Bakan Varank, Batman’da Toplu Açılış ve GAP Projeleri imza merasimine katıldı

dunyadan

Global Mod
Global Mod
Bakan Varank, Batman’da Toplu Açılış ve GAP Projeleri imza merasimine katıldı
Bakan Varank’ın iştirakiyle Kültür Turizm Vilayet Müdürlüğü Kültür Merkezi’nde Toplu Açılış ve GAP Bölge Kalkınma Yönetimi Projeleri imza merasimi düzenlendi.

Varank, merasimde yaptığı konuşmada, Dicle Kalkınma Ajansının bölgenin kalkınmasının dinamosu olduğunu söylemiş oldu.

Batman’ın tarım, besin ve turizm alanları gelişime fazlaca açık olduğunu, endüstride dayanılmaz bir ivme yakalamış durumda olduğunu söz eden Varank, Dicle Kalkınma Ajansı ile kuruluşundan bu yana Batman’da ekonomik, toplumsal ve kültürel kalkınmaya katkı sunan 473 projeye 156 milyon liranın üzerinde takviye sağladıklarını belirtti.

– “Genç girişimcilere yönelik takviye yüzde 125 arttı”

Gençlerin Teknopark’ta fikirlerini ticarileştirmesi gerektiğini kaydeden Varank, şu biçimde konuştu:

“İşte bu manada gençlerimize vereceğimiz bir bayram muştusunu Batman’dan tüm Türkiye’ye duyurmak istiyorum. Biliyorsunuz gençlerimizin teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini katma pahalı teşebbüslere dönüştürmeleri için TÜBİTAK aracılığıyla Ferdî Genç Teşebbüsçü (BİGG) programını yürütüyoruz. Bugüne kadar programdan faydalanan genç girişimcilere 200 bin liraya kadar dayanak sağlıyorduk. Artık, TÜBİTAK BİGG kapsamında genç girişimcilere yönelik takviye ölçüsünü yüzde 125 artırarak 450 bin liraya çıkarıyoruz. bu biçimdece gençlerimiz, teşebbüslerini hayli daha kolay ve faal biçimde hayata geçirebilecekler. Ben bu bayram muştusunun tüm gençlerimize güzel olmasını diliyorum. Batman genç ve dinamik bir nüfusa sahip. Bu program onlar için adeta biçilmiş kaftan.”

– KOBİ’lerin projelerine dayanak 1 milyon 200 bin liraya çıkıyor

Bunun yanında bir müjdelerinin daha olduğunu aktaran Varank, “Diyelim ki bir şirketiniz var ve Ar-Ge yapmak istiyorsunuz. İşte bu noktada devreye TÜBİTAK KOBİ Ar-Ge Başlangıç Dayanak Programı giriyor. Bu programda KOBİ’lerimiz projeleri için 600 bin liraya kadar verdiğimiz takviyesi de iki kat arttırarak 1 milyon 200 bin liraya çıkarıyoruz. Bu müjdemiz de tüm KOBİ’lerimize iyi olsun.” diye konuştu.

Bakan Varank, “Siz bir adım atın, biz gerisi için elimizden ne geliyorsa yapacağız. bir arada, tüm bölgelerimizle, tüm şehirlerimizle ülkemizi hak ettiği düzeye ulaştıracağız. Malumunuz tüm dünya, pandemi, akabinde savaş derken çok önemli zorluklar yaşıyor. elbette bu zorlukları Türkiye olarak biz de yaşıyoruz. Bu çeşit sınamaları lakin birlik, birliktelik, sabır, azim ve kararlılıkla aşabiliriz.” sözlerini kullandı.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.