Çalınan bisikletini satmaya çalışanı buluşma ayarlayıp polise yakalattı

dunyadan

Global Mod
Global Mod
Çalınan bisikletini satmaya çalışanı buluşma ayarlayıp polise yakalattı
Muratpaşa ilçesinde 6 Ağustos gecesi meydana gelen hadisede, konutuna gelen Tolga Kaya, bisikletini 1’inci kata çıkarıp zincir kilitle kilitledi. Sabah konuttan çıkan Kaya, pahası yaklaşık 20 bin lira olan bisikletini bakılırsameyince polise haber verdi. Gelen polisler, zincir kilidin kesilerek bisikletin çalındığını belirledi, şüphelileri yakalamak için çalışma başlattı.

Tolga Kaya ise toplumsal medyada bisikleti çalınan şahıslar için dayanak olan bir küme buldu. Burada yazılanlardan yola çıkan kaya, olaydan bir gün daha sonra evvel hurdacı ve bit pazarlarını gezdi, fakat sonuca ulaşamadı. Tolga Kaya, tıpkı gece bir internet sitesinde bisikletinin 1750 liraya satılmaya çalışıldığını gördü, lakin ilan çabucak silindi. Bunun üzerine Kaya, iki gün boyunca tüm internet sitelerindeki bisiklet ilanlarını inceledi.

‘ÖZENLE KULLANILDI’ YAZARAK İLANA KOYMUŞ

Kaya, ikinci günün sonunda bir sitede ilan veren K.A.’nın bisikletini, ‘Takas olur. Bisiklet ihtimamla kullanıldı. Lakin yılların yıpranmasından dolayı çizikleri mevcut’ yazarak 14 bin 800 liraya satmaya çalıştığını gördü. Bunun üzerine satıcıya bildiri atan Kaya, uzun müddet pazarlık ederek bisikletin ne durumda olduğunu sordu. Pazarlık sırasında K.A., elinde diğer bisikletler de olduğunu söylemiş oldu.

SİVİL POLİSLERLE BULUŞMAYA GİTTİ

Pazarlığın akabinde Kaya, bisikleti denemek istediğini söyleyerek bir buluşma ayarlamak istedi. Öteki yandan durumu polise bildiren Kaya, arkadaşlarıyla buluşma noktasına gitti. Bisikletin kendi bisikleti olduğundan emin olan Kaya görüşürken, tedbir alan sivil polisler K.A.’yı yakaladı. Gözaltına alınan K.A., bisikleti uygun fiyatlı bir diğerinden aldığını ve satmaya çalıştığını söylemiş oldu. Sözü alınan K.A. özgür bırakıldı. Kaya, bisikletini artık meskeninde saklayacağını söylemiş oldu.

20 BİN LİRALIK BİSİKLETİ 1750 LİRA SATMAYA ÇALIŞTI

Önce hurdacıları gezdiğini aktaran Tolga Kaya, “Bisikletim kalın bir zincirle bağlıydı ve öteki tüm bisikletleri es geçip benim bisikletimi çaldılar. Polise başvurdum, tabir verdim. Tavsiyeler üzerine bit pazarı, hurdacı üzere yerleri gezdim fakat bulamadım. Toplumsal medyadan bisiklet hırsızlıklarına karşı kurulan kümeye katıldım. Buradan gördüklerimle internetteki pazar yeri uygulamalarına baktığımda, bisikletimi 1750 liraya ilanda gördüm. Lakin ilan çabucak kaldırıldı” dedi.

ALICIYMIŞ ÜZERE PAZARLIK YAPTI

Satış yapılabilecek uygulamaların tamamını takibe aldığını belirten Kaya, “İki gün daha sonra bisikletimin öbür bir ilanda 14 bin 800 liraya satılmaya çalışıldığını gördüm. Satıcıyla alıcı üzere uzun bir pazarlık yaptık. Alıcıymış üzere serinkanlı davranıp karşıdaki kişiyi beklettik. Şüphelenmesin diye pazarlık sürecini 1 güne yaydık. En sonunda bisikleti denemek istediğimizi söyleyip kaparo göndermek istedik. ayrıntılarını vermek istemediği için kaparoyu kabul etmedi” diye konuştu.

‘KONUŞURKEN POLİS GELDİ’

Yakalanan kişinin bisikleti çalan kişi olmadığını söyleyen Kaya, “Ertesi gün buluşma noktasında bisikleti görür görmez emin olduk. aslına bakarsanız polise haber vermiştik. Biz şahısla konuşurken polisler gelip yakaladı. Biz de bisikletimize kavuştuk. Çalan kişi değilmiş, lakin çalıntı malı 1 gün daha sonra alıp satmak istiyor” dedi.

‘BELİRLİ NOKTALARI NİZAMLI DENETİM EDİYORUZ’

Sosyal medyada bisikleti çalınan şahısları buluşturan kümenin kurucusu Efe Efetürk, bisikleti çalınanlara takviye ve yardımcı olmak ismine toplumsal medyada bu biçimde bir oluşuma gittiklerini söylemiş oldu. Efetürk, “Belirli noktaları tertipli denetim ederek bilgiler paylaşıyoruz. Tolga arkadaşımız da bize ulaştı ve onunla bilgiler paylaşarak bisikleti bulmasına yardımcı olduk” diye konuştu.

‘HİÇBİR KİLİT İNANÇLI DEĞİLDİR’

Bisiklet kilitlerinin itimat vermediğini söyleyen Antalya Bisiklet Sevenler Kümesi üyesi Alpaslan Coşkunoğlu da “Herkes zincir kilitlerin fazlaca sağlam olduğunu düşünür ancak bir demir makasıyla kesilebiliyor. Bu niçinle aslında hiç bir kilit inançlı değil. Hırsızlara kilit dayanmıyor. Bisikletler de artık araç fiyatlarına ulaşmış durumda. Bu üslup hırsızlık durumlarında lütfen kimse tek başına müdahale etmesin” dedi.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ ÇABUCAK GÖR!

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.