Bakanlık’tan 8 ayda gereksinim sahiplerine 41 milyar 418 milyon lira takviye

dunyadan

Global Mod
Global Mod
Bakanlık’tan 8 ayda gereksinim sahiplerine 41 milyar 418 milyon lira takviye
– Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığınca, eğitimden sıhhate, barınmadan besine kadar çeşitli alanlarda gereksinim sahiplerine yönelik hayata geçirilen toplumsal yardımlar kapsamında, bu yılın 8 aylık devrinde, toplam 41 milyar 418 milyon lira ödeme yapıldı.

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığınca, aile bütünlüğünün korunması, güçlendirilmesi ve toplumsal refahın artırılması tarafında hayata geçirilen toplumsal yardımların kapsamı genişletiliyor.

Aile, engelli-yaşlı, barınma-gıda, sıhhat, eğitim ve proje dayanakları üzere çeşitli başlıklarda sunulan toplumsal yardımlarla gereksinim sahiplerine dayanak sağlanırken, Bakanlığın bu kapsamda epey sayıda kalemde toplumsal takviye paketleri bulunuyor.

AA muhabirinin Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığından edindiği bilgiye bakılırsa, aile yardımları kapsamında, canlı doğum yapanlara doğum yardımı olarak, bu yılın ocak-ağustos periyodunda 240 milyon lira dayanak sağlandı.

Çoklu doğum ile dünyaya gelen 0-2 yaş aralığında çocukların bulunduğu gereksinim sahibi hanelerin beslenme ve öz bakım muhtaçlıklarının desteklenmesini içeren oldukcalu doğum yardımı için 2022 Ocak-Ağustos içinde 23,5 milyon lira ödeme yapıldı.

Hanede toplumsal teminatı olan birey bulunmayan, 3294 sayılı Kanun kapsamında muhtaçlık sahibi olan ve son resmi nikahlı eşini kaybetmiş bayanlara yönelik “Eşi Vefat Etmiş Bayanlara Yönelik Sistemli Nakit Yardım Programı” kapsamında 2022 Ocak-Ağustos içinde 340,9 milyon lira dayanak verildi.

3294 sayılı Kanun kapsamında muhtaçlık sahibi olan annesi, babası yahut her ikisi de vefat etmiş çocuklar için yapılan “Öksüz ve Yetim Yardımı”ndaki ödeme ise 2022 Ocak-Ağustos içinde 96,9 milyon olarak kayıtlara geçti.

Vatani nazaranvini yapan askerlerin, toplumsal teminatı olmayan ve 3294 sayılı Kanun kapsamında gereksinim sahibi olan ailelerinin askerlik bakılırsavi müddetince desteklenmesi maksadıyla yürütülen Asker Ailelerine Yönelik Nizamlı Nakit Yardım Programı’nda 2022 Ocak-Ağustos içinde 94,8 milyon lira yardım sağlandı.

Sosyal teminatı olmayan ve 3294 sayılı Kanun kapsamında muhtaçlık sahibi olup babası askerliğini yapan çocuklar için “Asker Çocuğu Yardımı”ndaki yardım ölçüsü, 2022 Ocak-Ağustos içinde 2,2 milyon lira olarak gerçekleşti.

Terör olaylarından etkilenen şahısların acil durum kapsamında besin, giysi, yol, eğitim ve barınma üzere gereksinimlerine yönelik Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakıflarınca yapılan “Terör Ziyanı Yardımları”ndaki meblağ bu yılın ocak-ağustos içinde 2,14 milyon olarak belirlendi.

Afet ve acil durum hallerinde, Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakıfları tarafınca vatandaşların besin, giysi, barınma vb. temel gereksinimlerinin karşılanmasına yönelik yardımlar kapsamında, 2022 Ocak-Ağustos içinde 24,24 milyon lira takviye sağlandı.

Şehit yakınları ve gazilerin türlü muhtaçlıklarının karşılanabilmesi gayesiyle “Şehit Yakınları ve Gazilere Yönelik Yardımlar” ise 2022 Ocak-Ağustos içinde 5,1 milyon lira olarak kayıtlara girdi.

