‘Dünyanın en uzun uzunluklu bayanı’, THY’nin takviyesiyle birinci kere uçağa bindi

dunyadan

Global Mod
Global Mod
‘Dünyanın en uzun uzunluklu bayanı’, THY’nin takviyesiyle birinci kere uçağa bindi
“Dünyanın en uzun uzunluklu bayanı” unvanıyla Guinness Rekorlar Kitabı’nda yer alan Rumeysa Gelgi, Türk Hava Yollarının (THY) dayanağıyla birinci sefer uçağa binerek, ABD’ye seyahat etti.

Guinness Rekorlar Kitabı’na 2 metre 15 cm uzunluğu ile girmeye hak kazanan Gelgi, skolyoz hastalığı niçiniyle sedye ile uçak seyahati yapabiliyor.

Kendisi yazılımcı olan Gelgi hem Guinnes ile yapacağı iş birliği tıpkı vakitte mesleksel mesleğini geliştirmek için ABD’ye seyahat etmek istedi.

Hastalığı niçiniyle uzun müddet oturarak seyahat etmesi mümkün olmayan Gelgi için THY yetkilileri uçakta 6 koltuğu sedye haline getirdi.

Uçuş öncesinde İstanbul Havalimanı’nda basın mensuplarına konuşan Gelgi, uzunluğu ve rahatsızlıkları niçiniyle sedye ve refakatçi sayesinde seyahat edebildiğini, bu niçinle meseleler yaşadığını lisana getirerek, THY’nin kendisine her türlü dayanağı sağladığını söylemiş oldu.

İlk kere uçağa bineceği için epeyce heyecan duyduğunu, bu uçuşun kendisi üzere sedye muhtaçlığı olan hastalar için değerli olduğunu anlatan Gelgi, “Bu benim hem birinci uçak seyahatim tıpkı vakitte birinci yurt dışına çıkışım olacak. Lakin yalnızca benim için değil bu seyahatin biroldukça kişi için birinci olacağını düşünüyorum. Zira sizlerin de bildiği üzere sedyeli bir yolcu olarak seyahat etme opsiyonu olağanda önemli rahatsızlıkları bulunan yani ağır bakımdan ağır bakıma, hastaniçin hastaneye sevk edilen, ambulans muhtaçlığı duyan hastalar için kullanılan bir opsiyon. Lakin benim skolyoz yani omurga eğriliği rahatsızlığım gereği uzun periyodik oturamama durumum olduğu için ben sedyeyle uçmak durumunda kaldım.” dedi.

Gelgi, daha evvel turist olarak diğer bir ülkeye seyahat eden bir yolcu için bu biçimde bir prosedür uygulandığını zannetmediğini kaydederek, “Bu yüzden bu seyahatin daha sonrasında bu türlü oturamama sorunu olan yolcular için de prosedürlerin de kolaylaşmasını umut ediyorum.” diye konuştu.

– “Orada mesleğimle ilgili fırsatları değerlendireceğim”

THY İdare Konseyi ve İcra Komitesi Lideri Prof. Dr. Ahmet Bolat ve başka THY yetkililerine teşekkür eden Gelgi, şunları kaydetti:

“Sedyeli yolcu olarak seyahat etmek başlangıçta biraz meşakkatli bir prosedürdü. Ancak başta Sayın Ahmet Bolat, daha sonrasında Yahya Üstün, İsmail Velioğlu ve Ramazan Yaşar beyefendilerin özel ilgileri yardımıyla tüm ayrıntılar çarçabuk halledildi. Kendilerine bir kere daha fazlaca teşekkür ediyorum. THY’nin sponsorluğu yardımıyla refakatçim annemle seyahat ediyoruz. Amerika’ya birden çok gaye için gidiyorum. birinci vakit içinderda ziyaret, hem de mesleksel mesleğimi ilerletmek. bununla birlikte orada bulunduğum müddet içerisinde Guiness ile fazlaca hoş bir iş birliğimiz olacak. Asıl mesleğim, teknoloji bölümünde çalışıyorum. San Francisco’ya gidiyorum. Orası teknoloji şirketleriyle ünlü bir kenttir. Orada mesleğimle ilgili fırsatları değerlendireceğim.”

Rumeysa Gelgi ile refakatçisi olan annesi Safiye Gelgi, havalimanında bagaj ve pasaport süreçlerinin tamamlanmasının akabinde THY’nin San Francisco tarifeli seferiyle ABD’ye hareket etti.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.