Bakan Özer, New York’ta ‘Eğitimin Dönüştürülmesi Tepesi’ne katılacak

dunyadan

Global Mod
Global Mod
Bakan Özer, New York’ta ‘Eğitimin Dönüştürülmesi Tepesi’ne katılacak
Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamaya nazaran, BM 77. Genel Heyet yüksek seviyeli toplantıları kapsamında New York’taki “Eğitimin Dönüştürülmesi Zirvesi”ne katılacak olan Bakan Özer, bu kapsamda birinci vakit içinderda yarın Tahliller Günü temalı ön tepeye iştirak edecek.

sonrasındasında “Eğitim ve Öğrenme Alanlarında Gerçekleşen Kriz ve Acil Durumlarda Eğitimin Dönüşümü” temalı Yüksek Seviyeli Eğitim Bakanları Toplantısı’na katılacak Özer, “Dirençli Eğitim Sistemleri İnşa Etmek” temalı panelde iştirakçilere hitap ederek dünyaya, Türkiye’nin son 20 yılda eğitim alanındaki dönüşümünü anlatacak.

Söz konusu panelde, finans, planlama ve uyum mevzularına odaklanarak eğitimin bir daha inşası için neler yapılması gerektiği konusunda fikir alışverişlerinde bulunulması amaçlanıyor.

– Dorukta 2030’a kadar eğitimi dönüştürmek için çalışmalar ele alınacak

2021-2025 devri UNESCO Yürütme Konseyi üyesi olan Türkiye, global eğitim, bilim ve kültür siyasetlerine ait karar alıcı sistemde yer alıyor. Bu kapsamda Eğitimin Dönüştürülmesi Tepesi’nde 2030’a kadar eğitimi dönüştürmek için çalışmalar ele alınacak.

Zirve, eğitimi dönüştürmek için siyasi maksatlar, çalışmalar, tahliller ve dayanışmayı seferber etmeyi, salgınla ilgili öğrenme kayıplarını giderme eforlarını değerlendirmeyi, mevcut ve gelecekteki eğitim sistemlerini bir daha tasarlamayı ve nitelikli eğitim hakkıyla ilgili olan sürdürülebilir kalkınma maksadı içindeki “kapsayıcı, herkese eşit derecede kaliteli eğitim sağlamak ve herkese ömür uzunluğu eğitim imkanı tanımak” istikametindeki ulusal ve global gayretleri canlandırmayı amaçlıyor.

Zirve kapsamında ayrıyeten eğitimin geleceği için ortak gayeler belirlenmesi ve birtakım genel ögelerin çağın gereklerine nazaran dönüştürülmesi için çalışmalar yapılacak.

BM tarafınca dönüştürülmesi ve üzerinde çalışılması gereken ortak hususlar, “Geleceğin Okulları ve Öğrenme Ortamları”, “Öğretmen ve Öğretim için yeniçağ”, “21. yüzyıla uygun müfredat ve pedagoji”, “Dijital ve öteki öğrenme kaynakları”, “Önemine uygun olarak eğitimin finanse edilmesi” üzere başlıklardan oluşuyor.

– UNESCO Genel Sekreteri Cormann’dan Türkiye övgüsü

Haziran 2022’de UNESCO tarafınca Paris’te düzenlenen görüşmede bakanlar seviyesinde “Ön Zirve” gerçekleştirilmiş, bu tepede ulusal istişareler hakkında ön raporlar sunulmuş, global iş birliği için hareket biçimleri teşebbüslerinden elde edilecek kilit teklifler tartışılmış, 2030 ve daha sonrasında eğitimde gelişimi hızlandırıcı uygulamalar ele alınmıştı.

Milli Eğitim Bakanı Özer, haziranda, Eğitimin Dönüştürülmesi Ön Tepesi’ne katılmak üzere gittiği Paris’te OECD Genel Sekreteri Mathias Cormann ile görüşmüş ve görüşme daha sonrasında Cormann, Türkiye’de eğitim alanında son 20 yılda kıymetli ilerlemeler kaydedildiğini, bunların bölgedeki öbür ülkelere örnek olması gerektiğini belirterek toplumsal medya hesabından, “Yapacak daha epey şey var lakin Türkiye’nin başarısı bölgeye ilham kaynağı olmalı.” paylaşımında bulunmuştu.

Bakan Özer’in, New York temasları kapsamında ABD’de eğitim alan Türk öğrencilerle de bir ortaya geleceği açıklandı.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ ÇABUCAK GÖR!

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.