Giovanisì, Accènti Intoscana’nın yeni bölümünde genç araştırma yetenekleri

“Accènti Intoscana”nın yeni bölümünün merkezinde genç araştırma yeteneklerine yatırım yapan Toskana’dır. Bu vesileyle, Giovanisì’nin sunduğu olanaklarla doğan deneyimleri anlatmak için oluşturulan Fondazione Sistema Toscana’nın video formatı, aslında finanse edilen üç yıllık “Pegaso” doktora burslarından yararlanan dört kadın ve erkek araştırmacıya odaklanıyor. Toskana Bölgesi tarafından ve gençlerin özerkliği için bölgesel proje aracılığıyla desteklenmektedir.
Luca, Giada, Curzio ve Clara sürücüsüz arabalar için veya nöronların hareketini daha iyi anlamak için yapay zeka algoritmaları geliştirir; iskemiye karşı yeni ilaçlar üzerinde çalışıyorlar; sel veya taşkınları önlemek için yenilikçi sistemler kurarlar.

Toskana Bölgesi’nin bir sezgisi olan ve 2011’den beri önce bir deney olarak ve daha sonra olağan olarak genç mezunların üniversite araştırmalarını ve Toskana’da faaliyet gösteren akademik kurumlar arasındaki sinerjiyi destekleyen Pegaso Bursları sayesinde doktora yapmaları mümkün olmuştur. Avrupa fonları aracılığıyla üniversitelere, yüksek öğretim kurumlarına ve araştırma kuruluşlarına kaynak sağlamak. 2014 ve 2021 yılları arasında 644 kadar 35 yaş altı mezun olan kız ve erkek öğrencilere atanmıştır. Doktora projeleri üç yıl boyunca geliştirilir ve yurtdışında eğitim dönemlerini de içerir. Bu dönemdeki toplam yatırım, Avrupalıların eski ve yeni fon programlaması arasında geçiş yılı olan 2021 için 33’ü Avrupa Sosyal Fonu’ndan ve 4,5 milyonu bölgesel kaynaklardan olmak üzere 37 milyon avroyu aştı. Bölgesel destek sayesinde, Endüstri 4.0’dan nörobilime kadar Toskana’nın gelecekteki gelişimi için büyük önem taşıyan yeni disiplin alanlarında doktora kursları başlatıldı. ESF+ ile 2027’de sona erecek programlama döngüsünde Pegaso burslarına yaklaşık 33 milyon avro tahsis edilecek.

Yeni araştırma projeleri sunabilecek üniversiteler ve akademik kurumlara yönelik bölge duyurusu 20 Nisan’a kadar açık. Bölge, 2023/2024 akademik yılı için 4,5 milyon avro ayırdı.

Toskana Bölgesi başkanı Eugenio Giani’nin sözcüsü Bernard Dika, “İtalyan Anayasası’nın 34. maddesi, yetenekli ve hak edenlerin, imkânları olmasa bile, en yüksek eğitim düzeyine ulaşma hakkına sahip olduğunu söylüyor – ve ben gerçekten Giovanisì sayesinde araştırma yapabilen 870 araştırmacıyı düşünmekten gurur duyuyoruz.Bu yüzden daha fazlasını yapmamız gerektiğine inanıyoruz, sadece muhteşem geçmişine demir atamayan, aynı zamanda geride bırakması gereken bir Toskana’ya borçluyuz. Pegaso Burslu gençlerin Toskana üniversitelerinde yaptıkları keşifler ve araştırmalarla daha iyi bir gelecek” .

“Pegaso doktora bursları – Üniversite ve araştırma meclis üyesi Alessandra Nardini’yi ilan ediyor – bir Bölge olarak taahhüdümüzün gelişmekte olduğu eksenleri mükemmel bir şekilde temsil ediyor: üniversite yolunda erkek ve kız öğrencileri desteklemek ve aynı zamanda Toskana üniversitesi arasındaki sinerjiyi desteklemek üniversite ve araştırma dünyası ile iş dünyası arasındaki işbirliğini teşvik etmek.Aslında, üniversiteler ve araştırma hakkında konuştuğumuzda ‘yatırım’ ve “maliyet” değil. Her zaman Toskana Üniversitesi ve araştırma sistemindeki çeşitli oyuncular arasındaki sinerjiyi teşvik etmeye, bu sinerjiyi iş dünyasına da yaymaya kararlıyız, bir sistem oluşturmanın kaliteyi uygulamanın en iyi yolu olduğundan eminiz ve Bu aşamanın fırsatlarından en iyi şekilde yararlanın, örneğin, yaşam bilimleri ve sağlıkla ilgili bir inovasyon ekosistemi için önemli bir SiyasetR fonu alan Toskana proje teklifini düşünüyorum. İstihdam ve eşitsizliklerle mücadele açısından bölge üzerinde olumlu etkileri olan bilgi ve yeniliği merkeze koyan bir Toskana için ileriye giden yol budur”.