Federal İstihdam Bürosu, otomasyon saldırısıyla ilerleme kaydediyor

hadicanim

Aktif Üye

1. Federal İstihdam Bürosu, otomasyon saldırısıyla ilerleme kaydediyor

Federal İstihdam Bürosu (BA) başkanı Andrea Nahles tarafından bir yıl önce başlatılan otomasyon saldırısı ilerleme kaydediyor. BA’da Baş Bilişim Sorumlusu (CIO) Markus Schmitz Perşembe günü yapay zeka üzerine bir forumda, makine öğrenimi ile Nürnberg makamı artık insan müdahalesi olmadan birkaç yüz bin iş teklifini yerleştirme sistemine “emebiliyor”” dedi. Berlin’deki Uluslararası Üniversite’de (IU) eğitim ve Çalışma Ortamında zeka (AI).

Reklamcılık

AI memnuniyetle karşılanır

Ofis, teknoloji sayesinde aynı zamanda kurum içinde arz ve talebin “eşleştirilmesi” ve iş gereksinimleri ile becerilerin karşılaştırılması için çözümler üretebilir. Bazı son derece ayrıntılı işverenler zaten gerekli bilgileri dijital biçimde sağladı. Schmitz, özellikle orta ölçekli şirketlerin “yapılandırılmamış verileri bize ilettiğinden” şikayet etti. Ancak şirketin kendi çalışanları, iş tekliflerini sisteme hacklemekten bıkmıştır. Bu nedenle AI, bu alanda memnuniyetle karşılanan bir yardımdır. BA ayrıca, okuyan insanlar için çocuk parasının uzatılmasına yönelik başvuruların işlenmesini büyük ölçüde otomatikleştirmiştir. Burada yapay zeka çözümleri artık gönderilen bir eğitim sertifikasının gerçek olup olmadığını kontrol ediyor. Bu ülkede yaklaşık 500 üniversite olduğu ve standartlaştırılmış bir çalışma kanıtı olmadığı için bu o kadar kolay değil.

Ayrıca yönetici, BA’nın “siber güvenlik alanında AI olmadan düşünülemeyecek eylemde olan şeyleri” olduğunu bildirdi. Otorite “çekici bir hedeftir”. Yapay zeka güdümlü güvenlik programları olmasaydı, bu nedenle “sıklıkla manşetlerde yer alırdı”. AI, örneğin önleyici anormallik analizlerinde yardımcı olur. Bir başka önemli konu da, örneğin yapay zeka tabanlı konuşma tanıma kullanılarak karşılanabilecek dahili dokümantasyon gereklilikleridir. Sonuçta yapay zeka, sıradan bir ifadeyle “daha verimli ve daha kaliteli olmamıza” yardımcı oluyor.

İş arayanlar için özel olarak üretilmiştir

Sonbaharda BA, “İnsan Dostu Otomasyon Günü”nde gelen e-postalar için gelişmiş bir filtre programı sundu. Schmitz’e göre ChatGPT gibi yeni sistemlerle “hedefli öğrenme desteği” de düşünülebilir. 2005’teki kitlesel işsizlik zamanlarının aksine, hızlı yerleştirme sürecinin artık her durumda gerekli olmamasından sonra, örneğin ileri eğitim için bireysel tahminler ve tavsiyeler gereklidir. Şimdi “ölçüye göre” ve iş arayanların becerilerindeki eğilimleri tanımaya geçmelidir. BA, piyasadaki açık pozisyonlardan hangi “becerilerin” talep edildiğini görebilir.

