Gatekeeper iPadOS: Apple'ın AB'de de iPad'i açması gerekiyor

hadicanim

Aktif Üye
AB Komisyonu artık Apple'ın tablet işletim sistemini “geçit bekçisi” olarak sınıflandırdı. Buna göre üreticinin, düzenleyici otoritenin Pazartesi günü yaptığı duyuruya göre altı ay içinde iPadOS'in Dijital Piyasalar Yasası'nın geniş kapsamlı kurallarına uyduğundan emin olması gerekiyor. Bu, iPhone'dan sonra Apple'ın artık temel olarak iPad'i de açması gerektiği anlamına geliyor: App Store alternatifleri olarak yandan yükleme ve diğer pazar yerlerine ek olarak iPadOS, diğer üreticilerin tam teşekküllü tarayıcılarını da destekleyecektir.

Reklamcılık

AB: iPad şirketler için önemli bir platform

Komisyon, bir pazar araştırmasının iPadOS'un şirketlerin son müşterilere ulaşmasında önemli bir platform olduğunu gösterdiğini söylüyor. Ticari kullanıcı sayısı, Dijital Piyasalar Yasası (DMA) tarafından belirlenen eşiğin önemli ölçüde üzerindedir.

iOS'un aksine, işletim sisteminin AB içinde 45 milyondan az aktif kullanıcısı olması ve bu nedenle DMA'da belirlenen değerin altında olması nedeniyle düzenleyiciler başlangıçta iPadOS'i bir geçit denetleyicisi hizmeti olarak sınıflandırmadı. Ancak komisyona göre kullanıcı sayısı eşiğe yakın ve muhtemelen artmaya devam edecek. Ayrıca kullanıcılar “kilitlenmiş durumda” ve diğer tablet işletim sistemlerine geçiş yapmakta zorlanıyorlar. Bu aynı zamanda şirketler için de geçerlidir, çünkü iPad'de örneğin oyun uygulamaları için “geniş ve ticari açıdan çekici bir kullanıcı tabanı” vardır. Şu ana kadar bu kullanıcılara yalnızca Apple'ın App Store'u üzerinden, burada geçerli olan kural ve hüküm ve koşullarla ulaşılabiliyor.

Güncelleme

29 Nisan 2024,

13:12

Saat

Şirket, Mac & i'ye yaptığı açıklamada, Apple'ın “ilgili tüm hizmetlerde Dijital Pazarlar Yasasına (DMA) uymak için Avrupa Komisyonu ile yapıcı bir şekilde çalışmaya devam etmek” istediğini söyledi.

Artık AB'de iPhone'lar için ilk alternatif uygulama mağazası açıldı ve daha fazlası da duyuruldu. Rekabete yanıt olarak Apple, App Store'daki ilk tartışmalı kuralları zaten gevşetti.

iOS ve iPadOS teknik olarak büyük ölçüde aynıdır

iPadOS'in bekçi olarak sınıflandırılması beklenenden daha hızlı gerçekleşti: AB Komisyonu başlangıçta yaklaşık bir yıl sürecek bir soruşturmadan bahsetmişti ve sonuç sonbahara kadar açıklanamayacaktı. Teknik olarak bu durum Apple için büyük bir zorluk oluşturmamalı; iOS ve iPadOS teknik olarak büyük ölçüde aynıdır. Uzun bir süre tablet işletim sistemine basitçe “iOS” adı verildi ancak 2019 yılında yalnızca kendi adı verildi.

(1 pound = 0.45 kg)

Haberin Sonu