Gebeliğe Ruhsal Hazırlık

Gebelik sürecine vücudun hazır olması kadar ruhun da hazır olması gerekir. Ruhsal sürecin hazır olmadığı vücutlarda bebekler tutunamaz, huzursuz olur…

1. niye bebek istiyoruz?

Yaşımız geldiği için mi? Toplum baskısı mı? Bize arkadaş olsun diye mi? Kaybettiğimiz birinin yerine koymak için mi? Bu bebeğin bizim için manası nedir? Vereceğimiz her karşılık bebeğimizin ruhsal sürecini, bizim ona bakışımızı epeyce derinden etkileyecektir. Bu soruya vereceğimiz yanıt bebeğimizden beklentimizi de etkileyecektir.

2. Gebeliği nasıl algılıyorum?

Gebe olmak denince zihnime neler geliyor? Bu benim için ayıp, mümkün olduğunca saklanması gereken bir durum mu? Hamilelik kutsal bir müddetç mi? Gebe kalınca zihnimde nasıl bir ben oluşuyor? Gebe kalmanın bana avantajları ve dezavantajları neler?

3. Kendi ebeveynleriyle bağlantım nasıl?

İçinde bir çocuk barındırmak kendi çocukluk yaralarımızı da harekete geçirir. İçerde bir çocuk ağlarken, rahimde bir bebek taşımak zordur. Ebeveynlerimizle olan ilgimiz nasıl? Nereler eksik kaldı? Kendi ebeveynlerimde neleri değiştirmek isterim?

4. Vücut algım nasıl?

Aynaya baktığımda neler görüyorum? Vücudumdan mutlu muyum? Kilo almakla ilgili dertlerim var mı? Bir gebeye baktığımda onun vücudu ile ilgili neler düşünüyorum? Hamileliğimde nasıl bir vücut arzuluyorum?

5. Eşimle münasebetim nasıl?

Anlaşıldığımı ve anladığımı hissediyor muyum? Bağda inançta miyim? Bağımızın bir kokusu olsa nasıl olurdu? Bağlantımızın bir dokusu olsa nasıl olurdu? Bu kokuyu koklarken ne hissederim? Bu dokuya dokunurken ne hissederim? Bu konuta bir bebek gelse konutumuzun ortamı nasıl olur? Bebeğin alakamız için manası nedir? Bu alakada bir bebek inançta hisseder mi?

6. Travmaların yoklanması:

Aklımdan hiç silinmeyen sıkıntılar var mı? İçerik olarak yine eden düşlerim var mı? Çocukluk periyoduna dair hatırladıkça beni derinden üzen sorunlar var mı?

7. hayatımda şu anda kıymetli bir gerilim faktörü var mı?

Şu anda ömrümde beni derinden üzen, kaygılandıran, korkutan bir gerilim faktörü var mı? var ise bu süreksiz bir müddetç mi?

Etrafımdan, annemden, başka bayanlardan doğumla ilgili neler duydum? Doğum benim için kaygı verici bir müddetç mi? Doğumum nasıl olsun isterim? Nasıl bir doğum tasarlıyorum? Doğumda yanımda kimler olsun isterim?