Ottawa Belediye Başkanı, Hükümet Karşıtı Protestolar Arasında Olağanüstü Hal İlan Etti

Abide

Üye
Kanada’nın başkentindeki polis şefinin, kentinin hükümet politikalarına kızan binlerce kamyoncu ve diğer protestocular tarafından “kuşatma” altında olduğunu söylemesinden bir gün sonra, belediye başkanı Pazar günü olağanüstü hal ilan etti ve dışarıdan yardım istedi.

Ottawa belediye başkanı Jim Watson, acil durumu ilan ettikten sonra bir televizyon röportajında, “Şehrimizin şimdiye kadar karşılaştığı en ciddi acil durum olan ciddi bir acil durumun ortasındayız” dedi. Sokaklara düzeni geri getirmek için çok daha hızlı ve proaktif bir şekilde hareket etmemiz gerekiyor” dedi.

Belediye başkanı, “Bu insanlardan bazılarının sorumsuz davranışları nedeniyle birileri ölecek veya ciddi şekilde yaralanacak” diye uyardı.

Bu hafta sonu Kanada genelinde, binlerce protestocu arka arkaya ikinci hafta sokaklara dökülerek trafiği hırpaladı, iş ve yerleşim bölgelerinin düzenini bozdu. Kros konvoyu protestoya yol açan kamyoncular, Ottawa şehir merkezini ve Parlamento çevresini felç etti, araçlarını kavşaklara ve işlek caddelere park etti.

Başlangıçta ABD’den sınırı geçmek için kamyonculara aşı zorunluluğuyla başlatılan protestolar, o zamandan beri Kanada’nın siyasi sağından binlerce protestocuyu karışık bir sorun torbasından mutsuz etti.

Bu hafta sonu gösterilerin atmosferi şamatalı ve genel olarak barışçıl, hatta şenlikliydi.

Ancak Kanada’nın başkenti Ottawa’da yetkililer bunaldıklarını söyledi. Pazar günü, belediye başkanı şehrin çok az seçeneği kaldığını söyledi.

Watson yaptığı açıklamada, “Olağanüstü hal ilan etmek, devam eden gösterilerin bölge sakinlerinin güvenliği ve güvenliğine yönelik ciddi tehlike ve tehdidi yansıtıyor” dedi.

Geçen hafta Covid-19 için pozitif test ettikten sonra tecrit edilen Başbakan Justin Trudeau, protestoyu dağıtmak için orduyu kullanmayı reddetti. Bay Trudeau ve ailesi, geçen hafta sonu şehir merkezindeki evlerinden ayrıldı ve bulunduğu yer açıklanmadı.

Yetkililer, sürekli olarak motorlarını rölantide çalıştırmalarını ve havayı kirletmelerini önlemek için kamyoncuların mazot tedarikini kesmeyi planladı.

Bay Watson, TV röportajında, “Şapeller, jakuziler ve saunalar getirmeleri tam bir rezalet” dedi. Mahallelerde bu korkunç durumu yaşayan insanlara karşı tam bir duyarsızlık.”

Bir belediye meclisi üyesi Catherine McKenney geçen hafta şikayetlerle dolup taştığını söyledi.

“Yüzlerce e-posta alıyorum – ve abartmıyorum – bana “Yiyecek almak için dışarı çıktım, bağırıldım, taciz edildim” diyen yüzlerce e-posta. Sokakta takip edildim, çok korkuyorum dışarı çıkamıyorum” dedi.

Ottawa’da yetkililer, gürültülü ve yıkıcı protestoların gerçek bir tehdit oluşturduğu konusunda uyardı.

Ottawa Polis şefi Peter Sloly, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, “Bu bir kuşatma – demokrasimizde hayatımda şimdiye kadar yaşadığımdan farklı bir şey” dedi. Rutin polisliğe yönelirken, “Bu durumu yeterli ve etkili bir şekilde ele almak için yeterli kaynağa sahip değiliz” dedi.

Emmett Lindner raporlamaya katkıda bulundu.