Magdeburg Fab: Intel ve federal hükümet fonların artırılması konusunda anlaştı

hadicanim

Aktif Üye
Federal Hükümet sizi Federal Şansölye Olaf Scholz ve Intel patronu Pat Gelsinger ile birlikte bir fotoğraf oturumuna davet ediyor. Sebep: ilgili taraflar, Magdeburg’da planlanan yarı iletken tesisi için bir sübvansiyon üzerinde anlaştılar.

Intel’in açıklamasına göre, sübvansiyonlar dahil toplam yatırım 30 milyar avronun üzerinde. Handelsblatt ve Bloomberg haber ajansı oybirliğiyle Intel’in inşaat için 9,9 milyar avro alması gerektiğini bildirdi. Bu, 3,1 milyar avro veya daha önce vaat edilenden neredeyse yüzde 46 daha fazla olacaktır. 2022’de 17 milyar Euro’luk kendi yatırımına ek olarak 6,8 milyar Euro’nun akması gerekiyor, ancak o zamandan beri öngörülen maliyetler önemli ölçüde arttı.

30 milyar avronun üzerinde iki faz

Intel şimdi Magdeburg’da iki kardeş yarı iletken tesisi kurmaya kararlı – bu adım eskiden isteğe bağlıydı, Intel 17 milyar doları “ilk yatırım” olarak bildirmişti. En başından itibaren, Magdeburg’daki konum komşu ek yarı iletken fabrikalar için alan sağladı, ancak Intel kendisini gelecekte çip gereksinimlerine göre yönlendirmek istedi. Magdeburg tesisi artık “Silicon Junction” olarak adlandırılıyor ve Polonya’daki 4,6 milyar dolarlık yeni bir çip işleme tesisi de dahil olmak üzere modern Avrupa çip üretimi için arayüz olmaya hazırlanıyor.

İkinci tesisin inşaatına ne zaman başlanacağı ise belirsizliğini koruyor. Intel tarafından Faz 1 olarak adlandırılan ilk fabrikanın inşaatının 2024’te başlaması planlanıyor. Paydaşlar, inşaatın ilk aşaması boyunca, sitenin 7.000 inşaat işi, Intel’de yaklaşık 3.000 kalıcı yüksek teknoloji işi ve endüstri ekosisteminde on binlerce yeni iş yaratmasını bekliyor.

2027 veya 2028’den itibaren çipler, hem Intel’in kendi ihtiyaçları hem de Intel’in Döküm Hizmetlerinin (IFS) bir parçası olarak üçüncü taraf şirketler için en modern üretim teknolojisi kullanılarak Magdeburg’da üretilecek. İnşaattaki gecikmeler nedeniyle Intel, önceden düşünülenden daha modern bir Angstrom dönemi üretim süreci kullanmak istiyor.

Bildiride ayrıca, “Intel, Silicon Junction’ı su tasarrufu, geri dönüşüm ve ıslah yoluyla pozitif net su kullanımına ulaşmanın yanı sıra daha fazla tatlı su sağlanmasına yardımcı olan yerel su projelerini finanse etmeyi içeren 2030 sürdürülebilirlik hedefleri ile uyumlu olarak geliştirmeye kararlıdır. Intel’in tesisleri tüketiyor. Ayrıca Intel, küresel üretim tesislerinde yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanma ve çöp sahasına hiç atık göndermeme hedefi belirledi.”

AB Komisyonu hala anlaşmak zorunda

Federal Maliye Bakanı Christian Lindner’ın fon artırımına karşı karar verdiği söylendiği için, Robert Habeck’in etrafındaki Ekonomi Bakanlığı’nın finansman açığını kapattığı söyleniyor. Handelsblatt’a göre 3,1 milyar avro özel bir fondan, muhtemelen İklim ve Dönüşüm Fonu’ndan (KTF) geliyor. AB Komisyonu’nun Intel ile federal hükümet arasındaki ve öncesinde para akışının mümkün olmadığı anlaşmayı onaylaması gerekiyor.

güncellemeler

06/19/2023

15:29

Saat

Intel anlaşmayı resmi olarak duyurdu. Metni buna göre düzenledik.

(mm)

Haberin Sonu