Artık Brokoliyi Seveceksiniz Brokoli Graten (Videolu)

Aslıhan2312

Co-Admin
Artık Brokoliyi Seveceksiniz Brokoli Graten Tanımı İçin Gereçler

• 500 gram temizlenmiş brokoli
  • 2 adet orta uzunluk havuç
  • 1 adet orta uzunluk soğan
  • 1 fiske karabiber
  • 1 fiske tuz
  • 1 fiske toz biber
  • 2 yemek kaşığı limon suyu
Beşamel sos:

• 2 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 3 yemek kaşığı un
  • 2 su bardağı süt
  • 1 fiske tuz
  • 1 fiske karabiber
  • 1 fiske muskat
Üzeri için:

• 100 gram rende kaşar peyniri
Artık Brokoliyi Seveceksiniz Brokoli Graten Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. birinci vakit içinderda brokoliyi temizlemek ile başlıyorum. Bu tanımda mümkün olduğunca gövde kısmını kullanmayınız. Çok fazla pisliği yok ise 1-2 tıp yıkamanız kâfi olacaktır.
  2. Haşlayacağım tencereye brokoliyi ve suyu ek edip ocağa alıyorum. Havuçları da küçük küçük doğradıktan daha sonra birebir biçimde haşlıyorum. Çok fazla haşlamıyoruz. yavaşça canlı bir yapı işimizi nazarancektir.
  3. Gerekli olan öbür materyalleri de hazırlıyorum.
  4. Soğanı sıçan dişi doğrayıp kaşarı peynirini rendeliyorum.
  5. Haşlamış olduğu brokoli kesimlerini bıçak yardımı ile daha da küçültüyorum. Bunu yapmamın niçini kaşığa rahat gelmesi ve alışılmış ki görünüş açısından daha hoş olması.
  6. Geldik soteleme kısmına. Sotelememizin emeli görüntüde da belirttiğim üzere haşlanmış olan materyallerin fırına girdiğinde çok derecede yumuşamasını engellemek. Soteleme yardımıyla haşlanmış olan materyallerin dış katmanı yavaşça kabuk tutacaktır.
  7. 4-5 dakika soteledikten daha sonra altını kapatıyorum. Tatlandırmak için limon suyu ve baharatları ekliyorum. Baharat kısmı isteğe göre değiştirilebilir.
  8. Sıra geldi beşamel sos imaline. Arkadaşlar yine söylüyorum çok sıvı bir beşamel sos istemiyoruz. Koyu kıvamlı lakin bir daha de akışkan bir beşamel sos istiyoruz. Belirtilen ölçüde yağı ve unu kavuruyorum.
  9. Un kokusu geldiğinde ve yavaşça renk değişimi olduğunda sütü işin içine dahil ediyorum.
  10. Beşamel sos kaynayıp kıvam aldıktan daha sonra altını kapatalım.
  11. Baharatları ekleyelim ve güzelce çırpalım.
  12. Ben porsiyon halinde yapmak istedim lakin tüm malzemeyi tek bir borcamda da yapabilirsiniz. Güveç tabanına brokoli karışımından 2-2,5 yemek kaşığı kadar ekleyip yavaşça bastırıyorum.
  13. yavaşça bastırıp düz bir hale getirdikten daha sonra beşamel sosu üzerlerine yaydırıyorum ve 200 derece fırında 15 dakika pişiriyorum.
  14. Son olarak fırından aldığım güveçlerin üzerine kaşar peynirini ek ediyorum ve 10 dakika daha pişiriyorum. Afiyet olsun
    🙂
    Görüntü:
Artık Brokoliyi Seveceksiniz Brokoli Graten Tanımı Fotoğraflı Yapılışı