Eşinin kendisine gönderdiği asker mektuplarını 24 yıl daha sonra okudu

dunyadan

Global Mod
Global Mod
Eşinin kendisine gönderdiği asker mektuplarını 24 yıl daha sonra okudu
Esenyurt Belediyesi’nin açtığı ‘Okuma ve Yazma’ kursu vatandaşların ömrüne dokunuyor. Belediyenin Daima Eğitim Merkezi’nde verilen kursa katılarak, 44 yıl daha sonra okuma ve yazmayı öğrenen Zeynep Teter, daha yolun başında olduğunu ve eğitimine devam edeceğini söylemiş oldu.

Teter, “Eşimin bana askere giderken gönderdiği mektupları okuyabilmenin hayalini kuruyordum. Daima eşimin amcasının kızı okurdu ben dinlerdim, artık kendim okuyabiliyorum. Bunu başardım” dedi.

“Okumak daima hayalimdi”

İmkansızlıklar niçiniyle okuyamadığını belirten Teter şunları ekledi: “Okumak daima hayalimdi. Küçüklüğümden beri okumayı ve yazmayı epey istedim. Çocuklarımı büyüttüm, artık kendime vakit ayırma vaktimin geldiğini düşündüm ve başvurdum. Çok memnunum, okuduğumu anlıyorum artık. Daha emek istiyor. Yolun başındayız fakat hocamızın yardımıyla okuduğumuzu anlayabiliyoruz. Memnunum, gururluyum. Emeği geçen herkese hayli teşekkür ediyorum. Bu imkanı bize sağladıkları için hepsinden Allah razı olsun. Kayıtlarımı yeniledim, büsbütün öğrenene kadar devam edeceğim.”

“Kendimi özgür hissediyorum”

Kurs, Zeynep Teter üzere daha biroldukça kişinin hayatına dokunuyor. Eşinin dayanağıyla bu kursa yazılarak okuma ve yazmayı öğrenen Hülya Işık da onlardan bir tanesi. Günlük hayatta birilerinin yardımı olmadan işlerini yapabildiğini söyleyen Işık, artık çocuklarının ödevlerine de yardımcı olabiliyor. Eğitimine devam edeceğini tabir eden Işık şöyleki konuştu: “Bu yıl okuma yazma kursuna katıldım. Çok memnunum. Artık bir yere gittiğimde kendimi özgür hissediyorum. Her şeyi birilerine sormaktansa kendim yapabiliyorum. İleriki vakit içinderda fazlaca daha hoş olacağını biliyorum. Buna elimden geldiği kadar devam edeceğim. Bize bu biçimde bir imkan sağladığı için Belediye Başkanı’mıza da hayli teşekkür ederim. Herkes bu kursa katılsın, konutta oturacağına kendine vakit ayırsın.”

“Hepsi benim için farklı bir gurur kaynağı”

Öğrencilerine yalnızca harfleri öğretmediğini, beraberinde onları gerçek hayata hazırlamaya çalıştığını belirten Okuma Yazma Öğretmeni Şafak Gökçek, “Çok farklı öğrencilerim var. Çocuğunun veli toplantısındaki kağıdı dolduramadığı için kursa başlayan, hastane işlerini kendi yapabilmek ya da eşinden ayrıldığı için kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan öğrencilerim var. Burada yalnızca ABC’yi öğretmiyorum. Günlük hayatta hastane işlerini, alışverişlerini âlâ yapabilsinler diye yardımcı olmaya çalışıyorum. Küçük çocuklar üzere değiller, hepsi farklı bir dünya, onların yanında olmaya çalışıyorum. Tahtada her bir kelimeyi okudukları vakit hayli keyifli oluyorum. Nitekim hepsi benim için farklı bir gurur kaynağı. Kurs bitse bile her vakit onların yanındayım. hiç bir şey sıkıntı olmasa gerek. Başladığınız an emin olun ki devamı gelecek, o yüzden herkesi buraya davet ediyorum” diye konuştu.

Eğitimler kademe kademe devam ediyor

MEB’in eğitim müddetiyle paralel olarak devam eden kursta, haftada iki gün 4’er saat verilen temel okuma ve yazma eğitiminin akabinde Fen Bilgisi, Matematik, Toplumsal Bilgiler alanlarında da eğitim veriliyor. Okuma ve yazma öğrenen kursiyer, kurs sonunda hazırlanan imtihanlara girerek, başarılı olanlar sertifika almaya hak kazanıyor. İlkokul mezuniyet sertifikalarını alan vatandaşlar, ehliyet imtihanı, açık ortaöğretim müracaatları yapabiliyor.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ ÇABUCAK GÖR!

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.