U. N., okullaşmadaki Covid aksaklıklarının “neredeyse aşılmaz” olduğunu söylüyor.

Abide

Üye
Birleşmiş Milletler Pazartesi günü yayınladığı bir raporda, koronavirüs pandemisinin neredeyse iki yılında, dünya genelinde 635 milyondan fazla çocuğun okulların tamamen veya kısmen kapanmasından etkilenmeye devam ettiğini söyledi. ”

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF’in raporu, bu çocukların birçoğunun uzun süreli sınıf öğrenimi kaybından dolayı temel matematik ve okuryazarlık becerilerini kaybettiğini söyledi.

Düşük ve orta gelirli ülkelerde UNICEF, koronavirüsün Mart 2020’de bir pandemi haline gelmesinden önceki yüzde 53’e göre, 10 yaşındakilerin yüzde 70’e kadar basit bir metni okuyamadığını veya anlayamadığını söyledi.

Rapordaki dikkate değer veri noktaları arasında bazı eyaletlerde ikinci sınıf öğrencilerinin yüzde 75’inin okumada geri kaldığı ve salgın öncesi yüzde 50’nin olduğu Brezilya; ve okul çocuklarının olması gereken yerin tam bir yıl gerisinde olduğu Güney Afrika.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, rapora göre, California, Colorado, Maryland, Kuzey Carolina, Ohio, Tennessee, Texas ve Virginia dahil olmak üzere eyaletler, üçüncü sınıf öğrencilerinin üçte ikisinin geçen yıl matematikte sınıf seviyesinin altında puan aldığını bildirdi. 2019’da yarısı ile.

UNICEF’in eğitim şefi Robert Jenkins raporda, “Oldukça basit, çocukların okullaşmasında neredeyse aşılmaz bir kayıp ölçeğine bakıyoruz” dedi. “Öğrenmedeki aksaklıkların sona ermesi gerekirken, sadece okulları yeniden açmak yeterli değil. Öğrencilerin kaybettikleri eğitimi kurtarmak için yoğun desteğe ihtiyacı var. ”

Raporda, küresel olarak, “eğitimin aksaması, milyonlarca çocuğun sınıfta olsaydı alacakları akademik öğrenimi önemli ölçüde kaçırdığı ve daha genç ve daha marjinal çocukların en büyük kayıpla karşı karşıya kaldığı anlamına geldiğini söyledi. ”

Uzaktan eğitim ile okulların kapanmasının etkilerini azaltmaya yönelik çabalara rağmen, ailelerin internet erişimi ve ev bilgisayarları olmadığı durumlarda bu çözüm pratik değildir veya imkansızdır. Ve düşük gelirli ülkelerdeki birçok öğrenci, okullar yeniden açıldığında bile sınıfa geri dönmüyor.

Bu ayın başlarında, pandemi başladığından beri okulların ilk kez yeniden açıldığı Uganda’da eğitimciler, zor durumdaki ailelerini desteklemek için işe giren öğrencilerin üçte birinin geri dönmeyebileceğini tahmin ediyorlardı.

Eğitim, insanların yaşamlarındaki temel iyileştirmelerin ölçülmesine yardımcı olmak için Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefinden biridir. Web sitesinde her hedefi izleyen BM Ekonomik ve Sosyal İşler Dairesi’ne göre, koronavirüs “20 yıllık eğitim kazanımlarını sildi. ”