Belediye hibe etti, çiçek açtı; Ayçiçek yağları ucuzlayacak

dunyadan

Global Mod
Global Mod
Belediye hibe etti, çiçek açtı; Ayçiçek yağları ucuzlayacak
Antalya Büyükşehir Belediyesi Ziraî Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nın Korkuteli ilçesine bağlı Çaykenarı Mahallesi’ne hibe ettiği yağlık ayçiçeği tohumları, büyüdü yüzünü güneşe çevirdi.

ANTALYA (İGFA) – Antalya Büyükşehir Belediyesine bağlı Ziraî Hizmetler Dairesi Başkanlığı geçtiğimiz Nisan ayında Korkuteli ilçesine bağlı Çaykenarı Mahallesi’ndeki çiftçilere 100 dekar alana ekimi yapılmak üzere yağlık ayçiçeği tohumu dayanağı sağladı. Yüksek yağ oranı ve randımana sahip, toprak seçiciliği olmayan, kuraklığa sağlam ayçiçeği üretiminin Korkuteli’nde yaygınlaştırılması maksadıyla verilen tohumlar uzunluk vererek çiçek açtı.

Eylül’de Hasat Edilecek

Bitkisel Üretim ve Eğitim Şube Müdürlüğü takımları ekimi gerçekleştirilen alanda inceleme yaparak ayçiçeği fidelerinin gelişmenini denetim etti. Ayçiçekleri Eylül ayında hasat edilecek. Hasat daha sonrası tarlada kalan ayçiçeği anızları toprakla karıştırılarak organik gübre olarak fonksiyon nazarancek.

Hayvan Küspesi Yapılacak

Ayçiçeğinden yağ üretilmesi esnasında çıkan ayçiçeği artıkları da hayvan küspesi olarak kıymetlendirilerek hayvancılıkla uğraşan çiftçilere verilecek. Büyükşehir Belediyesi Ziraat Mühendisi Hatice Parlak mamüllerin verimli olduğunu belirterek ”Nisan ayında vermiş olduğumuz ayçiçeği hibesinden yararlanan çiftçilerimiz pek şad. Alanda inceleme yaptık. Dekarda 200 kilogram kadar randıman alabilecekler” dedi.

Muhtardan Lidere Teşekkür

Çaykenarı Mahalle Muhtarı Soner Akkanat “Büyükşehir Belediyemiz ayçiçek ekimi için teklifte bulunarak bizlere tohum verdi. 100 dekarlık alana bu tohumları ekerek hem eser çeşitliğini artırmak tıpkı vakitte farklı üretimlere önyargı ile yaklaşan çiftçilerimize örnek olmak için bu çalışmayı gerçekleştirdik. Bize bu imkanı sağlayan Büyükşehir Belediye Liderimiz Muhittin Böcek’e teşekkür ediyorum” diye konuştu.

İlk Sefer Ektim

Çaykenarı Mahallesi’nde çiftçilikle uğraşan Miray Akkanat ise “İlk sefer ayçiçeği ektim. Büyükşehir Belediyesi tarafınca verilen tohumların gelişimi epey âlâ. Ziraat Mühendisi arkadaşlar ile fikir alışverişinde bulunarak daha âlâ randımanın sağlanması için elimizden geleni yapıyoruz. Liderimiz Muhittin Böcek’e bu dayanaklarından çok teşekkür ediyorum” tabirlerini kullandı.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.