– Aile Takviye Programı ile hayli sayıda gereksinim sahibine dayanak verildi

Aile Takviye Programı ile muhtaçlık sahibi ailelerin, Temmuz 2022-Temmuz 2023 devrinde en çok 10 aylık mühlet ile hane ortasındaki kişi başına düşen gelir fiyatına göre belirlenen 4 farklı gelir aralığı için farklı yardım fiyatları ile aylık dönemde desteklenmeleri sağlayan “Türkiye Aile Takviyesi Programı” doğrultusunda 2022 Temmuz’dan bu yana 1,3 milyar lira dayanak yapıldı.

Öte yandan, 3294 sayılı Kanun kapsamındaki muhtaçlık sahibi ailelerin besin üzere temel gereksinimlerinin karşılanması maksadıyla başta ramazan ayı ve Kurban Bayramı öncesinde olmak üzere ve yıl boyunca ihtiyaç bulunması halinde Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakıfları tarafınca yapılan besin yardımı kapsamında, 2022 Ocak-Ağustos içinde 721,1 milyon lira meblağında yardım teslim edildi.

İşsizliğin ve yoksulluğun besbelli yaşandığı yerlerde 3294 sayılı Kanun kapsamında muhtaçlık sahibi olduğu Mütevelli Heyeti sonucuyla tespit edilen yaşlı, engelli, hasta olan ve meskeninde yemek yapabilecek durumu bulunmadığı belirlenen şahıslara Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakıfları tarafınca aşevi hizmeti sunuldu. 2022 Ocak-Ağustos içinde 135,1 milyon lira yardım verildi.

Oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sıhhatsiz konutlarda yaşayan muhtaçlık sahiplerine meskenlerinin bakım-onarımı, betonarme ve prefabrik konut imal yardımları ve afet kapsamında mesken eşyası alımı için tıpkı yahut nakdi yardımlar kapsamında, 2022 Ocak-Ağustos içinde 70,6 milyon lira takviye muhtaçlık sahiplerine ulaştırıldı.

Düzenli toplumsal yardım programlarından faydalanan gereksinim sahibi hanelerin elektrik tüketim sarfiyatlarına takviye olundu. Bu kapsamda 2022 Ocak-Ağustos devrinde 2 milyar 570 milyon lira kaynak tahsis edildi.

– Toplumsal teminatı olmayan vatandaşlara da takviye sağlandı

Sosyal garantisi olmayan ve aylık bağlanacak kişinin kendisi ve eşi dikkate alınmak suretiyle kişi başına düşen aylık geliri net minimum fiyatın üçte birinden az olan 65 yaş üstü vatandaşlara yapılan yardımlar kapsamında, 2022 Ocak-Ağustos içinde 7,36 milyar lira gereksinim sahiplerine teslim edildi.

Sosyal teminatı olmayan ve hane ortasında kişi başına düşen geliri net minimum fiyatın üçte birinden az olan engellilere yapılan yardımlar doğrultusunda, 2022 Ocak-Ağustos içinde 5,13 milyar dayanak verildi.

Sosyal teminatı bulunmayan ve hane ortasında kişi başına düşen geliri net taban fiyatın üçte birinden az olan 18 yaşından küçük engelli vatandaşlara yapılan yardımlardaki meblağ bu yılın 8 ayı için 634 milyon olarak kayıtlarda yer aldı.

İhtiyaç sahibi olup şahsi bakımlarını ve mecburî gereksinimlerini karşılayamayan yaşlı ve engellilerin, ağır kronik hastalığı niçiniyle kendi öz bakımını yerine getiremeyenlerin ve 65 yaş üzerindekilerin ikamet ettikleri meskenlerinde proje kapsamında 2022 Ocak-Ağustos içinde 118 milyon lira takviye sağlandı.

İhtiyaç sahibi engelli vatandaşların topluma ahengini kolaylaştıracak her türlü araç gereç muhtaçlıklarının karşılanmasına yönelik yürütülen yardımlar kapsamında da 2022 Ocak-Ağustos içinde 2,3 milyon lira fiyatında dayanakta bulunuldu.

– Bakanlık, sıhhat alanında yardımlarla da gereksinim sahiplerine ulaştı

Sosyal teminatı olmayan, 3294 sayılı Kanun kapsamında gereksinim sahibi durumunda bulunan ailelere çocuklarını sıhhat denetimine göndermeleri, anne adaylarının ise hamilelik mühletince sıhhat denetimine gitmeleri ve doğumlarını hastanede yapmaları koşuluyla yapılan yardımlar kapsamında, 2022 Ocak-Ağustos içinde 370 milyon lira ödendi.

