoloji reddedilmelidir” diye yazdı.

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, görünüşe göre yeni bir önde gelen ses, yazar JK Rowling, NFL oyun kurucusu Aaron Rodgers ve komedyen Dave Chappelle de dahil olmak üzere her ay saldırgan veya bölücü bir şey söylediği için internette viral eleştirilere konu oldu. . Modern yerel dilde, bu insanlar bir tür toplumsal sürgünü düşündüren “iptal edilir”. Gerçekte, birçoğu gelişmeye devam ediyor, hatta bazen yeni keşfedilen kötü şöhretlerinden yararlanıyor.

Tartışma tüm dünyaya hızla yayıldı. Hindistan’da komedyenler bazı Hinduları rahatsız eden yorumlardan sonra eleştirildi ve hatta tutuklandı. Fransa’da politikacılar ve aydınlar, öğrencilerin üniversitelerde bazı akademisyenlerin konuşmasını engellemesinin ardından Amerikan “uyandıran kültürü” Fransız kimliğini tehdit ettiği konusunda uyardılar. Ve geçen hafta Brezilya’da, Bay Aiub’u savunduktan sonra popüler bir talk şov programından bir TV uzmanı kovuldu – ve ardından Nazi selamına benzeyen bir dalga ile imza attı.

Bay. Aiub, bir anda ortalığı karıştırdı, bu eğilimin tehlikeli olduğunu söyledi. “Karşı oldukları bir şey gibi görünebilecek düşüncesi olan herkesi sansürlemek için devriye gezdiklerine inanan bir siyasi hareketimiz var” dedi. “Sınırları olmayan bir devriye.”

Harvard Üniversitesi’nden küresel tartışmayı inceleyen araştırmacı Joan Donovan, saldırgan görüşleri ifade ettiği için eleştirilmenin genellikle uygun olduğunu söyledi. “Bazılarına sansür gibi gelen şey, başkalarına sadece hesap verebilirlik ve sorumlu marka yönetimidir” dedi.

Bay Aiub, 2010 yılında, 20 yaşındayken, maceralarını Minecraft video oyunu aracılığıyla, genellikle ikinci sınıf şakalarla anlatarak halkın gözüne girdi. Sonra Bay Aiub, Bay Rogan’ın podcast’ini keşfetti ve haberlerde önde gelen kişilerle yaptığı uzun, derin ve çoğu zaman saygısız röportajlarından ilham aldı.

“’Dostum, bunu burada Brezilya’da yapsaydım gerçekten harika olurdu, çünkü başka kimse yapmaz” dedim.

Bay. Aiub’un Nazilerin haklarını savunan yorumları hemen bir eleştiri yağmuruna tutuldu. Kredi… The New York Times için Victor Moriyama

Flow’u Eylül 2018’de, başka bir YouTube oyuncusu olan arkadaşı Igor Coelho ile başlattı. Popülerlik kazandıkça, konuk rotasyonu diğer oyunculardan, internet kişiliklerinden ve bir üfologdan akademisyenlere, köşe yazarlarına ve başkan adaylarına dönüştü. Değişmeyen şey: Sık sık küfür, kaba şakalar ve “bar şakası” olarak adlandırdıkları röportajlarda sarhoş olma ve taşlanma pratiği.

Bu model – ciddi haber yapımcılarıyla yapılan saygısız röportajlar – milyonlarca hayranı hem Bay Rogan’ın hem de Bay Aiub’un gösterilerine çekti. Aynı zamanda onları sıcak suya sokan da budur. Bay Rogan, bir zamanlar insanların kafalarını tarantula kutularına koymasıyla tanınırken, Bay Aiub, çocuklar arasında en popüler olan bir video oyununu oynamaya başladı. Artık ülkelerinin en önemli muhatapları ve en etkili sesleri arasında yer almışlardır. Her zaman şüpheli şeyler söylemişlerdi, ama şimdi sözlerinin yeni bir ağırlığı vardı.

Bay. Aiub, insanların ne kadar tiksindirici olursa olsun, her türlü fikri ifade edebilmeleri gerektiğini düzenli olarak savundu. Bu görüş, geçen yıl ırkçı fikirlere sahip olmanın suç olmaması gerektiğini öne sürdüğünde eleştirildi. (Brezilya’da ırkçı yorumlar ve eylemler suçtur.) Tepki, bir yemek dağıtım uygulamasının sponsorluğunu bırakmasına neden oldu.

Sonra geçen Pazartesi günü yaptığı yorumlar çok daha büyük bir tartışmaya yol açtı. “Bence radikal sol, radikal sağdan çok daha fazla alana sahip. Her ikisine de yer verilmeli” dedi. “Bence bir Nazi, yasalarca tanınan bir Nazi partisine sahip olmalı” diye ekledi. “Bir erkek Yahudi karşıtı olmak istiyorsa, olmaya hakkı olduğunu düşünüyorum.”

Siyaset bilimci ve İsrail yanlısı bir grup olan StandWithUs Brasil’in yönetici direktörü André Lajst, Yahudi zulmünün tarihi ve Bay Aiub’un megafonunun boyutu nedeniyle yorumların tehlikeli olduğunu söyledi. “Zulüm gören bir gruba yönelik bir açıklamaydı. Dinleyen binlerce insan var” dedi.

“Ve eğer halkın güvenliğini riske atarsanız,” diye ekledi, “bu bir tepki yaratacaktır.”

Tartışmanın patlamasından sonraki saatlerde, Bay Aiub, yorumlarını ne kadar sarhoş olduğuyla suçlayan bir özür videosu yayınladı. Şovun barmeni ona “gerçekten çılgın bir içki” verdi. “Dürüst olmak gerekirse ne olduğunu bile bilmiyorum ama işe yaradı.”

İki gün sonra verdiği bir röportajda daha pişmandı.

“O gün üzerinde duracağım nokta Amerika Birleşik Devletleri’ndeki İlk Değişiklik hakkındaydı. Ama çok kötü bir şekilde, aptalca bir şekilde savundum” dedi. “Sizi temin ederim ki, her türlü önyargıya tamamen karşıyım.”

Bir sonraki planı mı? Yeni bir podcast başlatın. Ve eğer hayal edebiliyorsa, Bay Rogan’ın programında bir kamera hücresi alın. “Onunla konuşmak büyük bir onur olurdu” dedi. “Biraz uluslararası yardıma ihtiyacım var.”

Leonardo Coelho raporlamaya katkıda bulundu.