UniPi akademik yılın açılışını yapıyor, Giani: “Bölgeyle olan ilişkinin harika tarihi”

“Pisa Üniversitesi, yerel bölge ile yakın bir ilişki sürdürme yeteneği ile karakterize edilen harika bir tarihe sahiptir. Yenilikçilik ve araştırmada büyük hedeflere ulaşmasını sağlayan, hâlâ geçerli olan bir yetenek”. Bu, Başkan Eugenio Giani tarafından bu sabah Pisa Üniversitesi’nin 679. akademik yılının açılışında yaptığı konuşmada ifade edildi.

Rektör Riccardo Zucchi ve tüm öğretim kadrosuna hayırlı işler dileyen Cumhurbaşkanı, bu akademik kurumun sağlık konularına “dikkatinin” ifadesi olan Sağlık Bakanı Orazio Schillaci’nin törenine katılımından “memnuniyetini” dile getirdi. “Anayasa’nın 32. maddesinde onaylanan ilke gibi bir ilkeye doğru, “İtalya gibi en önemli ve en önemli alanlarında üniversite ile büyük sinerji ilişkilerine yol açan evrensel bir halk sağlığı sistemiyle övünen ve bununla her zaman övünmesi gereken bir ülkede temel bir ilkedir. en önemli ilkeler”.

Giani, Bakan Schillaci ile “açık sözlü ve güzel” bir sohbetten “aynı yönde”, daha doğrusu “gayri safi yurtiçi hasılaya kıyasla sağlık harcamalarının %7’si bence hedef” yönünde bir yönlendirmenin ortaya çıktığının altını çizdi. Toskana Bölgesi’nin sağlık açısından yaptığı en büyük yatırımın, bölge sağlık sistemi ile üniversitenin ortaklaşa yöneteceği Cisanello hastanesi olduğunu hatırlattı.

Son olarak cumhurbaşkanı, Bölgenin “diğer gerçekliklerden de güçlü bir çekim sağlamak için” sağlamaya devam ettiği desteğe odaklandı ve eğitim hakkını destekledi. Örneğin, Pegaso burslarından sağlanan fon sıkıntısı yok ve “bize 242 yatak verecek ve öğrenciler için alanların ve hizmetlerin yeniden geliştirilmesinde çok önemli bir an olacak” yeni San Cataldo üniversite yurdu yakında açılacak.

Törene sağlık hakkı meclis üyesi Simone Bezzini ve Üniversite ve araştırma meclis üyesi Alessandra Nardini de katıldı. Nardini, “Pisa Üniversitesi gibi ulusal ve uluslararası sahnedeki en prestijli üniversitelerden birinin akademik yılının açılışında, bölgesel politikalarda eğitim hakkının merkeziliğini ve önemini yinelemek istiyorum” dedi. “Yataklardan üniversite kantinlerine kadar kaliteli hizmeti garanti altına almak istiyoruz” diye devam etti. güzel ve kıymetli Anayasamızdan”.

“Toskana’da üniversite eğitimine ve araştırmaya yatırım yapmaya devam ediyoruz ve bu yoldaki taahhüdümüzü sürdürmek ve güçlendirmek istiyoruz.” 6 Mart’ta, aynı zamanda Pnrr tarafından finanse edilen ve tüm Toskana üniversite kurumlarının araştırma kurumları ve iş dünyasıyla birlikte işbirliği yaptığını gören THE İnovasyon Ekosistemi. “Bir Toskana sistemi olarak bir araya gelmek, sinerji yaratmak çok önemlidir ve önemli sonuçlar bu şekilde elde edilir” diyen Nardini sözlerini şöyle tamamladı: “Avrupa Sosyal Fonu’nun yeni yedi yıllık döneminin kaynakları sayesinde, Toskana Bölgesi, bölgesel politikaların amiral gemisi olan Pegasus Doktora Bursları deneyimini desteklemeye devam edecektir.”