Eğitim ve Yetiştirme Derneği kalıcı bir dijital anlaşma istiyor

hadicanim

Aktif Üye

1. Eğitim ve Yetiştirme Derneği kalıcı bir dijital anlaşma istiyor

Eğitim ve Yetiştirme Derneği'ne (VBE) göre Alman okullarındaki teknik donanım eşitsizliği ve öğretmenlerin çok çeşitli teknoloji sistemleriyle uğraşmak zorunda kalması mantıksız bir talep. Dernek, öğretmenlere yönelik eşitsiz ekipman ve zorlukların üstesinden gelmek için teknik ekipmanın hem donanımını hem de bakımını sağlayan kalıcı bir dijital anlaşma çağrısında bulunuyor.

Reklamcılık

Gereksinimler ve ekipman eşleşmiyor

VBE'ye göre Almanya'da eğitimde eşitliğin sağlanması için güç gösterisi yapılması gerekiyor. Dijital anlaşma yoluyla ve koronavirüs pandemisi sırasında ekipmanda sağlanan artış henüz yeterli değildi. Okulların yüzde onunda sınıflarda hâlâ dijital cihaz yok. Ancak aynı zamanda Eğitim ve Kültür Bakanları Konferansı'nın (KMK) Daimi Bilim Komisyonu (SWK), yapay zeka kullanımına ilişkin eğitimin ortaokuldan itibaren verilmesini öneriyor.

VBE'nin federal başkanı Gerhard Brand şöyle açıklıyor: “Öğretmen daha sonra öğrencilerin yanlarında getirdikleri cihazlarla ve onlarla birlikte gelen çeşitli sistemlerle uğraşmak zorunda kalıyor. Bu bir dayatmadır, etkisizdir, hatalara açıktır ve yılın değeri değildir. 2024.” Kendisi şu anda gelişme aşamasında olan ilk dijital anlaşmanın devamı yönünde çağrıda bulunuyor. Federal hükümet tarafından bir Dijital Pakt 2.0 sözü verildi, ancak bu henüz müzakere edilmedi. Federal Anayasa Mahkemesi'nde açılan davanın yol açtığı yeni bütçe açığı, yine de hoş olmayan sürprizlere neden olabilir.

Dijitalleşme araçlarına devam

Derneğe göre, bürokratik engellerin çok yüksek olması nedeniyle ilk dijital anlaşmada diş çıkarma sorunları vardı, ancak daha sonra çok iyi karşılandı. Sadece birkaç okul yönetimi finansman başvurusunda bulunmadı. Fon ihtiyacı hala devam ediyor. Forsa'nın VBE konusuyla ilgili görüştüğü okul yönetiminin dörtte üçü bunu söyledi. Brand'e göre bu, çeşitli sorunlardan kaynaklanıyor. Bazen cihaz eksikliği oluyor, bazen internet erişimi gibi altyapı eksikliği oluyor ve zaten cihazların olduğu yerde, kısa sürede eskimeye başlıyor. Buna göre Brand, okullarda dijitalleşmeyi sağlamak için uzun vadede birlikte ve sürdürülebilir bir şekilde çalışan “federal hükümet, eyaletler ve belediyeler tarafından” bir güç gösterisi görmek istiyor. İsterseniz sonsuzluk için dijital bir anlaşma.” Şunları vurguluyor: “Her zaman iyi teknik standartlarla donatılmış bir okul için sürdürülebilir bir vizyon eksikliği var. Ekipman, bakım, destek: bunların hepsi kendini adamış bireylerin omuzlarına yüklenmemelidir.”

Öğrenme koşullarının eşitliği, diğer hususların yanı sıra, altyapının eşit şekilde genişletilmesi yoluyla sağlanmalıdır. Öğretmenler için veri koruma konularına ve sorumluluğa ilişkin yasal kesinlik oluşturulmalıdır. Dernek ayrıca daha fazla eğitim fırsatı ve modern öğretmen eğitimi çağrısında bulunuyor. Ayrıca öğretmenlere daha fazla kolaylık sağlanmasını savunuyor. Bu, gerçekte çalışılan çalışma saatlerine eşit olan dış destek veya yardım saatleri aracılığıyla gerçekleşmelidir. Ancak bunun için öncelikle şunun tam olarak kayıt altına alınması gerekiyor: Öğretmenlerin çalışma saatlerinin henüz sistematik ve kesin olarak kayıt altına alınmaması şu anda dava konusu. Aşağı Saksonya'daki Devlet Denetleme Ofisi de yakın zamanda öğretmenlerin çalışma sürelerinin bir kısmının yalnızca bakım görevleri için kullanılması gerçeğini eleştirdi – her ne kadar öğretim olanağı azalmaya devam etse de.

Okul yönetimi anketi

VBE'nin dayandığı rakamlar, VBE adına okul yönetimini diğer konuların yanı sıra “dijitalleştirme” konusunda araştıran fikir araştırma enstitüsü Forsa'dan geliyor. Okul yönetimi aynı zamanda onların iş tatmini ve sürdürülebilirliğin yönleri hakkında da bilgi sağlamalıdır. 1.300'den fazla okul yönetiminin katıldığı temsili anket Eylül ve Ekim 2023'te gerçekleştirildi.

Ankete katılan okul yönetiminin yüzde 80'ine göre, bir okuldaki öğretmenlerin en az yarısı ya da neredeyse tamamı dijitalleşme konusunda ileri eğitimlere katılmıştır. VBE, “açıkça bilgide daha da büyük bir artış yönünde ilerleyen” gelişmeyi memnuniyetle karşılıyor.

(kbe)

Haberin Sonu