Öfke Denetim Bozukluğu ve Tedavisi

Öfke öteki hislerimiz kadar doğal ve olması gereken bir histir. Öfke denetim bozukluğu dememiz için bireyin günlük ve toplumsal hayatını etkilemesi, diğerleri tarafınca öfke ile alakalı ikazlar alması “sesini alçat, epey öfkelisin” üzere sözlerin oldukça olması, öfkeden kaynaklı artık vücudun bireye sinyal vermesi. Örneğin; mide ağrıları, baş ağrıları üzere. Kişi bu noktalara geliyorsa öfke ile alakalı takviye alması gerekir.

Öfke aslında yaşanılan olaya yüklenen mana ile alakalıdır. Yaşanılan olaya değil olay hakkındaki kanılarımız, yüklediğimiz anam bireyi öfkeye sürükler.

Terapide öfkeyi daha sakin ve denetim edilebilir seviyede tutulmasını ve bunu nasıl yapılabileceğine yönelik ilerlenir. Terapi de maksat öfkeyi yok etmek değil öfkeyi denetim altında tutmak emeldir.

Her bireyin öfkeyi söz etme biçimi farklıdır. Kimi saldırgan hallerle kendine ya da bir eşyaya ziyan vererek, bağırarak kimi de öfkesini bastırarak öfkesini yansıtır. Öfkeyi bastırmak da saldırganlık kadar bireye ziyan verir. bu türlü öfkeyi içine atmak kişi de birtakım rahatsızlıklara yol açabiliyor. Psikosomatik rahatsızlıklar, depresyon üzere.

Öfke de en az korku kadar bulaşıcıdır. Ailede öfke denetiminin olmaması kimi bireylerde de bu durumu rol model almasına yol açabiliyor. Öfkenin kaynağını bulmak kıymetlidir. Zira herkese karşı öfke duymayız. Bilhassa birey öfkeyi aileye mi, çocuklara mı, iş arkadaşlarına mı? Duyuyor buna bakılmalıdır. Öfke duygusu ortama ve şahsa bakılırsa farklılık gösterir.

KİŞİ niye ÖFKELİNİR?

Kendi benliğine hücum olarak gördüğü bir durum olduğunda

Rastgele bir sorun karşısında meçhul bir durumla karşılaştığı vakit

NE VAKİT DAYANAK ALINMALIDIR?

Kişi öfkesini denetim edemediğini düşündüğünde

Öfkesi yüzünden cezai bir süreç aldığında

Somatik belirtiler yaşamaya başladığında

Bir durum yaşadığında ağzından çıkan kelamlara çabucak sonrasında pişman olduğunda

Toplumsal hayatını, iş ve aile hayatını etkilemeye başladığı nokta da takviye alınmalıdır.

ÖFKE NASIL DENETİM EDİLİR?

Hakikat nefes idmanları

Gergin ortamdan uzaklaşarak

Öfke öncesi niyetlere dikkat edilerek

“Asla” ve “hiç bir zaman” üzere kalıp cümleleri hayata dahil etmeyerek

Baş edilemeyen nokta da profesyonel dayanak alınmalıdır