Uzaya gidecek ‘çılgın Türk’ için 30 aday belirlendi

dunyadan

Global Mod
Global Mod
Uzaya gidecek ‘çılgın Türk’ için 30 aday belirlendi
”Uzaya gidecek birinci Türk kim olacak” sorusunu karşılığında sona yaklaşıldı. 36 bin aday başvurusu içinden 30 kişi seçildi. Adaylar, kesin seçim için Ankara’ya çağırıldı.

Adaylar; mühendislik, fizik, tıp ve astronomi alanlarından seçildi.

TÜBİTAK Uzay Yolcusu Proje Yöneticisi Ömer Ataş, ”Hem NASA’nın tıpkı vakitte Milletlerarası Uzay İstasyonu’nun birtakım standartları var. Memleketler arası Uzay İstasyonu ziyaret edecek astronotlar için ruhsal testler, adaylar Ankara’ya geldiğinde yapılacak” dedi.

”KASIM AYININ BAŞINDA AŞİKÂR OLUR”

Ataş, kasım ayının başına gerçek iki adayının da belirlenmiş olabileceğini söylemiş oldu.

Amerika Birleşik Devletlerine gönderilecek iki adayı orada da kuvvetli bir eğitim süreci bekliyor.

Ataş, ”Eğitim biraz ağır ve şiddetli olacak. Bilhassa Memleketler arası Uzay İstasyonu’nun çalışması sistemleri hakkında teorik dersler alacaklar. Hem Avrupa birebir vakitte Japonya’nın modüllerinde de aşinalık eğitimi alacaklar. Eğitimlerin büyük bir kısmı ABD’de olacak” açıklamasında bulundu.

Türk astronot, Milletlerarası Uzay İstasyonu’nda on gün kalacak ve Türk bilim insanlarınca belirlenen deneyleri yapacak.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ ÇABUCAK GÖR!

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.