Fırında Patates Oturtma

Aslıhan2312

Co-Admin
Fırında Patates Oturtma Tanımı İçin Gereçler

• 4-5 büyük uzunluk patates
  • Sıvı yağ
Kıymalı harç için;

• 500 gram dana kıyma
  • 5 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 1 orta uzunluk soğan
  • 1 büyük domates
  • 2 silme yemek kaşığı salça (Yarı yarıya domates-biber kullandım)
  • 1 tutam ince kıyılmış maydanoz
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı pulbiber
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 çay kaşığı kekik
Fırında Patates Oturtma Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Tavaya sıvı yağla kıymamızı alalım ve suyunu salıp, çekene kadar pişirelim.
  2. Yemeklik doğradığımız soğanları ekleyelim ve soğanların rengi dönene kadar çevirelim.
  3. Salçamızı ek edip, kavurmaya devam edelim.
  4. Akabinde küp küp doğradığımız domatesimizi, baharatlarımızı ve tuzumuzu da ekleyip 3-4 dk daha kavuralım.
  5. İnce kıyılmış maydanozları da ekleyip, karıştıralım. Kıymalı harcımız hazır.
  6. Patatesleri ne epey ince ne fazlaca kalın olacak biçimde halka halka doğrayalım.
  7. Kare borcamımızın tabanını yavaşça yağlayalım ve patatesleri boşluk kalmayacak biçimde dizelim.
  8. Kıymalı harcımızdan her tarafına koyalım, akabinde bir daha patatesleri dizip bir daha kıymamızdan koyalım. Ben bu türlü iki kat yaptım.
  9. En son patateslerimizi dizdikten daha sonra üzerlerini fırçayla yağlayalım.
  10. Yıkanmış yağlı kağıtla üzerini kapatıp evvelde ısıtılmış 200 derece fırına sürelim.
  11. Yaklaşık 20-25 dk pişirdikten daha sonra yağlı kağıdı alıp 20 dk daha patateslerin üzeri kızarıncaya kadar pişirelim ve fırında patates oturtmamız hazır. Deneyeceklere afiyet olsun. ????
Fırında Patates Oturtma Tanımı Fotoğraflı Yapılışı