Bakanlıktan Öğretim Yılına Hazırlık Ödeneği Görüşü

dunyadan

Global Mod
Global Mod
Bakanlıktan Öğretim Yılına Hazırlık Ödeneği Görüşü
657 sayılı Devlet Memurları Kanununun Ek 32’nci hususu kararı yeterince; Eğitim ve öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil öğretmen unvanlı takımlarda vazifeli olup; fiilen öğretmenlik yapanlara (ilköğretim ve okul müdürleri ile yardımcıları, cezaevi okullarında çalışan öğretmenler, yönetici, eğitim uzmanı ve eğitim uzman yardımcıları dahil her öğretim yılında bir sefere mahsus olmak üzere ve öğretim yılının başladığı ay ortasında Ulusal Eğitim Bakanı tarafınca belirlenecek tarihte Cumhurbaşkanınca belirlenecek ölçüde, öğretim yılına hazırlık ödeneği ödenmektedir.

Ayrıca 6. periyot toplu mukavelede “(1) Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığında öğretmen takımında bulunup ve fiilen öğretmenlik bakılırsavi yapan işçi 657 sayılı Kanunun ek 32 nci unsurunda düzenlenen öğretim yılına hazırlık ödeneğinden tıpkı adap ve asıllar çerçevesinde yararlandırılır.” sonucu alınmıştır.

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığından 23 Ocak 2023 tarihinde tüm taşra ünitelerine yazılan yazıda, bakanlık taşra teşkilatında çalışan öğretmenlerden aşağıda sayılan vazifeleri yerine getirenlere öğretim yılına hazırlık ödeneği verilmesi uygun görülmüştür:

İşte ödeneğin verilmesi için yapılması gereken nazaranvler

“Bakanlık taşra teşkilatındaki tüm kurum ve kuruluşlarda nazaranv yapan öğretmenler; çocuk ve yetişkinlerin fizikî, ruhsal ve psikososyal gelişimlerini sağlamaya yönelik eğitim, rehabilite ve rehberlik hizmetinin verilmesi, hizmet alanların eğitim ve okulla ilgili süreçlerinin yanı sıra eğitime devamlarının sağlanması, eğitim programı hazırlanması ve uygulanması, sıkıntılarının tahliline yönelik danışmanlık yapılması, ailelere, çocuklarının eğitimleri ile ilgili konularda nazaranv alanıyla ilgili eğitim programları önermek ve uygulamak ve aile yanında toplumsal yardımla desteklenen korunmaya muhtaç çocukların bir eğitim kurumuna gündüzlü yahut yatılı olarak devamına; iş ve meslek edinmesi gayesiyle bir meslek yahut sanat edinme kursuna gitmesine yahut meslek sahibi bir ustanın yanına veyahut kamuya ya da özel bölüme ilişkin işyerlerine yerleştirilmesine yönelik çalışmalar yaparak öğretmenlik mesleği ile ilgili bakılırsavlerini yerine getirmektedirler”

Bakanlığın resmi yazısı şöyledir:

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.