Ailelere ihtar: Beslenme çantasında paketlemeye dikkat!

dunyadan

Global Mod
Global Mod
Ailelere ihtar: Beslenme çantasında paketlemeye dikkat!
2022-2023 eğitim ve öğretim yılının başlamasıyla ebeveynlerin çocukları için hazırladıkları beslenme çantasında sağlıklı beslenmenin yollarını açıklayan Diyetisyen Şilan Alyamaç, fast food ve paketli eserlere dikkat çekti. Ailelerin hazır besinlerden uzak durması gerektiğini belirten Diyetisyen Alyamaç, meyve ve süt mamüllerini tercih etmeleri gerektiğini kaydetti. Alyamaç, “Çocuklarımızı okula bıraktığımızda beslenme çantasına neler koymalıyız. Olabildiğince paketli besinler, fast food tükettirmeyelim. Çocukların beslenme çantasında sıhhatsiz besinler var. Bunlardan biraz uzak tutalım. Biz ebeveynler olarak neyi aşılarsak çocuk onu kazanacaktır. Zira bizim ne yediğimizi görür görmez de çocuk onu yiyecektir. Biz bu türlü davranmasak şayet çocuk okula gittiği andan itibaren arkadaşlarından, öğretmenlerinden, meskende olduğu süreçte de televizyondan bilmediği biroldukça besine ulaşabiliyor ve öğrenebiliyor” dedi.

“Okula yeni adım atmış çocuklar bilhassa okula yeni adım attığı süreçte kantinde yahut kafeteryada hiç tanımadığı besinleri de nazarancektir” diyen Alyamaç, kelamlarını şöyleki sürdürdü:

“Belki epeyce şuurlu bir ebeveyn kümemiz var, hiç bir paketli besin, ziyanlı eser tükettirmiyordur. Lakin çocuk bunları artık öğrenecektir. Kafeteryada almasa arkadaşlarından nazarancektir ve bunları isteyecektir. Bunlara biraz daha ölçülü yaklaşalım ve beslenme çantamızı daha sağlıklı eserlerden varlıklı tutalım. Meyve koymaya itina gösterelim, meyve ve zerzevat tüketimi fazlaca değerli bu kümede. Küçük çocuklarda bilhassa büyüme ve gelişme çağı faal olacağı için daha hayli gelişmenini tamamlayan besinler bırakalım. Sütümüzde eksik olmasın, süt ve süt eserleri bizim için değerli bir besin gurubu. Süt ve süt mamüllerinden gurubundan varlıklı bir çanta hazırladıktan daha sonra çocuğun daha epey ne sevdiğine ne istediğine itina göstererek, çocuğun aslında ne tüketeceğini ona sorarak ta karar verelim. Bu işi kolaylaştırmak ismine bu biçimde bir yol izliyoruz, çocuğa 3-4 seçenek sunuyoruz, çocukta birini seçmiş oluyor, aslında kendim seçtim kanısıyla bizim istediğimiz seçeneklerden birini seçmiş oluyor.”

“Tıkanırcasına yeme bozukluğu oluşturmayalım”

Ailelerin beslenme çantasına çok yemek doldurmak yerine sağlıklı eserler katmasını ve tıkanırcasına yeme bozukluğuna itmemeleri gerektiğini hatırlatan Alyamaç, öğün seçeneklerini çocuklarına bırakmalarını istedi. Alyamaç, “Daha sağlıklı sandviçler yapabiliriz, tost, bisküvi, paketli besinler, cips biçimi şeyler yerine ekmek ortası meskenden götürebileceği şeyleri gdolayırse fazlaca daha sağlıklı olacaktır. Çocuk gün içerisinde okulda beslenecektir. Yapılan araştırmalara göre çocuk ortalama olarak 7 dakikada okulda yemeğini yediği söyleniyor. Meskende yarım saat ve bir saat süren eser tüketimi okulda 7 dakikaya düşüyor. Arkadaşları eşlik edince daha sağlıklı tüketiyor. Etrafındaki beşerler onun yaş kümesi epey daha hoş tüketecektir. Baskı yapmayalım, çocuk istediği kadar tüketsin ve tıkanırcasına yeme bozukluğunu şimdiden oluşturmayalım. Ebeveynler, ‘tabağın tamamını bitir’ diyorlar. Lakin tamamını bitirmek kıymetli değil; çocuk doygunluk hissine ulaştığında kendi farkına varmış oluyor. Bırakın çocuk öğün sayısını kendi başına belirlemiş olsun, tıkanırcasına yemesine gerek yok, yalnızca yeniden yemesi gerektiğini yahut yiyebileceğini ona hatırlatalım” halinde konuştu.

“Streç ve alüminyum folyo, ağır plastik ve metal geçişine niçin”

Beslenme çantasında kullanılan kapların ve paketlemenin değerini de vurgulayan Alyamaç, kelamlarını şöyleki tamamladı:
“Streçleme ve alüminyum folyoya dikkat edilmesi gerekiyor. Ağır metal ve plastik geçişleri yaşanıyor. Peçete ile saklanmasına itina gösterilmesi gerekiyor. çabucak sonrasındasında okul sürecinde beslenme çantası sağlıklı olması gerekiyor. Beslenme çantasında beslenmemizi bilhassa iç tarafı plastik değil de cam olan ancak dışı daha plastiğe yatkın olan özel eserler var, bunları kırılma oranı düşüyor. Çocuklarda kesik, faydalanma ve çizik olmayacak biçimde daha kolay taşınabilir. Daha yavaşça, bilhassa peçete sayesinde da saklayabiliriz. Bilhassa peçete sayesinde da besini sarabiliriz, streç ya da alüminyum folyoya sarmamaya ihtimam gösterelim. Ağır metal plastik geçişi oluyor, bu da pek sağlıklı olmayacaktır. Süt üzere eserleri genelde paket olarak çantamıza koyacağımız için daha kolay olacaktır.”

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ ÇABUCAK GÖR!

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.