Çocuğun Okula Ahenk Süreci

Çocuğun konut ortamından okul hayatına başlaması, onun yaşantısındaki en kıymetli hadiselerden biridir. Çocuğun bu periyodu sarsıntısız, iz bırakmadan ve kolay atlatabilmesinde gittiği okulun alt yapısı, okulun ortamı, okul çalışanı ve öğretmenlerin niteliği kadar ailenin tavrı ve katkısı da son derece değerlidir. Okula yeni başlayan her çocuğun az ya da fazlaca kaygıları, dehşetleri ve kendi kendine sorduğu soruları vardır.

* Okula niye geliyorum?

* Okuldaki beşerler benden ne bekliyorlar, beni nasıl algılıyorlar?

* Arkadaşlarım beni kabul edecek mi?

Gereksinimlerimin ve isteklerimin farkındalar mı?

* Meskenden farklı olarak okulda beni neler bekliyor?

UYUM SÜRECİNDE NELER YAPILMALI?

Psikolojik olarak hazır olmalı:
Çocuklar anaokuluna ruhsal olarak büyük bir titizlikle hazırlanmalıdır. Öncelikli olarak yapılması gereken şey çocuğa büyüdüğünün ve yakında okula başlayacağının söylenmesidir.

Yeni şeyler öğreneceği söylenmeli: Orada yeni şeyler öğreneceğini, yeni arkadaşlarla tanışacağını ve oyun oynayacağını söylemek; müzik söyleme, masal dinleme, yap-boz yapma, fotoğraf yapma, otomobillerle oynama üzere etkinliklerde bulunacağını anlatmak ön hazırlığın temel kesimlerinden biridir.

beraber olamayacağınızı bilmeli: Çocuğa onunla bir arada orada kalamayacağınızın şuurunda olmalıdır. söylemiş olduklerimiz ya da verdiğimiz kelamları durumu geçiştirmek ismine değil, gerçeği yanlışsız ve anlayabileceği biçimde aktarmamız gerekir.

Aktiviteler anlatılmalı: Bunun haricinde ‘Öğretmeninle ve arkadaşlarınla aktiviteler yapacaksın”, “Bolca oyun oynayacaksın”, “Yemek yiyeceksin” ve “Diğer arkadaşlarınla birlikte dinleneceksin” üzere kelamlar de onu rahatlatacaktır.

Bazı çocukların ağlayacağı anlatılmalı: Çocuğa annesinden ayrılmakta zorlanan çocukların kimi vakit ağlayabileceği anlatılmalı, tahminen annelerinin onları almaya geleceklerini anlayamadıkları ya da gecikebilecekleri söylenmeli…

İlk gün birlikte kahvaltı edilmeli: Anaokulunun birinci günü aile ile bir arada televizyon vb. açmadan rahatça hazırlanacak vakit ayarlamak kıymetlidir.

Onu hoş bir günün beklediği anlatılmalı: Çocuğa anaokulunda onu bekleyen hoş bir gün olduğunu ve neler yapabileceğini tekrar sayarak hatırlatın. Ona öncesinden okula gittiğiniz gün dikkatini çekmiş olan şeyleri hatırlatın (öğretmeni ile daha evvel tanışmış ve tahminen arkadaş edinmiş olabilir.)

Çocuğunuzun anlatacaklarını merakla beklediğinizi belirtin: Çocuğa yemek, uyku, oyun saatlerini bildiğinizi söyleyin ve sabırsızlıkla gününün nasıl geçtiğini anlatmasını bekleyeceğinizi belirtin.

NELER YAPILMAMALI

-Gergin ve telaşlı olursanız çocuk bunu hisseder. Mümkün olduğunca rahat olmaya çalışın. Gerginliğinizi ve tasalarınızı çocuğunuza asla yansıtmayın.

-Çocuğa “Görüşmek üzere”, “ben gidiyorum” vb. açıklamalar olmaksızın okula bırakıp kaçar üzere çıkarsanız çocuk kendisini kaybolmuş ve bırakılmış hissedebilir. Okula girmedilk öncesinde “seni okula bıraktıktan daha sonra ben gideceğim. Akşam okul saati bittiğinde gelip alacağım” diyerek günün akışını çocuğunuza anlatın. Açıklama yapmadan çocuğunuzu bırakıp gitmeyin.

-Okuldan döndüğünde onu konuşmaya zorlamayın fakat tabiatıyla anlatmaya başladığında ilginizi ve dikkatinizi ona verin.

-Çocuğu bıraktığınızda ağlamalar, bağırmalar yaşanabilir, bu durumda onu sakinleştirmelisiniz. Lakin her gün, tüm gün boyunca çocuğunuzun yanında kalmanız mümkün olmayacaktır. esasen bu tavır okula alışmasını mahzurlar. Onu sakinleştirdikten daha sonra öğretmenine teslim etmelisiniz. Bu olmadığı ve yenidenlandığı takdirde çocuk tek başına baş etmeyi bilmeyen, bağımlı bir çocuk haline dönüşür ve bu durum onu güçsüz, kendine inançsız hissettirir.

-Unutmamalısınız ki anaokuluna ahenk vakit gerektiren bir müddetçtir.

• Çocuğun beklentileri, his ve fikirleriyle bu yeni ortama ahenk sağlaması kesinlikle vakit alacaktır, ahenk süreci pek yumuşak bile olsa bu yaş çocuklar için hiç kolay bir olay değildir.

• Yeni ve yabancı ortama ahenk sağlama yetişkin beşerler için bile pek zahmetli bir durumdur.

• Genelde çocukların okula büsbütün ahenk sağlamaları, “hiç orta vermeden sistemli devam ettikleri taktirde” yaklaşık 1-1,5 ay sürer.

• Bu müddet içerisinde hiç bir sorun yaşamadan ahenk sağlayan ve bu devri rahat atlatan çocuklar olabileceği üzere, farklı seviyelerde süreksiz meseleler gösteren çocuklar da olabilecektir.

• Burada kıymetli olan öğretmen, öğrenci ve veli bağlantısının sorun çözme ve uzlaşma odaklı olup dengeli ve sağlıklı biçimde adım atmasını sağlamaktır.
Siz pahalı velilerimizin sabırlı ve kararlı olmasını önerir, bu süreçte birlikte olacağımızı unutmamanızı isteriz.

Aydınlık, huzurlu ve sevinçli eğitim hayatının başlangıcı olması temennisi ile …