Pazı Kavurması

Aslıhan2312

Co-Admin
Pazı Kavurması Tanımı İçin Malzemeler

• 1 bağ pazı (Ben saplarını da kullanıyorum)
  • 1 orta uzunluk soğan
  • 4-5 diş sarımsak
  • 1 tatlı kaşığı domates salçası
  • 1er çay kaşığı tuz karabiber tatlı toz kırmızı biber sumak
  • Zeytinyağı
Üzeri için;

• 1 orta uzunluk mor soğan
  • 2 yemek kaşığı hindistan cevizi sirkesi (Elma da olur ben hindistan cevizinin aromasını seviyorum)
  • 1 yemek kaşığı esmer şeker
  • 2 tatlı kaşığı kuş üzümü
  • Zeytinyağı (Tavanın yerini kaplayacak kadar)
  • 2-3 yemek kaşığı süzme yoğurt
Pazı Kavurması Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. Pazıları yeterlice yıkayıp, ince ince doğruyoruz.
  2. Zeytinyağını tavaya koyup, ufak doğranmış soğanları kavurmaya başlıyoruz. 4-5 dk daha sonra ince ince dilimlediğimiz sarımsakları ekleyip biraz da birlikte kavuruyoruz. Akabinde salçayı ekleyip, 1-2 dk kavuruyoruz.
  3. Pazıları ekliyoruz ve pişene kadar daima karıştırıyoruz. Baharatları da bu kavurma süreci esnasında ekliyoruz ki her yerine eşit yayılsın aroması güzelce işlesin.
  4. Ayrı bir tavada piyazlık doğradığımız mor soğanı zeytinyağı, sirke ve esmer şekerle bir arada yavaş ateşte daima karıştırarak kavurmaya başlıyoruz.
  5. Soğanlar yumuşadığında altını açıp, tüm soğanlar eşit derecede kızarana kadar kavuruyoruz. Bu esnada kuş üzümlerini ekleyip, bir iki sefer karıştırıp altını kapatıyor, soğumaya bırakıyoruz.
  6. Pazıları servis tabağına alıp yayıyoruz. Üzerine süzme yoğurt yerleştiriyoruz. En üste de kuş üzümlü karamelize soğanları yerleştiriyoruz ve afiyet olsun ????????
Pazı Kavurması Tanımı Fotoğraflı Yapılışı