Mukadderat Motifi Nedir?

Bilimsel alanlarda kullanılan terminolojilerde çoklukla spritüal sözlere yer verilmesi pek kabul görmese de aslında baht motifi imgelenmiş bir kavramdır. Kişinin ömür uzunluğu geçirdiği tüm süreçleri ve bilhassa birinci bağ kurduğu şahısların kendisi üstündeki tesirini temsil eder. Aslında varoluşu itibariyle hayat tecrübeleri ile bir arada kurduğu şemaların kişinin; kararlarına, tercihlerine, kanılarına, davranışlarına özetlemek gerekirse ömrüne ve hayatı algılayış biçimine yansıması…

İçerisine doğmuş olduğumuz aile bizlerin tercihine binaen oluşturulmaz istemli ya da istemsiz olarak aile bütünlüğünün -kimi vakit de bütünsüzlüğünün- içerisinde buluruz kendimizi ve hayatın daha sonrasında bizlere ne sunacağına çocukluk çağı tecrübeleri ışık meblağ.

Çocukluk devrini sağlıklı geçiren şahıslar keyifli, inançlı bağlanan, sağlıklı düşünebilen şahıslar olabilirken aksini yaşayanların ruhsal patolojilere daha yatkın olabileceği bu görüşe bakılırsa düşünülebilir. Pekala, hakikaten bu bu biçimde midir? İnsanın, kendi ömrü üzerinde tesiri bu kadar kısıtlı mı? Makus başlayan bir yol daima makûs mü kalır ya da uygun giden bir yol daima daha düzgününü mi sunar?

KADER MOTİFİMİZİ DEĞİŞTİREBİLİR MİYİZ? BİZE SUNULANI YAŞAMAK ZORUNDA MIYIZ?

Farkındalık, insanların ömür akışını değiştirebilecek en büyük güçlerden biridir. Ömürde daima tıpkı döngü içerisinde sıkışan şahıslarda, olaylar değişse de süreçlerin birebir sonuca bağlanmasını sağlayan şey aslında şemaları…

Hep birebir yanılgıları yapıyorum, niye tıpkı tip insanları seviyorum? Aslında bu insan bana hiç daha evvelkiler üzere gelmemişti o da beni tıpkı yerden kırdı herkes birebir mı? Fedakârlık yaptım, her vakit fazlaca paha verdim karşılığı niye bu biçimde oluyor? Asla anneme, babama -etkilenilen kişi her kimse ya da her ikisi de olabiliyor- benzemeyeceğime onlar üzere olmayacağıma fazlaca inandım niye artık birebir şeyleri yaşıyorum?

Eğer sizlerde emsal döngülerinizi fark ettiyseniz değişim için en büyük adımı attığınızı söylemek mümkün, değişim irade ve emek isteyen bir müddetç. Zaafların, olumsuz ömür olaylarının kalıcı biçimde giderilmesi (sorgulama – keşfetme – özümseme – aksiyona geçme) evreleri tamamlanmadan sağlanması sıkıntı olan bir müddetç esasen mukadderat motifi de değişmez, değiştiremem, elimden ne gelir ki diye içlerimize sindirdiğimiz, değiştirmeye bile korktuğumuz hayatın kilit kısmı…

Anahtarı sizlerin elinde olan bu kilidi açmak algılarımızda şekillenenden daha kolay olabilir. Kaygılarınız, tasalarınız, alışkanlıklarınız bu durumda sizi zorlayıcı hale geldiğinde uzman yardımı almak kendinizi daha inançta hissetmenizi sağlayacaktır.

Sevgilerimle…