Sosyal Sigortalar ve Genel Sıhhat Sigortası Kanunu’nun ilgili unsurları kapsamındaki genel sıhhat sigortalısı sayılanlar ile bunların bakmakla yükümlü olduğu şahısların hastane, ilaç, reçete, optik iştirak hissesi muhteviyatında ödedikleri fiyatın iadesi doğrultusunda, 2022 Ocak-Ağustos içinde 24,7 milyon lira dayanak sağlandı.

Tüberküloz ve SSPE hastalığı niçiniyle psiko-sosyal ve mali kayıp yaşayan hastalar için geliştirilmiş sistemli nakdi yardım programı ile 2022 Ocak-Ağustos içinde da 40,2 milyon lira ödeme yapıldı.

Genel Sıhhat Sigortası (GSS) Prim Ödemeleri, 2022 Ocak-Ağustos içinde 20,9 milyar lira oldu.

Doğal Gaz Tüketim Dayanağı doğrultusunda da programın başladığı Mart-Nisan 2022 periyodundan bu yana 114,2 milyon lira dayanak sağlandı.

Öte yandan, 3294 sayılı Kanun kapsamında bulunan ve 15 Nisan 2022 tarihi ve daha sonrasında yakını/yakınları vefat eden Türk vatandaşlarına yönelik yardım programı ile Nisan-Ağustos 2022’den bu yana 3,84 milyon lira dayanak ile muhtaçlık sahiplerine ulaşıldı.

Sosyal teminatı olmayan ve 3294 sayılı Kanun kapsamında gereksinim sahibi olan ailelere, çocukların örgün eğitime devam etmeleri ve okulun açık olduğu aylarda bir ay içerisinde 4 günden çok devamsızlık yapmamaları kaidesiyle yardımlar da yapıldı. 2022 Ocak-Ağustos içinde da 733 milyon lira fiyatında takviye sunuldu.

– Vefa Programı kapsamında, 179 milyon lira kaynak tahsis edildi

Her eğitim-öğretim yılı başında ve yıl boyunca 3294 sayılı Kanun kapsamında bulunan gereksinim sahibi ailelerin birinci ve ortaöğretimde okuyan çocuklarının Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakıfları tarafınca kırtasiye, önlük, çanta üzere temel okul gereksinimlerinin karşılanması için 2022 Ocak- Ağustos 2022 içinde 9,9 milyon lira takviye verildi.

Milli Eğitim Bakanlığının taşımalı eğitim sistemi haricinde kalan 3294 sayılı Kanun kapsamında bulunan birinci ve ortaöğretim öğrencilerinin Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakıfları tarafınca taşıma, yemek ve barınma gereksinimlerine yönelik yardımlar yapıldı. Bu doğrultuda, 2022 Ocak-Ağustos içinde 1,3 milyon lira takviye verildi.

Düzenli ve müddetli yardım programlarından yararlanan vatandaşların hanelerinde mevcut gereksinimlerinin tespitini, değişen muhtaçlıklar tespit edilerek yeni yardım programlarının belirlenmesi ile dayanaklara ulaşmakta zorlanan hanelerde yer alan vatandaşların belirlenmesi üzerinde çalışmalar yapıldı. Bu kapsamda, bu yılın ağustos ayında 171,9 milyon lira Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına aktarıldı.

Ağır kronik hastalığı olan ve öz bakımını yerine getirmekte zorlanan toplumsal yardım faydalanıcısı vatandaşların, mesken paklığı ve şahsi bakımları üzere zorunlu gereksinimlerinin karşılanmasına yönelik bakanlıkça yürütülen toplumsal yardım programı uygulandı. Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı tarafınca Vefa Programı, tüm Türkiye geneline uygulanarak, ulusal program haline getirildi. Program kapsamında yıl sonuna kadar kullanabilmek emeliyle 179 milyon lira kaynak tahsis edildi.

– Toplumsal takviyelere yenileri eklendi

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, dün yaptığı açıklama ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafınca açıklanan yeni toplumsal yardım paketinin bilgilerinı paylaştı.

Yanık, Türkiye Aile Takviye Programı kapsamındaki dayanak fiyatını artırdıklarını belirterek, “Programımızdan daha fazla vatandaşımızın istifade etmesi için mevcut bütçemiz 15 milyar TL’ye 25 milyar TL ek ederek programımızı genişletiyoruz. Bu doğrultuda 450-600 TL olan dayanak fiyatımızı 850-1250 TL’ye yükseltiyoruz.” bilgisini verdi.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.