Çavuşoğlu: Bizim iç işlerimize karışamazsınız

dunyadan

Global Mod
Global Mod
Çavuşoğlu: Bizim iç işlerimize karışamazsınız
AK Parti Antalya Vilayet Başkanlığınca Mimar Sinan Kongre Merkezi’nde düzenlenen Antalya Vilayet Başkanlığı Teşkilat İftarı’na Bakan Çavuşoğlu’nun yanı sıra AK Parti Vilayet Lideri İbrahim Ethem Taş, AK Parti Antalya milletvekilleri, ilçe belediye ve parti ilçe liderleri ile parti idaresi katıldı.

Katılımcılar, görüntü konferansla bağlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmanı dinledi.

Bakan Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada, vefa iftarı için teşekkür ederek, Türkiye’nin her bir vilayetinde AK Parti’nin iftar sofrası düzenlediğini tabir etti.

Dünyada ve bölgede yaşanan meselelere değinen Çavuşoğlu, milletin serzenişine kulaklarını kapatmadıklarını, milletin taleplerini duymazdan gelmediklerini, sorumlulukları olduğunu ve bunları çözmenin nazaranvleri olduğunu vurguladı.

“Türkiye’yi küçük göstermeye çalışmak ne olursa olsun, kim olursa olsun, yani bilhassa muhalefet için söylüyorum, bu Türkiye’ye yakışan bir tutum değildir. Haksızlıktır, kendi milletini, ülkesini hor görmeye çalışmak hakikat bir yaklaşım değildir. Diğerlerine şikayet etmek hakikat bir yaklaşım değildir.” diyen Çavuşoğlu, diğerlerinden talimat alarak Türkiye’de siyaset üretmenin yanlışsız bir şey olmadığını vurguladı.

Bunun bağımsız Türkiye anlayışına karşıt olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanımız biraz evvel söylemiş oldu. Türkiye’de bir yargı süreci var, daima gördük ki yargı, vakti geldiğinde gerekli sonucu verir. sonucunı verdi de Osman Kavala ile ilgili. Türk yargısı yalnızca bir şahısla ilgili mi karar veriyor? Binlerce, milyonlarca davalar var. Belli bir vakit ortasında neticelenir. Davaların süratli neticelenmesi için yargılama sürecinin süratli olabilmesi için tutukluluk müddetinin kısa olabilmesi için ıslahatlar yaptık, yapıyoruz. Bu kadar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyla ilgili yargı kararları varken, birtakım ülkeler niye Osman Kavala’yı ön plana çıkarıyorlar?

Bizim Almanya’da 3,5 milyon vatandaşımız var, Türk var. Orada da Türklerle ilgili davalar, mahkumiyetler oluyor. Tıpkı biçimde Türkiye’de de oluyor. Almanya kendi vatandaşı için benim büyükelçimi niye Dışişleri Bakanlığına çağırıyor, niçini ne? Zira bunlar fonluyor, bunlar kullanıyorlar. Zira Türkiye’nin içine müdahale etmek için bu tıp insanları kullanıyorlar, bundan. Biz de Cumhurbaşkanımızın söylemiş olduği üzere gereğini yaptık. Alman Büyükelçisi’ni çağırdık bakanlığımıza hadlerini bildirdik. Bizim iç işlerimize karışamazsınız. Yani Almanya olarak benim iç işlerime karışamazsın, haddini bileceksin. Birebir biçimde Alman Büyükelçi’ye de Türk iç siyasetine müdahale etmemesi gerektiğini hatırlattık.”

Büyükelçilerin misyonunun belirli olduğunu söz eden Çavuşoğlu, büyükelçilerin ülkesini temsil etmek, bilgi toplamak üzere tariflerinin olduğunu anlattı.

Viyana Mukavelesi ile büyükelçilerin sonlarının da muhakkak olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, “İşte o Viyana Mukavelesi’ni bir defa aşmaya kalktılar, hepsini hudut dışı edecektik daha sonra geri adım attılar. Uyardık, tekrar yenidenlamayın diye. Lakin görüyorsunuz içeride muhakkak partilere talimat verip, onları dizayn etmeye çalışarak Türkiye’nin iç siyasetini yönetmeye çalışıyorlar. Siz Türk milletinden üstün değilsinizdir. Türkiye’de sonucu Türk milleti verir.” dedi.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.