TOKİ birinci konutum arsa projesi satışı 1 milyona çıktı

dunyadan

Global Mod
Global Mod
TOKİ birinci konutum arsa projesi satışı 1 milyona çıktı
Cumhuriyet tarihinin en büyük konut projesinde konutların yanı sıra arsa satışları da olacak.

Projeyle birinci defa TOKİ tarafınca, elektrik, su, doğal gaz altyapıları ve planları tamamlanmış, inşaat yapmaya hazır 100 bin altyapılı arsa da satışa sunulacaktı. İşte bu sayı 1 milyona çıkarıldı.

Söz konusu yerlerin ve konutların satışıyla, inşaat ve inşaat gereci kesimi başta olmak üzere 250’den çok alt bölümde hareketlilik yaşanacak.

1 milyon arsa konut imali için satılacak

Heyecan uyandıran gelişmeyi Cumhurbaşkanı Erdoğan canlı yayında dün akşam katıldığı bir televizyon programında deklare etti.

Erdoğan, “Şimdi ben ‘arsamı alır, konutumu kendim yaparım’ diyenlere yönelik de mevcut sayısı artırmak suretiyle tahminen bunu 1 milyona, tahminen daha fazlaya çıkarmak suretiyle, bir daha kuraya tabi tutmak suretiyle, istiyoruz ki biz vatandaşlarımıza bu sayıyı artırarak, bu biçimde bir imkan tanıyalım. Sayı 5’i yakalayınca artık bize yeni bir adım atmak, bu noktada yeni bir yer hazırlamak için bu biçimde bir adımı bakanımla da konuştuk, ‘bunu yapalım’ dedik.” dedi.

“Murat Bey’a talimatı verdim”

Vatandaşın, yatay mimariye uygun olmak kaydıyla konutunu yapabileceğine işaret eden Erdoğan, şunları kaydetti:

“Şu anda Etraf Şehircilik Bakanlığımız takımıyla bütün buralarda araştırmaları yapıp, planlamayı yapacaklar. Bu planlamayı yaptıktan daha sonra da ‘hangi vilayette ne kadar arsa’ biz takdim edeceğiz. Bunun adımını inşallah bu kura çekimindilk önceye yetiştireceğiz. Şu anda çalışmayı, dün akşam Murat Bey’e talimatı verdim, dedim ‘Süratle bu çalışmaları başlat ve en kısa vakitte da inşallah bunun duyurusunu yapalım’, arsa alacak vatandaşlarımız çabucak buraya yönelsinler ve onlarda da kura çekeceğiz malum, bu kuraya onları da tabi tutalım ve bu kurayla neresi kime çıkarsa o da orada yerini alsın.”

Erdoğan’ın açıklamaları daha sonrası vatandaşlar arsa satışı projesini müracaat kaidelerini öğrenmeye başladı. Merak konusu olan Birinci konutum arsa projesinin detaylarına ulaşmaya çalıştı. İşte ayrıntılar:

İlk meskenim arsa müracaat tarihleri

Başvurular 10 Ekim 2022 – 7 Kasım 2022 tarihleri içinde Ziraat Bankası Şubelerinden yapılacak.

Arsa satışı müracaat şartları

. T.C. Vatandaşı olmak.

. 18 yaşını doldurmuş olmak.

. O Belediye hudutları içerisinde ikamet etmek.

Tahsis edilecek emlak, Büyükşehir Merkez ilçelerden rastgele birisinde ise Merkez ilçelerden rastgele birisi hududu ortasında ikamet etmek. Öbür Belediyelerde ise arsa tahsisi öngörülen Belediye hudutları içerisinde ikamet etmek.

. Aylık Gelir Durumu 16.000 TL’nin altında olması.

. Arsa tahsis edilecek kimselerin, kendisinin yahut eşinin yahut ergin olmayan çocuğunun rastgele bir belediye hududu ortasında konut yapmaya müsait yere yahut her hangi bir yerde bir mesken yahut apartmanın farklı bir dairesine karşılık olan arsa hissesine sahip olmaması kaidedir.

. 775 sayılı Gecekondu Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği kararları uyarınca yapılmış olan uygulamalardan daha evvel yaralanmamış olmak.

. Müracaat bedeli olarak 500 TL yatırılması

(Noter kurası kararı kendilerine asıl ve yedek olarak arsa isabet etmeyenler ile arsa tahsisinden yararlanmaktan vazgeçen ve yedek listede sırası gelmeyenlerin müracaat bedeli iade edilecektir. Kendilerine arsa tahsis edilenlerin ödemiş oldukları müracaat bedeli peşinat bedeline dahil edilecektir.)

