‘Öğretmenlerin mesleksel gelişimi için bütçeyi sonuna kadar kullanın’

dunyadan

Global Mod
Global Mod
‘Öğretmenlerin mesleksel gelişimi için bütçeyi sonuna kadar kullanın’
Mahmut Özer, Mersin’de eğitim başlığında düzenlenen uyum toplantısına çevrim içi olarak katıldı.

2022-2023 eğitim öğretim yılının öğrenci, öğretmen ve tüm velilere iyi uğurlu olmasını dileyerek konuşmasına başlayan Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, okulların açılması öncesinde ağır çalışmalar yapıldığını ve değerli hazırlıklarla periyoda başlandığını kaydetti.

Son 20 yıl ortasında eğitimde fırsat eşitliği bağlamında ders kitapları nasıl fiyatsız olarak öğrencilere ulaştırıldıysa bu eğitim öğretim yılında da tıpkı biçimde yardımcı kaynakların da tüm sıralarda hazır hale getirildiğini belirten Özer “Yaklaşık 136 milyon yardımcı kaynağı Türkiye’nin her noktasındaki öğrencilerimize ulaştırmaktan büyük memnunluk duyuyoruz. Yeni eğitim öğretim yılında öğrencilerimize epey sağlıklı bir ortamda hizmet sunabilmek için okullarımızın şayet olmazsa olmazı olan paklık elemanlarıyla ilgili gerekli istihdamı sağlama noktasında Türkiye’deki tüm okullarımıza birinci defa 5 Eylül prestijiyle 60 bin elemanının nazaranvlendirilmesini sağlamış olduk. İnşallah, önümüzdeki aylarda bu sayıyı artıracağız.” dedi.

Özer, artık Bakanlığın temel eğitim seviyesindeki birinci ve ortaokullara da bütçelerini vilayetler üzerinden değil, direkt gönderebildiğini belirterek paklık, kırtasiye, küçük tamirler ve okulun donatım, öğretim malzemesi muhtaçlığını karşılamak üzere birinci defa tüm okullara eğitim öğretime hazırlık bütçelerini göndermenin memnunluğunu yaşadığını söylemiş oldu.

Eğitim öğretim yılı hazırlığı kapsamında tüm okullara toplam 3,1 milyar liralık bütçe gönderildiğini belirten Bakan Özer, “Bugün prestijiyle okullarımız bu 3,1 milyarlık bütçenin yalnızca 1 milyarını kullanabildiler. Yani 2,1 milyarlık bütçe hala okulların kullanıma hazır beklemektedir. Demek ki Ulusal Eğitim Bakanlığı, son 20 yılda bu kadar eğitim yatırımı yaparken okulların gereksinimini karşılamaktan da aciz olmadığını bu bağlamda göstermiş oluyor.” tabirlerini kullandı.

Öğretmenler ve okul yöneticilerinin okul aile birlikleri, STK ve velilerle para konusunda bağlantı kurmasını istemediklerini belirten Ulusal Eğitim Bakanı Özer, kurulacak irtibatın eğitimin kalitesinin artırılması için etkinlikler, ortak projeler için olması gerektiğini tabir etti.

Eğitimde fırsat eşitliği kapsamında okullar ortası imkan farklılıklarını azaltmada okul öncesi eğitimin hayli değerli bir fonksiyon gördüğünü belirten Özer, “Okul öncesi eğitimle ilgili 1.407 yeni bağımsız anaokulu, 10 bin 200 de yeni ana sınıfını eğitim öğretime hazır hale getirmekten büyük memnunluk duyuyorum. Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak okul öncesi eğitimdeki okullaşma oranını arttırmak için büyük uğraş sarf ediyoruz. misyona geldiğimiz vakit tüm Türkiye’de okul öncesi eğitimde Ulusal Eğitim Bakanlığına bağlı. 2 bin 782 bağımsız anaokulu vardı, biz bir yılda 3 bin yeni anaokulunu yapmak için yola çıktık, 1.407’sini bugün prestijiyle eğitim öğretime hazır hale getirdik.” dedi.

Bu sene öncelik verdikleri konulardan birinin de etkin olarak kullanılmayan köy okullarının açılarak ömür merkezlerine dönüştürülmesi olduğunu hatırlatan Özer, “Köylerde atıl duran okullarımızın süratli bir biçimde rehabilitasyonunu sağlayarak köy ilkokulu, köy anaokulu ve en değerlisi köyde yaşayan yetişkin vatandaşlarımızın halk eğitim kurslarını alabilecekleri halk eğitim merkezinin bir ortada olduğu köy ömür merkezlerine dönüştürme bağlamında da fazlaca kıymetli bir adım atmış bulunuyoruz. Bu bağlamda yaklaşık 800 köy ömür merkezini bu eğitim öğretim yılına yetiştirmiş olmaktan da büyük memnunluk duyuyorum. İnşallah, pazartesi gününe kadar bu sayı 1.500’e ulaşmış olacak. Yılın sonuna kadar da 6 bin 970 atıl olan köy okulunu köy hayat merkezine dönüştürmüş olacağız. Bu bağlamda en büyük açılımı sağlayan vilayetlerimizin başında Mersin geliyor.” sözlerini kullandı.

Bakanlık olarak yönetici ve öğretmenleri şahsi ve mesleksel teşebbüsleri konusunda epey boyutlu olarak desteklediklerini, Temel Eğitimde 10.000 Okul Projesi’ni bir sene üzere kısa müddette tamamladıklarını kaydeden Özer, 2023 yılında da birinci kere bu süreci tamamlama bağlamında Ortaöğretimde 10.000 Okul Projesi’ne başlayacaklarını söylemiş oldu.

Mesleki eğitimle ilgili değerli yapılan dönüşüme de değinen Bakan Özer, yapılan düzenleme kararında mesleksel eğitim merkezlerinde Türkiye’de 150 bin çırak, kalfa eğitim alırken bugün prestijiyle 710 bin çırak kalfanın eğitim aldığını, bu sayıyı yıl sonuna kadar bir milyona ulaştırmayı hedeflediklerini kaydetti.

Kovid sürecinde ve ondan sonrasındaki süreçte Mersin’den mesleksel eğitimle ilgili epeyce hoş haberler aldıklarını belirten Özer, Mersin’in değerli başarılara imza atacağına inandığını belirtti.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ ÇABUCAK GÖR!

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.