BT uzmanı, BA’nın “Avusturyalı meslektaşları” gibi ayrımcılık nedeniyle mahkemeye çıkmamak için kendisine kendi yapay zeka stratejisini ve “veri-etik yönergelerini” verdiğini açıkladı. Odak noktası insandır ve sonunda makinenin verdiği kararları onaylamak zorundadırlar. Etkilenenlerin mahremiyeti korunmalıdır. Schmitz, “Her kullanım durumunu bir risk matrisine getiriyoruz” diye bir örnek verdi. Potansiyel tehditleri azaltmak için alınacak önlemleri ana hatlarıyla belirtir. Amaçlardan biri, algoritmalara önyargı oluşturmamaktır. Önceki yıllardan belirli finansman programlarına basitçe devam edilirse, böyle bir “önyargı” ortaya çıkabilir.

Reklamcılık

Schmitz’e göre, mevcut, genellikle korunan eserler ve dolayısıyla eğitilmiş temel modeller temelinde yeni metinler, resimler, müzik veya videolar üreten üretici yapay zeka sistemleri de kamu sektöründe korkuyu tetikliyor: “Bana hala ihtiyacınız var mı?” BA ve diğer yetkililer için burada aşağıdakiler geçerlidir: “Yapay zeka ve otomasyon nedeniyle kimse kovulmaz.” Genel olarak, vasıflı işçi eksikliği ve kamu idaresindeki personelin yaşa bağlı yüzde 40’ının yakında kaybedilmesi nedeniyle, şirketler vasıfları gemide tutmak için çabalıyorlar. Bununla birlikte, ileri eğitim her zaman aynı zamanda düşünülmelidir. CIO’nun kendisi, BA’nın planlanan Avrupa AI yönetmeliği ile “yüksek riskli alan” olarak sınıflandırılacağından daha çok endişe duyuyor: “Bu bizi onlarca yıl geriye götürür.” Schmitz, Avrupa Adalet Divanı’nın (ECJ) Schrems II kararına atıfta bulunuyor. Ancak bu, kişisel verilerin AB’den ABD’ye aktarılmasıyla ilgili ve bu da en fazla AWS, Microsoft ve Google gibi ABD hiper ölçekleyicilerini etkiliyor.

Yapay zekadan etkilenen bilgi çalışanları

IU patronu Sven Schütt, ilk kez bilgi çalışanlarının üretken yapay zekadan zanaatkarlar ve vasıfsız uzmanlardan daha fazla etkilendiğini vurguladı. Bu nedenle her öğrenme fırsatı yapay zekayı içermelidir. Erfurt Üniversitesi şu anda “tüm kurslarımız için” seçmeli modüller sunmaktadır. ChatGPT & Co., öğrenciler için öğrenmeyi çok daha iyi hale getirmek ve yüksek kalitede eğitimi daha erişilebilir kılmak için kullanılabilir.

McKinsey & Company danışmanlık firmasından Andrew Goodman, üretken yapay zekanın eğitim sektörü üzerinde özellikle büyük ve çoğunlukla olumlu bir etkiye sahip olduğunu doğruladı. Bu tür sistemlerin okullarda kullanılmasını yasaklamanın bir anlamı yok. Bunun yerine, öğretmenler bunların nasıl kullanılacağına dair ipuçları sağlamalı ve yapay zekanın temel bilgilerini vermelidir. Bu daha sonraki işlerde de sorulacaktır. Öğretim görevlileri teknolojinin yerini almayacak, üretkenliklerini artıracak.

Öğretmenler ve okullar için çevrimiçi bir eğitim platformu olan Fobizz’in kurucu ortağı Diana Knodel, ChatGPT ile ilgili özel ders kursları hakkında bilgi verdi. Sadece birkaç ay içinde, buradaki eğitimciler 50.000’den fazla eğitim kursu tamamladı. Birçok federal eyalette, ChatGPT şu anda veri koruma nedenleriyle doğrudan sınıfta kullanılmasa bile üretken yapay zekayı müfredata dahil etme ve onu prensipte kullanma yönünde açık bir istek vardır. Örneğin, öğretmenler bunu düzeltmeler için kullanabilir. Orta vadede hangi sınav formatlarının hala yararlı olduğu ve hangi becerilerin kazandırılması gerektiği netleştirilmelidir.

(kbe)

Haberin Sonu