Hak sahipliği daha sonrası 775 sayılı kanuna nazaran tahsis süreci

1) Arsa tahsis bedelinin 1/10’u peşin geriye kalanı 9 yılda 9 eşit taksitle ve faizsiz olarak ödenir.

a) Arsa tahsisi yapıldıktan daha sonra, 1/10 arsa tahsis bedeli peşinatının ödenmesi, noter taahhütnamesi imzalanarak arsa tahsis bedeli geriye kalan 9 taksitin 9 yılda 9 eşit taksitle ödenmek üzere Toplu Konut Yönetimini izafeten Ziraat Bankası A.Ş. ile borçlanma mukavelesi imzalanmasını müteakiben arsa tahsisi katılaşmış olur.

b) Taksit ödeme tarihi; peşinat bedeli ödendikten daha sonra, mukavele imza tarihinden itibaren 1 yıl daha sonraki tarihtir. Tahsis sahibi peşinat meblağı yatırıldıktan 1 yıl daha sonra başlamak üzere, taksitler aylık yada yıllık eşit taksitler halinde ödenebilir. Fakat kontrat kademesinde aylık yada yıllık kontrat tiplerinden yalnızca biri tercih edilecektir.

2- Katılaşan arsa tahsisi daha sonrasında tahsis sahibinin yükümlülüklerini yerine getirmesini teminen taahhütname alınır.

3- 3 ay içerisinde ipotekli ve takyitli olarak tapu periyodu yapılır.

4-a) Tahsis edilen müstakil emlak üzerine; arsa tahsis tarihinden itibaren birinci yıl içerisinde konut inşaatına başlanması, 2 yılda nüve kısmının tamamlanması kuraldır.

b) İmar planlarına bakılırsa toplu yapılaşmaya uygun olan (müstakil arsa tahsisi yapılamayacak) taşınmazlar taliplilerce bankaya müracaat edildiğinde bu taşınmazlar için öteki müracaat sahipleri ile müşterek müracaat etmiş sayılır. Kura daha sonrası bu taşınmazlardaki hak sahipleri de müşterek müracaatları sebebiyle tıpkı arsa içerisindeki öteki ortakları ile 775 sayılı Kanun ve Uygulama Yönetmeliğinde belirtilen inşaat yapma koşullarına uymayı peşinen kabul ve taahhüt eder.

Müşterek parseller için kura çekimi yapıldıktan daha sonra parsel bazlı ortaklar (7 ve üzeri ortaklar için), 3 ay ortasında konut yapı kooperatifi kuracak olup, bu taşınmazdaki üretim süreci kooperatif kanuna bakılırsa yürütülecektir. Bu kooperatiflerden ayrılanların olması halinde, bunların yerine kurada belirlenmiş olan yedek listeden hak sahipleri üye olarak alınacaktır.

Müşterek asa için müracaat edenler, tapu senedinin tarihinden itibaren en geç bir yıl ortasında konutunu yapmaya başlamaları ve öncesinden tespit edilen plana nazaran tüm bloklar için taban kat taban döşeme düzeyini en geç 2 yıl ortasında bitirmeleri kuraldır.

Bu kaideye uymayanlardan tahsis edilen yerler, hiç bir karar alınmasına gerek olmaksızın ödemiş olduğu bir bedel varsa %10’u kesilerek kalan meblağ iade edilerek geri alınır.

5- Bu Kanun kararlarına dayanılarak yapılan tüm süreçler her türlü vergi, fotoğraf ve harçtan muaftır.

Tapu dönemi esnasında döner sermaye harcı, tahsis sahibi tarafınca ödenir.

6- Arsa tahsisi için yapılan müracaat sayısının tahsis edilecek arsa sayısından fazla olması halinde, arsa sayısı kadar asil ve asil sayısı kadar yedek hak sahipleri noter kurası ile belirlenecektir.

Noter kurası ve öbür duyurular Yönetimimiz www.toki.gov.tr internet adresinde yayımlanacak ve tahsis sahiplerine kısa ileti yolu ile iletilecektir.

7- İmar planı çalışmaları kararı emlakın belirlenmesi ve altyapı çalışmalarının (elektrik, su, kanalizasyon) tamamlanmasını müteakiben inşaat üretimine ilişkin mühletler başlayacaktır.

Başvuru için istenen evraklar çabucak sonrasında duyurulacak.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.