Loongson LS2K1500: Tüm Çin CPU’ları – ISA’dan üretime

hadicanim

Aktif Üye
Loongson, LS2K1500 mini gömülü işlemcisinin çalışan ilk üretim öncesi silikonunu aldı. Tamamen Çin ürünüdür: 64-bit LoongArch komut seti Loongson’un kendisinden gelir, kökleri MIPS’dedir, Innosilicon’dan bellek denetleyicileri gibi Çin’den ek mantık blokları da vardır ve uygun bir üretim süreci çip tarafından sağlanır. sipariş üreticisi SMIC .

Ancak LS2K1500 çok fazla performans sağlamıyor. Yalnızca bir gigahertz saat hızına sahip iki LA264 CPU çekirdeği kullanır. Diğer şeylerin yanı sıra DDR3 bellek (muhtemelen tek kanallı), PCI Express 3.0, SATA 3, USB ve I2C için arabirimler de vardır. Görünüşe göre LS2K1500 entegre bir grafik birimine sahip değil, bu nedenle gerekirse görüntü çıkışı için ayrı bir (2D) GPU gerekiyor. Popüler bir model Aspeed AST2600 olacaktır.

Loongson’a göre LS2K1500, “tipik çalışma senaryolarında” yük altında maksimum 2,8 watt gerektirir. Bir FC-BGA paketi içinde gelir ve buna göre devre kartlarına lehimlenir. Düşük güç tüketimi nedeniyle işlemci için metal ısı dağıtıcısı olmayan plastik bir muhafaza yeterlidir.

Şimdiye kadar LS2K1500’ün (plastik kasa olmadan) yalnızca bir render görüntüsü var.

(Resim: Loongson)

Entegre GPU’lu LS2K2000

Buna ek olarak, Loongson, hala çalışan ön üretim modeli olmayan LS2K2000’i duyurdu. 1,5 GHz saat frekansına sahip daha hızlı iki LA364 CPU çekirdeği kullanır ve DDR4-2400 RAM için 64 bit denetleyici entegre eder. Ayrıca LS2K2000, HDMI destekli özel tasarlanmış bir GPU içerir. Performans profiline bağlı olarak, elektrik gücü tüketimi 4 ila 9 watt arasında artar.

Loongson, bir süredir LoongArch talimat setine sahip işlemciler için Linux desteği üzerinde çalışıyor. Linux çekirdeği 5.19, temel destek için gerekli ilk yamaları entegre etti, o zamandan beri ilk sürücüler izledi.

(mm)

Haberin Sonu