Digital Pact School 2.0, 2025’ten önce gelmemeli

hadicanim

Aktif Üye
Federal Eğitim Bakanlığı’na (BMBF) göre, okullar 2.0 için dijital bir anlaşma 2025’ten önce başlamayacak. Bu, dpa’nın talebi üzerine Çarşamba günü BMBF sözcüsü tarafından duyuruldu. Duyuru hemen eleştiri aldı.

Reklamcılık

Okullar için ilk dijital anlaşma halihazırda resmi süreçte. Sübvansiyonlar için hala Mayıs 2024’e kadar başvurulabilir, ancak ondan sonra nihayet sona erecek. Eğitim ve Bilim Sendikası’nın (GEW) bakış açısından bu, “en az yedi aylık bir finansman açığı” ile sonuçlanıyor. Bu, örneğin okullar uzun vadede BT personeli almak istediğinde sorunlara yol açabilir.

Kuzey Ren-Vestfalya’dan Eğitim Bakanı Dorothee Feller (CDU) eleştirdi: “Okullar için dijital anlaşmadan gelen fonlar Kuzey Ren-Vestfalya’da neredeyse tamamen planlandı. İkinci baskının mümkün olan en kısa sürede yapılması önemlidir. Belediyeler ve okullar bizim eyaletimizde buna bağımlı.”

Paralel finansman yok

BMBf sözcüsü, federal eyaletlerin geçen yıl yeni bir dijital anlaşmadan gelen fonların “okullar için mevcut dijital anlaşmadaki projelerin devam eden finansmanına paralel olarak kullanılamayacağını” “açıkladığını” açıklamıştı. Finansman programı için, uygulanmasını düzenleyen federal ve eyalet hükümetleri arasındaki ilgili idari anlaşmaya atıfta bulundu. Anlaşma, okullardaki dijital pakt yatırımlarının en geç 2025 yılı sonuna kadar federal eyaletler tarafından federal hükümetle çözülmesi gerektiğini şart koşuyor.

GEW yönetim kurulu üyesi Anja Bensinger-Stolze şimdi trafik ışığının okulların dijitalleşmesini yeniden frenleyeceğinden korkuyor: “Koalisyon anlaşmasında dijital pakt 2.0’ın duyurulmasına rağmen, hükümet bugüne kadar bilgi vermek konusunda isteksiz davrandı. Sözler şu anda Air numarası olarak çıkıyor. Bu, eğitim sektöründe gelecekteki önemli dijital altyapı sorununun hakkını vermiyor.” Okulların planlama güvenliğine ihtiyacı var. Acilen ihtiyaç duyulan yatırımlar “geride kalabilir”.

Eğitim Bakanı Feller, “Dijital anlaşma, okullara dijitalleşme konusunda mümkün olan en iyi desteği verebilmemiz için çok önemlidir. Bu devam eden bir görevdir.”

Reklamcılık

BMBF sözcüsüne göre, “elbette dijital anlaşma 2.0” üzerinde çalışılıyor. Bunu ülkelerle konuşun.

Trafik ışığı koalisyon anlaşmasında (PDF) bir dijital anlaşma 2.0 sözü verildi. 2030’a kadar bir süresi olmalı. “Bu dijital anlaşma aynı zamanda yeni donanımların sürdürülebilir bir şekilde satın alınmasını, eski teknolojilerin değiştirilmesini ve cihaz bakım ve yönetimini de içerecek” diyor.

Son fonlar için Sprint

Aşağı Saksonya, ilk dijital anlaşmadan gelen fonların sona ermesine izin vermemek için, diğer şeylerin yanı sıra, ilk gelene ilk hizmet alır prosedürünü başlattı. 1 Temmuz 2023’ten itibaren okullar, önceden belirlenmiş bütçelerini tüketip tüketmediklerine bakılmaksızın kalan fonlar için başvurabilir. Topun üzerinde olan okullar, altyapılarına daha da fazla yatırım yapabilir.

Mart 2023’te, dijital anlaşma okul fonlarının yüzde 80’inin bağlı olduğu kabul edildi.

(kbe)

Haberin Sonu