Elon Musk’ın Neuralink’inin artık insan deneylerini kaydetmesine izin verildi

hadicanim

Aktif Üye
ABD’li milyarder Elon Musk’ın tıbbi teknoloji şirketi Neuralink, insan denemeleri için FDA onayı aldığını açıkladı. Şirket, Twitter üzerinden ilk klinik çalışmanın artık başlayabileceğini duyurdu. Neuralink, bir insan beynini bir bilgisayara bağlamak için Beyin-Bilgisayar Arayüzleri (BCI) geliştirir. Bu, ciddi hastalıklar durumunda rahatlama sağlamayı amaçlamaktadır. Musk, bu tür testlerin “yakında” başlaması gerektiğini defalarca açıkladıktan sonra, ilkbaharda FDA’nın birkaç engel belirlediği öğrenildi.

Neuralink duyuruya, test deneklerinin alımının henüz başlamadığını ekledi. Daha fazla bilgi “yakında” yayınlanacak. Şirketin blogu bakım çalışmaları nedeniyle şu anda kullanılamıyor. Duyuru, FDA’nın endişelerinin beklenenden daha hızlı giderildiğini gösteriyor. Neuralink’e göre onay, kendi ekibinin ve yakın işbirliği içinde olan FDA’nın “inanılmaz çalışmasının” sonucudur. Bir gün kendi teknolojimizin birçok insana yardım etmesini sağlayacak önemli bir ilk adım.

FDA’da birçok şüphe

Mart ayının başlarına kadar, FDA’nın bu tür insan denemeleri başlamadan önce ele alınması gereken düzinelerce sorun gördüğü kamuoyuna açıklandı. İçeridekilere göre, en kritik hususlar, implantın lityum pili ve implante edildikten sonra cihazın parçalarının beynin diğer bölgelerine göç etme riskiydi. Cihazın beyin hasarı kalmadan çıkarılıp çıkarılamayacağı ve nasıl çıkarılacağı da yeterince cevaplanmadı. Neuralink artık görünüşe göre tüm bu endişeleri ortadan kaldırdı. Musk’ın 2019’dan beri “yakında” gerçekleşeceğini açıklamasına rağmen, Neuralink’in sadece 2022’deki testler için başvurduğu da o zamanlar biliniyordu.

Aralık ayında, ABD Tarım Bakanlığı Genel Müfettişinin Neuralink’i araştırdığı öğrenildi. BCI gelişimi için muhtemelen çok fazla hayvanın öldürüldüğü şüphesiyle ilgiliydi. Neuralink, deneyler başladığından beri 280’den fazla koyun, domuz ve maymun da dahil olmak üzere 1.500 test hayvanını öldürdüğünü söyledi. Bunun denetim makamının kendisi için de sonuçları olabilir. ABD kolluk kuvvetleri aylardır ABD Tarım Bakanlığı’nın gözetimindeki rolü araştırıyor. Kurumun, diğer araştırma kurumlarındaki ihlallere karşı yeterli önlemi almadığı da söyleniyor.

(mho)

Haberin Sonu