Raspberry Pi OS: 2024-07-04 sürümünde küçük düzeltmeler ve eklemeler

hadicanim

Aktif Üye
Raspberry Pi projesi resmi Linux işletim sistemi Raspberry Pi OS'yi 2024-07-04'e güncelledi. Mevcut sürümde küçük hata düzeltmeleri ve birkaç özellik iyileştirmesi yer alıyor.

Reklamcılık

Mevcut Raspberry Pi işletim sistemi için sürüm notları listesi, diğer şeylerin yanı sıra, yapılandırma yazılımının raspi-config artık Raspberry Pi Connect için ayarlar da alındı rc-gui Ve piwiz. İçinde rp-prefapps Uzaktan bakım seçeneği eklendi, ancak SmartSim kaldırıldı. Ayrıca çeşitli küçük hata düzeltmeleri ve ince ayarların yanı sıra Chrome ve Firefox'un güncellenmiş web tarayıcı sürümleri de aldı. Ürün yazılımı güncel ve çekirdek sürümü 6.6.31 dahil edildi. Daha fazla ayrıntı sürüm notlarında bulunabilir.

Raspberry Pi OS'ye (Eski) güncelleme?

Debian Bullseye tabanlı Raspberry Pi OS (Legacy) de 2024-07-04 itibarıyla kullanılabilir. Ancak, sürüm notları son derece ayıklatıcıdır: Çekirdek geçen yılın Mayıs sürümünden beri 6.1.21 sürümündedir ve donanım yazılımı da değişmemiştir. Ancak, değişiklik günlüğü görünüşe göre yüklü paketleri atlıyor, bu nedenle güncellemenin yapılması koşuluyla sürekli olarak güncellenen kütüphaneler, çerçeveler ve diğer yazılım paketleri vardır. sudo apt-get update Ve sudo apt-get dist-upgrade Başlatıldı.

Güncellenen görüntüler Raspberry Pi indirme sayfasından indirilebilir. Raspberry Pi Imager gibi araçlar işletim sistemini SD karta aktarmaya yardımcı olabilir.

Raspberry Pi'ler için donanımda çalışan çok sayıda Linux dağıtımı mevcuttur. Son zamanlarda Raspberry Pi 5, bir RHEL klonu olan AlmaLinux'u çalıştırma seçeneğini ekledi. Raspberry Pi OS'nin önceki güncellemesi Mart ortasında yayınlandı.

(dmk)