Varta, sodyum iyon pillere yönelik Alman araştırma projesine liderlik ediyor

hadicanim

Aktif Üye

1. Varta, sodyum iyon pillere yönelik Alman araştırma projesine liderlik ediyor

Varta liderliğindeki 15 şirket ve üniversiteden oluşan bir konsorsiyum, “Endüstriyel olarak ölçeklenebilir enerji depolama için sodyum iyon teknolojisinin geliştirilmesi” (ENTISE) projesinde, uygun maliyetli ve çevre dostu bir alternatif olarak sodyum iyon pilleri (NIB) geliştirmek istiyor. lityum. İyon pillerinin geliştirilmesi. Federal Araştırma Bakanlığı projeyi yaklaşık 7,5 milyon avroyla finanse ediyor. Federal Araştırma Bakanı Bettina Stark-Watzinger, finansman kararını, uygun bir şekilde, “pil hücresi araştırma üretimi”nin ilk inşaat aşamasının açılışıyla aynı günde verdi.

Reklamcılık

ENTISE konsorsiyumu, uygun maliyetli hücre kimyası geliştirmeyi ve bunu, özellikle elektromobilite ve enerji depolama için endüstriyel olarak kullanılabilir hücre formatlarına dönüştürmeyi amaçlıyor. Odak noktası, yeni malzemeler ve süreçler aracılığıyla depolama kapasitesinin ve çevrim stabilitesinin iyileştirilmesidir. Merkezi bir bileşen, yuvarlak hücre tasarımında laboratuvar numuneleri ve prototipler için yeterli miktarda malzemenin üretilmesidir. Nihai proje aşamasında pratik uygulamalarda değerlendirmeye olanak sağlayacak küçük bir dizi yuvarlak hücre oluşturulacak. ENTISE, 2027 ortasına kadar endüstriyel ölçekte pazarlanabilir sodyum iyon hücrelerini sunmayı hedefliyor.

Neden sodyum iyonları?

Üretim için gereken malzeme yaygın olarak bulunur, kolaylıkla parçalanabilir ve geri dönüştürülmesi kolaydır ve yaygın olarak kullanılan lityum ferrofosfat pillerinden (LFP) veya nikel manganez kobalt hücrelerinden (NMC) daha ucuzdur. Ayrıca daha hızlı şarj olurlar ve düşük sıcaklıklarda daha iyi performans gösterirler. Enerji içeriğinin kilovatsaat başına maliyeti de yüzde 20 daha düşük olabilir. Ancak dezavantajı, karşılık gelen LFP veya NMC pillere göre daha düşük enerji yoğunluğu ve dolayısıyla aynı enerji içeriğine sahip daha yüksek ağırlıktır. NIB'nin enerji yoğunluğu 120 ila 140 Wh/kg arasındayken, LFP 200 Wh/kg civarında, NMC ise 300 Wh/kg'ın üzerindedir.

Daha önce yüksek kayıplara neden olan amorf karbondan (sert karbon) yapılan anotun daha da geliştirilmesi, NIB teknolojisinin atılımı için de büyük olasılıkla çok önemli olacaktır. CATL ve BYD burada ilerleme kaydetmiş gibi görünüyor.

Çinli üreticiler bir adım önde

Bu ülkede endüstriyel araştırmalar henüz başlangıç aşamasındayken, küresel pazar lideri CATL gibi Çinli üreticiler zaten sodyum iyon pillerin endüstriyel üretimi için fabrikalar kurdular ve ilk elektrikli araçları sundular: JAC'dan E10X küçük araba NIB akülü otomobil şirketi, daha önce büyük ölçüde bilinmeyen üretici Hina'nın bunlardan biri. Dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi BYD, Çin pazarında yaklaşık 10.000 euro karşılığında satışa sunulan küçük otomobili BYD Seagull'da da NIB pilleri kullanıyor.

Varta için çığır açabilecek proje

Varta için ENTISE projesi tam olarak doğru zamanda gelebilir ve gelecek için çığır açıcı olabilir: Bir siber saldırı, Alman akü üreticisini Şubat ayında üretimi tamamen durdurmaya zorladı ve bu da hisse fiyatını daha da kırmızıya itti. Varta'ya göre beş üretim tesisinin tamamı ve yönetim etkilendi. Güvenlik nedeniyle BT sistemleri ve dolayısıyla üretim de “proaktif olarak geçici olarak” kapatıldı ve internet bağlantısı kesildi.

Ayrıca, uzun süredir şirketin başarısının sorumlusu olan lityum iyon düğme pillere olan talep azalıyor ve elektrikli otomobiller için tahrik akülerinin üretiminde fazla ilerleme kaydedilmiyor. ZDF'ye göre ilk rekabetçi Varta ürünlerinin ortaya çıkmasına daha yıllar var.

(vza)

Haberin Sonu