‘European University Alliances 2023’ ihalesini kazanan dört Toskana üniversitesi arasında

Floransa Üniversitesi, Pisa Üniversitesi, Scuola Normale Superiore ve Scuola Superiore Sant’Anna, kendi ortaklıklarındaki işbirliğini güçlendirmek ve genişletmek için ‘Erasmus + 2023 üniversite ittifakları’ Avrupa ihalesinde fon alacak üniversiteler arasındadır. Avrupa Komisyonu bugün, ittifak sayısını 50’ye çıkaran ve 430’dan fazla yüksek öğretim kurumunu kapsayan kısa listeye alınan projelerin listesini açıkladı.

Avrupa Komisyonu tarafından geçen yıl 30 Eylül’de başlatılan çağrı, 2021’de zaten seçilen ittifaklar için girişimin uygulanmasına sürekli destek sağlamayı amaçladı ve bugün Komisyon, çağrının başarılı adaylarını iletebiliyor. Birlikte bütçe emsal olmadan 402,2 milyon avro tahsis edilmiş Erasmus+ programı kapsamındaAvrupa üniversitelerinin halihazırda var olan ittifakları, işbirliklerini güçlendirmek ve genişletmek için sürekli destek alacak ve 50’den fazla akademik kurumu ağırlayacak. Ayrıca yedi yeni ittifak, işbirliği yolculuğuna başlama fırsatına sahip olacak.

“Bu dört Toskana üniversitesi için mükemmel bir sonuç”, diye altını çiziyor Alessandra Nardini, eğitim, öğretim, üniversite ve araştırmadan sorumlu bölge meclis üyesi. “Başından sonuna kadar Tour4euYedi üniversite kurumumuzu ve Toskana Bölgesini bir araya getiren ve Belçika yasalarına göre kurulmuş bir dernek olan Toskana üniversitelerini, özellikle Avrupa bağlamında sunulan fırsatlardan en iyi şekilde yararlanmaları için her zaman desteklemeye çalıştık. Bu son başarı, üniversitelerimizin ve okullarımızın önemli başarılarının ve kalitesinin altını bir kez daha çiziyor” dedi.

L’Floransa Üniversitesi EUniWell ittifakının, Refah için Avrupa Üniversiteler İttifakının bir üyesidir. 2021’de başlatılan bu ittifak, dokuz üniversite ve Institut National des Langues et Civilizations Olayales’den (Fransa) oluşur ve akademik topluluğun refahına odaklanan ortak bir araştırma ve öğretim gündemi geliştirmeye odaklanır.

Yüksek Normal Okul Ve Sant’Anna Lisesi2021’de başlatılan “mühendislik öğrenimi, yenilik ve bilim için bir Avrupa ittifakı” olan Eelisa Üniversite İttifakı kapsamında finansman alacaktır: türünün ilk ittifakı, köklü bir Avrupa mühendisliğinin ortak bir modelini tanımlamak ve uygulamak için Avrupa’nın dört bir yanından yüksek öğretim kurumlarını bir araya getiriyor. toplumun ihtiyaçları içinde.

Bir alkış da giderPisa Üniversitesi kapsayıcı, araştırma ağırlıklı ve disiplinler arası Avrupa üniversiteleri yaratmayı amaçlayan dönüştürücü bir girişim olan Circle-U University Alliance’ın bir parçası olarak. Pisan üniversitesi, ilk gayrı resmi işbirliğinin ardından Viyana Üniversitesi ile birlikte resmi olarak ittifaka giriyor. Circle-U ittifakı, çeşitli sektörlerden öğrenciler, personel ve ortaklarla ortak çabalar yoluyla, Avrupa’da ve ötesinde başgösteren zorlukları ele almak için uzmanlık ve çözümler geliştirmeye çalışacaktır.

“Bu sonuçlar – diyor Monica BarniTour4eu başkanı – Avrupa ölçeğinde akademik eğitim, araştırma ve yeniliği teşvik etme taahhütlerini göstererek Toskana üniversitelerinin adanmışlığını ve mükemmelliğini yansıtın”.

Toplamda 36 İtalyan üniversitesi, 33 Avrupa ittifakına dahil olup, İtalyan üniversite sisteminin Avrupa düzeyinde mükemmellik ve işbirliğine olan bağlılığını göstermektedir. Bu ittifaklar, ortak araştırma gündemleri, ortak eğitim projeleri ve yüksek öğretimde yeni girişimler için platformlar olarak hizmet eder.