‘Teravih Treni’ oyunu dünyayı dolaşıyor

dunyadan

Global Mod
Global Mod
‘Teravih Treni’ oyunu dünyayı dolaşıyor
İstanbul’da Hacı Osman Torun Mescidi imamlığı bakılırsavinin akabinde geçen hafta İngiltere’deki Luton Türk Eğitim ve Kültür Merkezi Ahmet Ziyaüddin Gümüşhanevi Mescidi’nde yeni nazaranvine başlayan Eroğlu’nun, cami ortasında çocuklarla oynadığı “Teravih Treni” oyunu, Filistinli model Hadid’in de dikkatini çekti.

Instagram hesabında 50 milyondan fazla takipçisi olan Hadid’in, İstanbul’daki mescitte çekilen Teravih Treni’nin imajlarını kendi hesabından paylaşmasıyla oyun dünyanın gündemine oturdu ve hayli sayıda ülkede milyonlarca seyirciye ulaştı.

İmam Eroğlu, Teravih Treni oyunu fikrinin nasıl ortaya çıktığını, bu oyunla neyi amaçladığını ve çocukların oyuna ilgisini AA muhabirine anlattı.

Diyanet İşleri Başkanlığının başlatmış olduğu “Ailece Camiye” kampanyasıyla, 2 yıldır Kovid-19 salgını niçiniyle meskenlerde kalan aileleri mescitlere davet ettiklerini anımsatan Eroğlu, aileleriyle mescitlere gelen çocuklara da süt ve çikolata ikram ettiklerini belirtti.

Eroğlu, “Ramazanda da teravih namazına aileleriyle birlikte çocuklar gelince ve önemli bir çocuk kalabalığı oluşunca biz her akşam bu çocuklara bu ikramları yaparken onlarla bir oyun yapalım ve zihinlerinde hoş kalsın, camiyi tanıtalım ve hem de bir eğitim treni olsun diye konuştuk. İsmini Teravih Treni koyduk.” sözlerini kullandı.

Mahmut Eroğlu, bir gün kızının çekmiş olduğu Teravih Treni oyunundan bir fotoğraf karesini kendi toplumsal medya hesabında paylaşmasının akabinde fotoğrafın epey büyük kitlelere ulaştığını belirterek şunları kaydetti:

Eroğlu, bu oyunla çocukların camiyi, imamı, müezzini, kürsüyü, minareyi ve şadırvanı tanıdıklarını anlatarak “Hem cümbüş treni, hem eğitim treni tıpkı vakitte teravih treni. Trenimiz epey istikametli. İnşallah bu biçimde hoş trenlerimiz kıyamet vaktine kadar devam etsin.” diye konuştu.

İmam Eroğlu, bu fikrin İstanbul’un kalbi Eyüpsultan’da başladığını, sonrasındasında milyonlarca şahsa ulaştığını lisana getirerek “İnşallah bu hoşluklar devam etsin istiyoruz. Bu örnek hareket, zihinlere ve gönüllere dokunan bu hareket çoğalsın istiyoruz.” dedi.

– “Çocukların bir gülüşü bile dünyaya bir nefestir”

Teravih Treni oyununun yapıldığı Luton Türk Eğitim ve Kültür Merkezi Lideri Atilla Üstün de 2008’de bölgede yaşayan toplumun sayesinde hem de içerisinde caminin de olduğu bu merkezi aldıklarını, çeşitli kültürel ve dini faaliyetler düzenlediklerini belirtti.

Üstün, Luton’daki bu caminin İngiltere’deki birinci Teravih Treni oyununa konut sahipliği yaptığına işaret ederek “Ramazanın bitmesi niçiniyle hüzün duyuyorduk lakin bugün hakikaten sevinç dolduk. Biliyoruz ki çocukların bir gülüşü bile dünyaya bir nefestir. Hakikaten epey değerli.” diye konuştu.

Atilla Üstün, kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“Buradaki toplum, bilhassa büyüklerimiz, biz idaredeki arkadaşlar evvel biz gönüller kurduk. O gönüllerle birlikte köprüler yaptık. Köprünün üstünden de bugün Teravih Treni geçti. Hakikaten çok hoş oldu, hayli keyifli olduk. İnşallah ileriki vakit içinderda gençlerimize yönelik, camimizi sevdirmek, kendi bedellerini, lisanını, dinini, külçeşidini öğretmek, emelimiz bu. Buradaki yönetici arkadaşlarımız ve toplumun tek bir gayesi var. O da Allah’ın isteğini kazanmak. İnşallah bugün bunu yapabildik.”

– “Tren oyunuyla küçük kardeşlerim epey keyifli oldu”

Teravih Treni oyununa küçük kardeşleriyle katılan Hazal da oyundan fazlaca şad kaldığını söyleyerek “Buraya gelerek arkadaşlarımı gördüm. Tren oyunuyla küçük kardeşlerim fazlaca keyifli oldu. Hoca oyun halinde yaptı, gösterdi. Çok memnunum. Kardeşlerim de arkadaşlarım da fazlaca keyifli oldu. tekrar da gelmek isterim.” dedi.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.