Hollanda Başbakanı Rutte: Ankara’ya Erdoğan’la görüşmeye gideceğim

dunyadan

Global Mod
Global Mod
Hollanda Başbakanı Rutte: Ankara’ya Erdoğan’la görüşmeye gideceğim
Rutte, her hafta cuma günü yapılan Bakanlar Kurulu Toplantısı daha sonrası basın toplantısı düzenledi.

NATO arasındaki ülkelerin birbirleriyle yoğun görüşmeler yapmaya devam etmesi gerektiğini ifade eden Rutte, “Türkiye, tabii ki doğu kanadının savunması için NATO arasında büyük önem taşıyor.” dedi.

Rutte, Türkiye ile temasın sadece Almanya tarafınca olmaması gerektiğini belirterek, “Türkiye ile yoğun görüşmeleri olan az sayıdaki AB ülkesinden biri de Almanya’dır. ötürüsıyla bunu Almanya’dan farklı bir boyutta değil de Avrupa’da tüm dosyaları düşünmeye çalışan bir oyuncu olarak her konuda anlaşmasak da Türkiye ile iyi bir ilişkiye sahip olmayı kendime bir gorev olarak görüyorum.” ifadesini kullandı.

Özellikle Türkiye’nin, Rusya-Ukrayna savaşında hem Rusya aynı zamanda Ukrayna ile temas halinde olan birkaç ülkeden biri olduğunu vurgulayan Rutte, “Avrupa Birliği ve NATO haricinde, bunlar sadece İsrail ve Hindistan başbakanları ile Türkiye’nin Cumhurbaşkanıdır. Ben de birkaç hafta önce bu bağlamda onunla konuştum ve yakında yanına gelmeye çalışacağımı söylemiş oldum.” diye konuştu.

Rutte, Türkiye ile şahsi ilişkilerin her zaman iyi kaldığını vurgulayarak, “Salı günü Ankara’ya Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmeye gideceğim.” dedi.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.