Nefis Karnıyarık Tanımı

Aslıhan2312

Co-Admin
Nefis Karnıyarık Tanımı İçin Malzemeler

• 6 adet orta uzunluk patlıcan (büyük ise ikiye bölebilirsiniz)
  • 3 adet sivri biber
Kıymalı harç için;

• 2 adet orta uzunluk soğan
  • 2 adet domates
  • 2 adet sivri biber
  • 3 diş sarımsak
  • Sıvı yağ, tuz, karabiber, pul biber
  • 300 gram kıyma
  • 1 çay bardağı sıcak su
Sosu için;

• 1 yemek kaşığı salça ( ben biber salçası kullandım )
  • 1 su bardağı sıcak su
Nefis Karnıyarık Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. Öncekiler patlıcanları çizgili soyup, yarım saat yağ çekmemesi için tuzlu suda bekletin.
  2. İyice yıkadıktan daha sonra suyunu havlu ile çektirin ve az yağda kızartın. 3 adet biberi de yağda kızartın.
  3. ondan sonrasında birebir tavada doğranmış soğanları kavurun, kıymayı ekleyerek bir mühlet daha kavurun ve biberleri, sarımsağı ekleyerek 2 dakika daha kavurun.
  4. Küp küp doğramış olduğunuz domatesi, tuzu, baharatları ekleyerek karıştırın.
  5. Üzerine bir çay bardağı su ekleyerek 5 dk kaynatın.
  6. Borcama patlıcanların ortalarını keserek yerleştirin ve bu kesiklerden patlıcanın içine bastırarak iç materyaline yer açın ve gereç ile patlıcanları doldurun.
  7. Doldurduğunuz patlıcanların üzerine ortadan ikiye kestiğiniz çeri domatesi ya da 1 adet domatesi eşit büyüklükte olacak biçimde paylaştırın ben çeri domates kullandım ve kızarttığımız biberlerden birer tane koyun.
  8. Ayrı bir yerde 1 kaşık salçayı, 1 su bardağı sıcak suda ezerek patlıcanların ortalarına dökün. Kıymalar çıkmasın diye üzerine dökmeyin.
  9. hemen sonrasında 170 derece de ısıttığınız fırına sürerek 20-25 dk pişirin.
  10. Dilerseniz bu süreci pilav tenceresi üzere bir tencerede ocakta yapabilirsiniz. Tıpkı müddette tencerede de pişecektir.Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun.
    ❤
    .
Nefis Karnıyarık Tanımı Fotoğraflı Yapılışı